Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İNME BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu yazımızda, günümüzde sıkça karşılaşmakta olduğumuz sağlık sorunlarından biri olan inme hakkında bilgiler vereceğiz. İnme diğer bir adıyla iskemik beyin-damar hastalığı olarak bilinmektedir. Bu yazımızda sizlere inme sağlık sorunu hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Sizlerinde bildiği gibi inme ciddi bir sağlık sorunudur. Bu kapsamda sizlerde yazımızın devamında yer alan bilgiler yardımı ile, inme nedir, belirtileri, nedenleri, risk altında olan bireyleri, tedavisi ve korunma hakkında bilgi sahibi olarak, bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

İnmeyi terimsel olarak açıklayacak olursak eğer, merkezi sinir sistemine giden damarların hastalıkları sonucu gelişen tıkanıklıklar veya damar dışına kanamaların yol açtığı ani ya da iktal, fokal veya global nörolojik belirti gelişimi olarak tanımlanabilir.

İnme süresince, beyninize kan temini kesilir ve beyninize oksijen gidişi kesilir. Bu olay yaklaşık birkaç dakika içinde gerçekleşmektedir. Ancak bu durum sonucunda, beyin hücreleri ölmeye başlamaktadır.

İnme acil bir tıbbi durumdur. Acilen tedavi edilmesi gerekmektedir. Acil müdahale inme sorunlarında hayati risk taşımaktadır. Erken yapacak olduğunuz müdahale ile birlikte, beyin hasarı ve potansiyel komplikasyonları en aza indirgemeniz mümkün olacaktır.

Son yıllarda gelişen tıbbi olanaklar sayesinde, öncesine nazaran inme sorunu yaşayan kişiler az bir hasarla hayatlarına devam etmektedirler.

İnme Belirtileri Nelerdir?

Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz belirtileri göstermeniz ile birlikte vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir. Unutmayınız ki, inme ile birlikte kişide beyin hasarı ve sakatlık olasılığı çok yüksektir. Bu yüzden belirtileri olan birisine karşı hızlı bir şekilde davranarak yardım istemelisiniz.

1.Konuşma ve Anlamada Sorun

konusma-bozukluklari-yeni,TdFhbRdt9EKTyrobLcZMxA

İlk belirti olarak kişilerin konuşmasında bir sorun var ise ya da basit sorulara bile cevap veremeyecek düzeyde bir anlama problemi yaşıyor ise inme geçiriyor olabilir. Ayrıca konuşmaları ile kafa karıştırıcı olabilir.

2.Felç veya Uyuşma

felc_rehabilitasyonu_02

Bir diğer önemli belirti ise yüz, kol veya bacaklarda oluşan felç ya da uyuşma durumlarıdır. Bu uyuşmalar ve felç durumları ani bir şekilde gerçekleşmektedir. Ayrıca bu felç ve uyuşma durumun hemen vücudunuzun her yerini etkilemektense yalnızca bir bölgeyi etkisine almaktadır. Bu durumda sizler ellerinizi aynı anda havaya kaldırmayı denemelisiniz. Bir kolunuzu diğeri gibi hareket ettirememe durumunuzda felç geçiriyorsunuzdur. Ya da gülümsemeye çalıştığınızda ağzınızın bir tarafında çökme oluyor ise bu da yine benzer belirti ile inme geçirdiğinize işaret etmektedir.

3.Görme Sorunları

1012896_620x413

Bir ya da iki gözde görme sorunu yaşıyor iseniz, bu da inmenin önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Aniden oluşan bulanık görme veya aniden oluşan karartılar bu belirtilerinde içinde yer almaktadır. 

4.Baş Ağrısı

Migraine-II

Beyninize kan ve oksijen gitmemesinden kaynaklı olarak ani ve şiddetli baş ağrılarına sahip olacaksınızdır. Baş ağrısıyla birlikte kusma durumunu da birlikte yaşayabilirsiniz.

5.Yürüyüş Bozuklukları

Muscle_Weakness-3

Bir başka belirti ise kişilerde oluşan yürüme problemleridir. Bu durumda kişiler ani baş dönmesi ile birlikte ayakta bile durmakta zorluk çekebilirler. Bunun yanı sıra denge ve koordinasyon kaybı da yaşayabilmektedirler.

Yukarıda sizlere vermiş olduğumuz belirtileri gösteren kişiler için vakit kaybetmeden tıbbi bir müdahale gerekmektedir. Bu kapsamda yanında olan kişiler inme sürecince zaman tutmaları gerekmektedir. Ayrıca kişiyi dikkatlice izlemeniz gerekmektedir.

İnme Nedenleri Nelerdir?

İnme, engellenen bir arterin (iskemik inme) ya da bir kan damarının (hemorajik inme) sızıntı veya patlaması sonucunda oluşabilmektedir. Bu nedenlerin açıklamasını ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 • İskemik İnme

İstemik inmelerin yüzde 85’i felç ile sonuçlanmaktadır. Beyninizde ciddi anlamda hasarlar bırakmaktadır. Bu kapsamda 2 çeşit iskemik inme çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Trombotik inme: Bir trombotik inme ortaya çıktığında beyne kan sağlayan damarların birinde bir kan pıhtısı (trombüs) oluşturur. Bu durum pıhtının damar içinde birikmesine ve düşük kan akışına neden olan yağ birikintilerinin (plak) diğer sağlıklı arterleri etkilemesi sonucunda oluşmaktadır.
 2. Embolik inme: Beyninize giden damarlarının pıhtılaşması sonucunda kan gidişatının durması ile birlikte beynin uzak bölgelerinde embolik inme oluşur.
 • Hemorajik İnme

