Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İnek Sütünün Bilinmeyen 10 Korkunç Zararı

Yıllardır televizyonlarda faydalarını saymakla bitiremedikleri inek sütünün çocukların kemik gelişimini nasıl desteklediğini, yetişkinlerde bağışıklık sistemini destekleyip vücuda vitamin ve mineral sağladığını çok duyduk. Ama bunun aynı zamanda para kazanılan bir sektör olduğundan ve aslında inek sütünün insan vücuduna zararları da olabileceğinden asla bahsedilmedi. Mutlu ineklerin çayırlarda dolaşıp durduğu reklamlara inanıp fabrikalarda süt üreten hayvanların nasıl ortamlarda tutulduklarını, temiz olup olmadıklarını ya da başka bir hayvanın sütüne neden ihtiyaç duyduğumuzu asla sorgulamadık. Elbette inek sütünün insan vücuduna birçok faydası var ama bir o kadar da zararı olabiliyor. Biz de bu yazımızda inek sütünün etkisiyle oluşabilecek hastalıkları sizler için konu aldık. Gelin inek sütü içmenin bilinmeyen zararlarını beraber inceleyelim.

1. İnek Sütü İnsan İçin Uygun Değil

İnek sütüyle ilgili ilk bilinmesi gereken şey bu sütün yeni doğmuş bir buzağı için faydalı olduğudur. İnsan sütünün içerisinde inek sütüne oranla 10 kat daha fazla yağ asiti ve 3 kat fazla selenyum bulunuyor. İnek sütü ise insan sütüne göre 3 kat daha fazla protein, 2 kat daha fazla kalsiyum ve 7 kat daha fazla mineral içeriyor. Bu rakamlardan da anlayacağınız üzere anne sütü olarak adlandırdığımız süt insanlar için faydalı, inek sütü ise yeni doğmuş buzağılar için faydalıdır. Çünkü inek sütünün içerisindeki bu değerler insanı hasta edip kilo aldırırken yeni doğmuş bir buzağının tam olarak ihtiyacı olan maddelerdir.

2. İnek Sütündeki Kalsiyum Aslında İnsanları Hasta Ediyor

Her yerde kemik erimesi ve osteoporoz riskine karşı sürekli süt içilmesi gerektiğinden bağırılıyor ama bu iddia ne kadar doğru? İnek sütü sadece kalsiyum içerdiği için böyle aslı astarı olmayan bir sonuç çıkarılmış olsa da son dönemde yapılan detaylı araştırmalar inek sütü içmenin kemik erimesi riskini arttırdığını gösteriyor! İnek sütü gibi hayvansal kaynaklı besinlerin kanı asidik yaptığı ve asidik kadının pH değerini dengelemek için kemiklerden kalsiyum çektiğini ortaya çıkartan bu araştırmalar, aslında hayvansal besinler tüketen insanların kemik erimesi ve osteoporoza yakalanma riskinin çok daha yüksek olduğu gözler önüne seriyor.

3. Obeziteye Giden Yol İnek Sütünden Geçiyor

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi inek sütü yeni doğmuş bir buzağının kilo alması ve yeterince beslenebilmesi için yaratılmış bir süttür. Yeni doğduğunda 30 kilo civarı olan buzağı, annesinin sütünü emerek 1 yıl içerisinde 180 kilo civarına ulaşır. Yani sadece inek sütü tüketerek 1 yılda 150 kilo kazanır. Bu rakamın bir insan için ne kadar fazla olduğunu hepimiz anlayabiliyoruz. Bu nedenle günlük olarak az yağlı süt içmek bile 1 yıl sonunda kilo almanızın en temel sebebi olabilir.

4. Laktoz İntoleransı “İnek Sütü Faydalıdır” Yalanını Çürütüyor

Halk arasında laktoz hassasiyeti olarak da bilinen laktoz intoleransı, insan vücudunun süt ve süt ürünlerinden alınan laktozu sindirememesi, bunun sonucunda da vücutta ishal, şişkinlik, kusma ve gaz gibi belirtiler ortaya çıkmasıdır. Türkiye’de her 5 insandan 1’inde laktoz intoleransı görülmektedir. Bunun sebebi aslında her insanın 2 yaşına kadar laktozu sindirebilmesi için ürettiği enzimin, iki yaşından sonra üretiminin giderek azalmasıdır. Çünkü gelişmekte ve büyümekte olan çocuklar bile belli bir yaştan sonra süt içme gereksinim duymazlar! Yıllardır çocukların sütsüz büyüyemeyeceğini iddia eden süt şirketleri hiçbir bilimsel araştırma yapmadan bu iddiayı ortaya atmışlar. Fakat işin aslı şu ki eğer 2 yaşından itibaren giderek daha az süt tüketmezsek ve belli bir yaştan sonra süt tüketimini kesmezsek vücudumuz bu süte tepki gösteriyor ve bizi hasta ediyor.

