İncir eski tarihlerden beri insanlar tarafından sevilerek tüketilmiştir. Eşsiz bir tadı ve taze yumuşak bir içeriği vardır. İncir genel olarak Haziran ile Eylül ayları arası toplanır. Bazı incir türleri sonbahar aylarında yetişmektedir. Kurutulmuş inciri ise tüm yıl boyunca marketlerden, kuruyemişçilerden ve bazı aktarlardan temin edebilirsiniz. Güzel ve lezzetli tadının yanı sıra incirin, sağlık açısından faydaları da oldukça fazladır.

İncir, dut ailesinin bir üyesi olan ficus ağacının meyvesidir. Şekli gereği bozulmaya uğrayabilir. Bu yüzden genellikle kurutularak tüketimi sağlanır. Renk ve doku bakımından çeşitlere ayrılmaktadır. İçerisinde bulunan doğal tadı rafine edilmemiş şeker ile tatlandırıcı olarak kullanılır.

İncir, harika bir lif kaynağıdır. Ayrıca vitamin ve mineraller ile doludur. Sağlıklı olması ile bilinen bir meyvedir. İncir potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir ve bakır içeren mineraller açısından zengin, antioksidan bakımından harika bir kaynaktır. İçerisinde yer alan vitaminler ise A, E ve K vitaminleridir. Sık sık incir tüketmek yüksek lif içeriği nedeni ile bağırsaklarınız için doğal bir müshil etkisi yapacaktır. Diğer sağlık açısından faydaları ise kilo kaybetmede yardımcı olması, düşük bir kolesterole sahip olmanızı sağlaması, koroner kalp hastalıklarını önlemesi, kolon kanserini engellemesi, diyabetik hastalar için faydalı olması, hipertansiyonu düşürmede yardımcı olması, bronşit hastalıklarına karşı durdurucu etkisi, kemikleri güçlendirmesi, cinsel yetersizliklerde yardımcı olması ve üriner kalsiyum kaybını durdurucu etki yapması genel itibari ile incirin etkili olarak faydalı olduğu rahatsızlıklardır.

1.Kabızlık

eb736fc3230accaf_period.jpg.xxxlarge

3 servis incirin içerisinde 5 gram lif bulunmaktadır. Yüksek lif içeriği kalp sağlığında yardımcı olmakta, bağırsak çalışmasını düzenleme ve kabızlığı önlemede oldukça yararlıdır. Sadece kabızlıkta değil. Aynı zamanda ishal ve sağlıksız veya düzensiz bağırsak hareketini de düzenler.

2.Kilo Kaybı

fat_burning_foods_rapid_2

Genellikle obez kişiler için önerilen incir, kilo vermede yardımcı olan bir meyvedir. Obezlik ise yemek yeme hastalığıdır. Obez kişiler kendilerini durduramaz ve sürekli bir açlık hissi gelir. Obezlik önleyici olarak incir tüketebilirsiniz. Özellikle süt ile birlikte tüketildiğinde yüksek kalori değerlerine ulaşan incir kilo alımına sebep olabilir. Belirlenen ve önerilen miktarlar doğrultusunda tüketilen incir sağlığınıza faydalı olacağı gibi kilo vermenizde de etkili olacaktır.

3.Düşük Kolesterol

Doctor holding heart

İncir, pektin isimli çözülebilir bir lif türünü içermektedir. Lifler sindirim sistemi doğrultusunda hareket ettiği zaman basitçe, birikmiş olan kolesterol kümelerini süpürüp atar ve vücuttan daha rahat atılabilmesi için boşaltım sistemine doğru taşır. Çözülebilir bir lif olan pektin ise bağırsak hareketlerini düzenleyici bir etki yapar. Meyveler arasında en yoğun ve fazla lif içeriğine sahip olan incir, bağırsaklarda müshil etkisini inanılmaz düzeylerde arttırır. Ayrıca yüksek lif içeriği sayenizde inciri diyetlerinize sağlıklı bir şekilde ekleyebilirsiniz. Lifin faydaları arasında belirli karın kanser türlerini önlemek ve kolon kanserine karşı durdurucu etki yapmak da yer alır.

4.Kalp Hastalığı

Bir diğer adıyla kardiyovasküler sağlık ya da koroner kalp hastalığını önlemede incirin önemli bir paydası vardır. Kurutulmuş incir, fenol, omega 3 ve omega 6 içerir. Bu yağ asitleri de koroner kalp hastalıklarını önleyici etki yapar. Ayrıca incirin yaprakları, vücudunuzdaki trigliserit miktarı üzerinde kayda değer bir etki yapar. Trigliserit ise çeşitli koroner kalp hastalıklarını önleme de baş faktörlerden biridir.

5.Kanser

kanser-belirtileri-nelerdir-kanser-nasil-olusur

Vücudumuzda yer alan serbest radikaller kanser yapıcı hücrelerdir. Bu serbest radikaller, belirli bir faktörler çerçevesinde kontrolsüz olarak büyümeye başlarlar. Bu büyüme sonucunda tümör meydana gelir ve kansere kadar giden bir süreç başlar. Bu durumu önlemek için bol miktarda antioksidan almanız gerekir. Çünkü antioksidanlar, bu kanser yapıcı antioksidanların elektron yapısını bozarak, bölünme özelliklerinin kaybedilmesini sağlar. İncirde ise bol miktarda antioksidan ve lif bulunmaktadır. İçerisinde yer alan lif ise, bağırsak hareketini arttıracağı için kolon kanseri oluşumu riskini azaltır.

