Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İnek Sütünün Tahtını Sallayacak 5 Sağlıklı Süt

Her ne kadar halen daha en çok tüketilen süt inek sütü olsa da gün geçtikçe inek sütünün vücudumuzda yaratabileceği olumsuz durumları öğrenebiliyoruz. Üstelik bu olumsuz etkileri bilen pek çok insan inek sütü içemediği için tamamen süt içmeyi de reddediyor. Oysa süt içmek için yalnızca inek sütüne ihtiyacımız yok. İnek sütünün olumsuz etkilerinden arınmış pek çok süt de tüketebiliriz. Bunun için de en iyi alternatifler içinde laktoz bulundurmayan bitki ve suyla yapılan sütler olacaktır. Üstelik her birinin tadı enfes ve vücudunuz için çok yararlı. O zaman artık inek sütüne mahkum değiliz.

Eğer inek sütü içerken sürekli olarak hazım problemi yaşıyor, halsizlik şikayeti taşıyor ya da her daim şişlik hissediyorsanız laktoz intoleransınız olabilir. Bu da demektir ki inek sütünün içinde bulunan süt şekeri sizi rahatsız ediyordur. O nedenle inek sütü içmeyi bırakmanız gerecektir. Ancak kesinlikle süt içmekten vazgeçmemelisiniz. Tamamen bitkisel kaynaklı ve çok sağlıklı sütler ile de süt ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bitki bazlı sütler içlerinde laktoz ve kolesterol bulundurmadıkları için çok sağlıklıdırlar. Üstelik yağ oranları da oldukça düşüktür. İçlerinde bol miktar B vitamini, potasyum ve sodyum bulunur. Fakat bunların zararlı olacak şekilde aşırı miktarda olduğunu da söylemek doğru olmaz. Aynı zamanda eğer sindirim sistemi problemleri yaşıyor ve sık sık kabızlıktan dert yanıyorsanız bu bitki bazlı sütler size oldukça iyi gelecektir. İşte sizin için o sütleri listeledik.

Bitki Bazlı Süt Çeşitleri

1. Soya sütü

Herhalde herkesin mutlaka adını bir kez duymuş olduğu bitki bazlı sütlerden bir tanesi soya sütüdür. Aslında kökeni çok eskilere dayanan soya sütü laktoz intoleransı bulunan kişilerin tüketebileceği en güzel, en sağlıklı ve en lezzetli sütlerden bir tanesidir. Şeker hastaları için de faydalı olmaktadır. Soya sütü ile kolesterol düşürülebilir, yaralar hızlı iyileştirilebilir, yüksek tansiyon düzelebilir. İçinde bol miktarda kalsiyum da bulunmaktadır. Fakat kesinlikle bu faydaları sağlayabilmek için içilen sütün organik olması gerekmektedir. Bu nedenle soya sütü alırken buna dikkat etmelisiniz.

2. Badem Sütü

Badem sütü son dönemde adı sıklıkla duyulan sütlerden bir tanesidir. Hem gelişme çağındaki çocuklar için hem yeteri kadar enerji alamayan kişiler için hem de diyetlerinde takviyeye ihtiyaç duyan kişiler için badem sütü lezzetli, besleyici ve sağlıklı bir alternatif olmaktadır. Badem sütünün en güzel yanlarından bir tanesi sindirime katkısının olmasıdır. Bunun yanı sıra içindeki potasyum miktarı ile beyne ve kaslara iyi gelmektedir. Badem sütü hem kolesterolü düşür hem de kemik erimesini önler. İçinde bol miktarda lif bulunduğu için de kabızlığa karşıdır. Lifin yanı sıra içinde bolca demir, E vitamini, magnezyum ve kalsiyum da bulunur.

3. Yulaf Sütü

Eğer inek sütüne alternatif arıyorsanız ve de kilo vermek istiyorsanız pek ala yulaf sütünü tercih edebilirsiniz. Her sabah içeceğiniz yulaf sütü ile mükemmel enerji kazanabilir, sindirim sisteminizi güçlendirebilir ve tokluk hissi yaratabilirsiniz. Böylelikle yulaf sütü diyetinizdeki en büyük yardımcınız olacaktır. Aynı zamanda yulaf sütü kolesterolü de düşürebilir, hatta şeker hastalığı riskini bile azaltabilir. Ancak bilinmelidir ki karbonhidrat bakımından çok zengindir. Protein açısından da pirinç ve buğdaya oranla daha zengin olduğu söylenebilir.

4. Ceviz Sütü

Ceviz sütü hem çok sağlıklıdır hem de ishali tedavi edebilir. Aynı zamanda ceviz sütü antioksidan bakımından da çok zengindir. Ceviz sütünün bu özelliğini duyan pek çok insan hızla ceviz sütü içmeye başlamıştır. Ceviz sütü şeker hastalıklarını, kalp hastalıklarını ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Hatta bazı araştırmalar ortaya koymuştur ki ceviz sütünün içindeki antioksidan miktarı portakaldan, ıspanaktan, domatesten ve havuçtan bile faydalıdır.

5. Pirinç sütü

Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki pirinç sütünün pirinç suyu ile karıştırılmaması gerekir. Pirinç sütü çok daha farklı bir şekilde yapılmaktadır ve elbette faydaları da daha farklıdır. Öncelikle pirinç sütü gluten içermez. Çok hafif ve lezzetlidir. Sindirim konusunda sorun yaşayan kişiler pirinç sütünü çok rahat bir şekilde tüketebilirler. Aynı şekilde pirinç sütü ile sinir sistemi de dengelenebilir. Yani yatıştırıcı ve sakinleştirici bir özelliği de vardır. Aslında pirinç sütünün badem sütüne ve soya sütüne oranda bir tercih sebebi olma nedeni de vardır. Çünkü pirinç sütü diğer bitki bazlı sütlere göre daha az kaloriye sahiptir. Böylece diyet yapan kişiler gönül rahatlığı ile tüketebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.