5. İnek Sütü Katarakt Riskini Arttırıyor

İnek sütü ile ilgili yapılan araştırmalar hız kesmeden devam ediyor. Bu araştırmalardan bazılarında varılan sonuç gösteriyor ki inek sütü ve süt ürünlerini tüketen insanlar, bu besinleri tüketmeyen insanlara göre daha fazla katarakt rahatsızlığına yakalanıyor. Bunun sebebi henüz kesin olarak belirlenemese de sütün içerisindeki laktoz ve galaktoz maddelerinin bu duruma sebebiyet verdiği düşünülüyor.

6. Kabızlığın Nedeni İnek Sütü Olabilir

Laktoz hassasiyetine sahip olmasanız bile inek sütü içmek yine de sindirim sisteminize zarar verebilir. Laktoz hassasiyeti olan kişilerin aksine birçok insan sadece süt ve süt ürünleri tükettikleri için kabızlık problemi yaşayabiliyorlar. Eğer siz de probleminizin kaynağında bu olduğunu düşünüyorsanız inek sütü ve inek sütünden üretilmiş diğer besinlere belli bir süre ara verip lifli gıdalara yönelebilirsiniz.

7. Migren Problemleriniz Varsa İnek Sütü Tüketimini Kesmeyi Deneyin

Birçok migren hastası üzerinde yapılan araştırmalar, inek sütü tüketimini azaltan ya da komple kesen migren hastalarının migren ataklarının hafiflediğini ve seyrekleştiğini göstermektedir.

8. Sadece Süt İçerek Kanser Olabilirsiniz

Sütün fizyolojik zararlarını anlatmaya devam etmeden önce ineklerden süt üretiminin nasıl olduğunu anlatmakta fayda var. Süt üretim merkezlerinde dişi hayvanlar insanlar tarafından zorla dölleniyor ve dişi ineğin hamile kalması için uğraşılıyor. Bir hayvanın vücut bütünlüğünü bozmaya yönelik korkunç koşullarda hamile kalan dişi hayvanlar sütleri gelmeye başladıkları anda sağılmaya başlanıyor ve sütün kalitesinin düşmemesi için yeni doğan yavru doğduğu anda annesinden ayrılıyor. Kendi annesinin sütünden bir damla bile içemeyen yavrular, annelerden uzağa götürülüyor ve bir daha karşılaştırılmıyor. Bu korkunç şartlarda yaşamak zorunda kalan anne ise süt üretebilmesi için hayatı boyunca aynı kısır döngü içerisinde hamile bırakılıyor. Ve eğer bir inek süt üretiyorken hamile kalırsa ve bu süt sağılıp insanlar tarafından tüketilirse içerisindeki bol miktarda östrojen hormonu nedeniyle meme, yumurtalık, rahim, prostat ve testis kanserine yol açılabiliyor.

9. Çocuklarda Aneminin Nedeni İnek Sütü Olabiliyor

Laktoz intoleransı olan çocuklarda henüz teşhis konmadığı için süt tüketimi devam ederse bunun sonucunda sindirim sisteminde kanamalar baş gösterebiliyor. Çoğu zaman fark edilemeyen bu durum nedeniyle anemi hastalığı ortaya çıkabiliyor.

10. Sütün Tehlikeli Saymakla Bitmiyor

Bir çoğumuz inek sütünü marketlerden satın alıyoruz. Çünkü UHT, pastörizasyon ve homojenizasyon gibi işlemlerden geçmiş kutu sütler, temizliğine en çok güvendiklerimiz oluyor. Fakat uzmanlar bu işlemlerden geçen sütlerin vitamin ve minerallerini kaybettiğini, sindirim enzimlerinin tahrip edildiğini ve tahrip olan, sindirilmeyen protein parçacıklarının bağırsaktan kanımıza geçtiğini söylüyor. Vücudumuzun birer düşman olarak algıladığı  bu proteinler nedeniyle insan vücudunda alerjik hastalıklar, bağışıklık sistemi hastalıkları ve romatizmal hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Açık süt almanın ise zararları apayrı. Sütün sağıldığı hayvandan geçebilecek binlerce ölümcül hastalıktan ve kaynatılınca yok olduğu sanılan ama aslında ısıyla daha hızlı üreyen mikroorganizmalara kadar saymakla bitmeyecek risk sizi bekliyor. Bu sebeplerden dolayı hem kendi sağlığınız hem de ailenizin sağlığı için badem sütü, hindistan cevizi sütü veya soya sütü gibi bitkisel kaynaklı sütlere yönelmeyi tercih edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.