Yüksek lif içeriğinin bir diğer faydası da menopoz sonrası kansere karşı korumadır. Menopoz sonrasında bayanlarda hormonal dengesizlik baş gösterir. Hormonlarda meydana gelen bu dalgalanmalar, bağışıklık sisteminizi bozabilir ve bu da antioksidanların serbest radikaller ile savaşmada olan etkinliğini düşürebilir. Serbest radikaller kanser oluşumunda başlıca nedendir. Serbest radikaller ile savaşmada ekstra güçlü bir vücut savunması istiyorsanız, yüksek lif içeriğine sahip inciri bol miktarlarda tüketmeniz gerekir.

6.Diyabet

diyabet

Namı diğer şeker hastalığı. Amerikan Diyabet Birliğinin yaptığı araştırmaya göre yüksek lif içeriği, diyabetin fonksiyonel kontrolünü geliştirmede yardımcı olmakta ve tedavi edici etkiler göstermektedir. Ayrıca incir yaprakları, düzenli olarak insülin iğnesi vuran kişilerin ihtiyacı olan insülin seviyesinin düşmesini sağlar. İncir, potasyum bakımından zengin olup, yemeklerden sonra vücuda emilen şeker miktarını düzenlemede yardımcı olur. Yüksek miktarlarda potasyum alımı da kan şekerinin yükselip alçalma sıklığını azaltır. Yani bu ani değişimler daha nadir gerçekleşmeye başlar. Bu da diyabetik hastalığa sahip olan kişilerin daha normal bir yaşama sahip olmalarını sağlar.

7.Hipertansiyon

tansiyon

İnsanlarda genellikle tuz formunda vücuda sodyum alınır. Fakat düşük potasyum ve yüksek sodyum miktarı sizleri hipertansiyon hastalığına sürükler. İncir ise tam tersine yüksek bir potasyum oranına ve düşük sodyum oranına sahiptir. Bu da inciri hipertansiyon hastalığının etkilerine karşı harika bir savunma mekanizması geliştirmenizi sağlar. Ayrıca incir rahatlatıcı bir meyvedir. Gün içerisinde sizlere sakinlik verir ve sinirlerinizin sakinleşmesinde yardımcı olur.

8.Cinsel Bozukluklar

Yüzyıllardır kısır, dayanıklılık ve erektil sorunlar gibi cinsel işlev bozukluklarını önlemek için incir tavsiye edilmektedir. Güçlü bir doğurganlık vermesi gerekçesi ile veya cinsel destek vermesi sebebiyle incir, çoğu zaman mitolojinin ve kültürün bir parçası olmuştur. Bir afrodizyak olarak başarısı sorgulanabilir ancak, devasa bir vitamin ve mineral içeriği olan incir, enerji verici ve cinsel dalgalanmaları durdurucu etki yapar. Gece yarısı 2-3 adet sütle ıslatılmış incir tüketerek cinsel yeteneklerinizi arttırabilirsiniz.

İncirin asıl olarak faydalı olduğu durumları daha ayrıntılı bir şekilde inceledik. Diğer faydaları ise incirin kalsiyum bakımından zengin olması, bu da kemik sağlığınızı geliştirir ve osteoporoz riskini azaltır. Bir diğer faydası da idrar ile atılan kalsiyumun vücutta tutulmasının sağlanmasıdır. İncir yaprağı çayı tüketerek de bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarına karşı sağlıklı ve ilaçsız bir şekilde yardımcı bir tedavi oluşturabilirsiniz. Şimdi de incirin fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilerden bahsedeceğiz.

Fazla İncir Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Genel olarak incir tamamen sağlıklıdır ve tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak kişiden kişiye göre değişebilen şartlar olduğu gibi fazla tüketilmesinde de belirli yan etkiler meydana gelebilir.

Bu yan etkilerden biri de incir yaprağının cilde uygulanmasıdır. Bu durumda cildiniz güneşe karşı daha hassas bir hale gelecektir. Lütfen incir yaprağını cildiniz ile temastan kaçınınız.

Ayrıca incir düşük miktarlarda alındığında şeker oranınızı etkilemez. Ancak aşırı tüketim durumlarında içerisinde bulunan şekerin de aşırı miktarlarda alımına sebep olacağından diyabet riski oluşturabilir.

Ek olarak incir karaciğerinize ve bağırsaklarınıza zarar verebilir. İncirin tohumları karaciğerde birikerek engel oluşturabilir.

Doğada ılık olarak bulunan incir, kanamaya sebep olabilir. Aşırı tüketilmesinde retina kanaması, rektal kanamalar ve hafif vajinal kanamalara sebebiyet verebilir.

Ayrıca alerjisi olan kişilerinde incir tüketiminden uzak durmaları gerekir. Oluşabilecek rahatsızlık durumlarının önüne geçmek için herhangi bir şüpheli durumda incir tüketimini kesmeniz ve derhal doktorunuza danışmanız gerekir.

İncirin içerisinde bulunan oksalat, böbrek ve safra kesesi sorunları ve hastalıklarına sahip olan kişiler için zararlı olabilir. İncir aynı zamanda beyaz kan hücrelerinin üretiminden sorumlu olan dalağa da zarar verir.

Böylece incirin faydaları, hastalıklara olan pozitif etkileri ve fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilerden bahsettik. Şimdi de son olarak incirin besin değerlerine ait bir tabloyu siz okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

İncirin Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 • Kalori (kcal): 74
 • Toplam yağ: 0,3 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 1 mg
 • Potasyum: 232 mg
 • Karbonhidrat: 19 g
 • Diyet lifi: 2,9 g
 • Şeker: 16 g
 • Protein: 0,8 g
 • A vitamini: 142 IU
 • C vitamini: 2 mg
 • Kalsiyum: 35 mg
 • Demir: 0,4 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0,1 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 17 mg