Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İncirin Zararları Nelerdir?

İncir, anavatanı Doğu Akdeniz ve Güneybatı Asya olan, ağaç ya da ağaççık nitelikli bir bitki türü ve bu türde oluşan bir meyve türüdür.

Meyve ve yaprakları ilaç yapımında kullanılmaktadır. Meyve olarak kullanılan incir, müshili gibi sorunlara neden olmaktadır. Buna ek olarak, kabızlık sorunları için kullanılmaktadır. İncir, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, cilt sorunları, egzama, sedef ve vitiligo gibi sorunlara karşı tedavi de kullanılmaktadır. Bazı insanlar incirin sütünü yani kökünde bulunan sıvıyı deri tümörleri ve siğiller, tedavi etmek için kullanmaktadırlar.

Ağız kokusu için de incir yaprağı çiğnemek, oluşan kötü kokuların yok olmasını sağlayacaktır. Kokuların yanı sıra, ağzınızda bulunan yaraların iyileşmesine de yardımcı olacaktır. Ancak bu meyvenin şeker miktarının fazla olduğunu ve bu sebepten kilo alma gibi bazı sorunlara da sebep olabilmektedir.

Günde Ne Kadar İncir Tüketmeliyiz?

İncir, düzenli ve dozunda kullanıldığı zaman, oldukça yararlı bir meyvedir. İncir tüketimin uygun dozu kullanıcının yaşı, sağlık ve diğer bazı koşullar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda incir için uygun bir doz aralığı belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Doğal ürünlerün her zaman mutlaka güvenli olmadığını akılda tutmak ve az miktarlarda tüketmemiz gerektiğini bilmemiz önemli noktadır.

İncirin Zararları Nelerdir?

İncirin vücudumuz için birçok yararı bulunmaktadır. Ancak bu yararların yanı sıra aynı zamanda incir bazı özellikleri nedeniyle sağlığımızda bazı sorunlara neden olabilmektedir. Bunun nedeni olarak ise, kimi zaman incirin fazla tüketilmesi kimi zaman incire karşı olan hassaslığınız yüzünden de gerçekleşebilmektedir. Yazımızın devamında ise bazı sebeplerden dolayı oluşmakta olan incirin zararları ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Mide Sorunları

5. Ülser

Aşırı incir yemek, mide ağrılarına neden olabilmektedir. Kabızlıktan muzdarip olan kişiler ise incir yiyerek bu sorundan kurtulabilir, ancak diğer kişiler için midede sorunlar oluşabilmektedir. İncir yedikten sonra soğuk su içmek ise, mide ile ilgili konularda sizlere yardımcı olacaktır.

2.Şişkinlik

siskinlik-650

İncirin bizlerde yaratmış olduğu bir başka sorun ise, vücudumuzun çeşitli yerlerinde meydana gelen şişliklerdir. Mide ağrısı dışında incir şişkinliklere neden olduğu bilinmektedir. Anason suyu içmek ise bu konudaki sorunu tedavi etmede sizlere yardımcı olur.

3.Güneşe Olan Hassasiyet

heliocare_gunes_isinlarina_meydan_okuyor_h75842

Kronik deri hastalıkları ve deri tümörü tedavisinde incir sizlere yararlı olsa da, güneş ışınlarına karşı hassasiyetinizi arttırarak cilde zarar verebilir. UV ışınları cilt için zararlıdır ve erken yaşlanma, melanoma ve deri kanseri gibi durumlara sebep olabilir. Aynı zamanda deri döküntülerine de neden olabilir. Eğer düzenli olarak incir tüketmek durumunda iseniz, cilt ile ilgili sorunları önlemek için uzun süreli güneşe maruz kalmaktan kaçının.

4.Karaciğer ve Bağırsaklarda Oluşan Sorunlar

karaciger

İncir karaciğer için de zararlı olabilir. İncirlerden dolayı bağırsaklarda tıkanmalar meydana gelmektedir. Bunun sebebi ise incirin içerisinde bulunan küçük tohum benzeri maddelerdir. İncirin içerisinde bulunan bu tohumları yerken çok dikkat etmeseniz de, bulunan bu tohumlar yeterince zor sindirilir. Bu, incirin en tehlikeli yan etkilerinden biridir ve bu konuda oldukça dikkatli olmanızı öneririz.

5.Kalsiyum Emilimi

kalsiyum-simgesi

İncir vücutta kalsiyum emilimini engelleyebilen oksalatlar içerir. Bu kapsamda ise vücudumuzda kalsiyum eksikliği, kalsiyum eksikliği ile ilgili zayıf kemik oluşumu ve diğer hastalıklara yol açabilmektedir. Bu konuda kalsiyum destekleri almanız gerekmektedir. Bunun için doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

6.Kanama

fft99_mf5938653

Bir diğer zararı ise incirler kanamaya neden olabilir. İncir, retina kanaması, rektal kanama ve hafif bir vajinal kanama gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca, hemolitik anemiye de sebebiyet vermektedir. Rektal ve vajinal kanama olması durumunda, incir yemeyi durdurmanız ve kanama durumu hakkında izlenim sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer kanama durmuyorsa, bu konuda acil bir tıbbi yardım almanız gerekmektedir. Bu altta yatan ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilmektedir.

7.Kan Şekeri Seviyesi

kan-şekeri

İncir vücutta kan şekeri seviyesini düşürmeye sebebiyet vermektedir. Bu düşük kan şekeri seviyesi normal kişileri bile olumsuz yönde etkilerken, diyabetik hasta olanlar için oldukça zararlı olabilmektedir. Eğer düşük kan şekeri seviyesi sorunundan muzdarip iseniz, incir yemeyi kesmeniz gerekmektedir.

8.Alerji

kasinti

Eğer incire karşı herhangi bir alerjiniz varsa, bu konjunktivit, rinit ve anafilaktik şoklara neden olabilir. Aynı zamanda astıma da sebebiyet verebilir. İnciri tüketmeden önce, bu meyveye karşı herhangi bir alerjisi sorununuzu olup olmadığını kontrol ediniz.

9.Zararlı Oksalatlar

bobrek-tasi

İncirin içerisinde bulunan oksalatlar, böbrek veya safra kesesi sorunları ve hastalıklardan muzdarip olanlar için zararlıdır. Bu durumda incir tüketimi durumu daha da kötüleştirebilir. İncir aynı zamanda beyaz kan hücrelerinin üretimi için sorumlu olan dalağa da zarar verir.

Yani, inciri aşırı oranda tüketmeniz bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Eğer diğer başka sorunlar oluşmadan sadece gerekli miktarda incir yerseniz, oluşabilecek çoğu zararı önleyebilirsiniz. Eğer herhangi bir alerjik reaksiyon ve düşük kan şekeri seviyesi gibi sağlık sorunlarınız varsa, o zaman inciri hayatınızdan çıkarmanız ve incirin faydaları ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi almak için doktorunuza danışmalısınız.

İncirin Zararlarından Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

İncirin olası zararlarından korunmak için, ilk olarak, incir tüketimini kontrol altına almak olacaktır. Gün içerisinde fazla tükettiğiniz her bir incir, sizlere birer yan etki olarak geri dönecektir.

İncirlerin olası zararlarından korunmak için ise, taze inciri zamanında tüketmeye özen göstermelisiniz. Buna ek olarak ise, sizlerinde bildiği gibi incir çabuk bozulabilen bir meyvedir. Bunun için inciri sağlıklı bir şekilde muhafaza ettiğinizden emin olmanız gerekmektedir.

İnciri mümkün olduğunca, serin bir yerde ve çok vakit kaybetmeden tüketmeniz gerekmektedir. Ancak bunların yanı sıra, kurutma, reçel yapma ve derin dondurucuda saklama seçenekleri ile tüketim ömrünü uzatabilirsiniz.

İncirlerinizi kurutma yöntemi ile saklamak istiyorsanız yapmanız gereken incirleri gün ışığında kurumaya bırakmaktır. Güneş ışığında kurumaya bıraktığınız bu incirlerin, böceklerden ve benzeri haşerelerden uzak tutmanız gerekmektedir. Ortalama 10 gün güneş altında bekleyen incirler, saklanması ve sonradan tüketilmeye uygun olacaktır. Güneş altında fazla tutulan incirler de aynı zamanda sağlığımız için bir tehdit oluşturmaktadır.

İncirlerinizi sağlıklı bir şekilde saklamanızın ikinci bir yolu ise, onları reçel yaparak saklamanızdır. Bunun için ise, kabuklarından ayrılmış olan incirleri 20 dakika boyunca kaynatın. Ardından su ve şekerle hazırlamış olduğunuz şerbetin içerisine koyarak 45 dakika boyunca pişirin ve reçel kıvamına gelince soğumaya bırakın. Sağlık açısından, reçellerinizi evde yapmanızı öneririz.

Son olarak ise, incirlerinizi ağzı kapalı ve hiçbir şekilde hava almayacak olan poşetlerin içine koyunuz. Bu hava almayan torbalar sayesinde, incirlerinizi 8 ay gibi bir süre boyunca derin dondurucunuzda muhafaza edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.