Hemorajik inme, beyne giden damarlarda oluşan sızıntı veya kırılmalar sonucunda oluşmaktadır. Hemorajik inmelerde de 2 tür bulunmaktadır. Bunlar ise şöyledir;

 1. Intraserebral kanama: İntraserebral kanama, beyin damarını çevreleyen beyin dokusu içinde, beyin hücrelerinde oluşan zarar ile birlikte oluşmaktadır. Yüksek kan basıncı, travma, vasküler malformasyonlar, kan inceltici ilaçlar ve diğer benzeri durumlar  intraserebral kanamaya neden olabilir.
 2. Subaraknoid kanama: Bu kanamalar genellikle ani, şiddetli baş ağrısı ile kendini belli etmektedir. Subaraknoid kanama genellikle bir arter üzerinde çuval şeklinde veya meyve şeklinde küçük bir cisim ile oluşan bir patlama ile meydana gelir. Kanama sonrasında, beyindeki kan damarları daha da genişleyerek kan akışını sınırlayarak beyin hücre hasarına neden olabilmektedir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Birçok faktör felç ve inme riskini artırabilir. Bazı faktörlerle de kalp krizi geçirme durumunuz artmaktadır. Aşağıda sizlere risk faktörlerini verdiğimiz maddeler yardımı ile konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yaşam risk faktörleri

 • Kilolu olmak veya obezite sorunu
 • Fiziksel hareketsizlik
 • Alkol tüketimi
 • Kokain ve metamfetamin olarak bilinen yasadışı uyuşturucu kullanımı

Tıbbi risk faktörleri

 • Yüksek tansiyon
 • Sigara kullanımı veya sigara dumanına maruz kalma.
 • Yüksek kolesterol.
 • Diyabet.
 • Obstrüktif uyku apnesi – oksijen seviyesinin aralıklı olarak gece boyunca düşmesi sonucunda oluşan bir uyku bozukluğudur.
 • Kalp yetmezliği, kalp defektleri, kalp enfeksiyonu veya anormal kalp ritmi de dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklar

İnme riski yüksek olan diğer faktörler ise şunlardır;

 • İnme, kalp krizi veya geçici iskemik ataklar
 • Aile geçmişi
 • 55 yaş ve üstü olmak
 • Cinsiyet: Erkeklerde bu risk kadınlara oranla daha fazladır.
 • Ayrıca, gebelik ve doğum, östrojen ve progesteron içeren bazı doğum kontrol hapları veya hormon tedavileri de riski arttırmaktadır.

Komplikasyonları Nelerdir?

 1. Felç veya kas hareketinin kaybı
 2. Konuşma zorlukları veya yutkunma zorlukları
 3. Hafıza kaybı ya da düşünme güçlüğü
 4. Duygusal sorunlar
 5. Vücudunuzun çeşitli yerlerinde oluşan ağrılar
 6. Davranış bozuklukları

Herhangi bir beyin zararından sonra oluşan bu komplikasyonların düzeltilmesi kişiden kişiye farklılık gösterecektir.

İnme Tanısı

Doktorunuz sizlere tanı koyarken ilk olarak fiziksel bir muayene yapacaktır. Doktorunuz sizlere en iyi tedavi biçimini sunmak için bazı testler uygulayacaktır. Bunlar ise şöyledir;

 • Fiziksel muayene: Doktorunuz bu aşamada sizlerin tansiyonunuzu kontrol etmek ve kalbini dinlemek isteyecektir. Ayrıca gözünüzün arkasındaki kan damarlarının küçük kolesterol kristalleri veya pıhtıları belirtilerini kontrol etmek için bir oftalmoskopu uygulayabilecektir.
 • Kan testleri
 • Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması: BT taraması beyninizin detaylı bir görüntü oluşturmak kullanılmaktadır. 
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRG): Bir MR, beynin ayrıntılı bir görünümünü yaratmak için güçlü radyo dalgaları ve mıknatıslar kullanmaktadır. MR, iskemik inme ve beyin kanamalarının tarafından hasarlı beyin dokusunu algılayabilmektedir.
 • Ultrason karotis: Bu testte, ses dalgaları boyun karotid arterlerin iç detaylı görüntüleri yakalamak için kullanılır.
 • Serebral anjiyografi: Bu testte, doktorunuz genellikle kasıklardan küçük bir kesi yoluyla ince, esnek bir tüp (kateter) yerleştirir ve büyük damar yoluyla karotid veya vertebral arter içine yönlendir ve böylece durum hakkında bilgi sahibi olabilir.
 • Ekokardiyogram: Ekokardiyogram kalbinizin ayrıntılı görüntüler oluşturmak için ses dalgalarını kullanır. Bu sebeple kalbinizde oluşan pıhtılaşmayı bularak hastalığı teşhis etmiş olabilirsiniz. 

İnme Tedavisi

İnme tedavilerinde daha önce belirtmiş olduğumuz gibi acil müdahale söz konusudur. Bu durumda olası tedavi seçeneklerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İskemik inme için tedaviler

Bir iskemik inme tedavisi için doktorlar hızla beyne kan akışını geri kazandırmak zorundadırlar. Bunun için, 3 saat içerisinde tedaviye başlanması gerekmektedir. Hızlı tedavi hayatta kalma şansınızı artırır, aynı zamanda komplikasyonları azaltır. Bu durumda hastalara;

 1. Aspirin: Aspirin başka inme sahip olasılığını azaltmak için acil serviste verilen acil tedavi yöntemidir. Aspirin kan pıhtılarının oluşmasını engeller.
 2. Doku plazminojen aktivatörü (TPA), venöz içinden enjekte edilmesi

Acil durum prosedürleri: Doktorlar bazen kan pıhtısı özelliklerine bağlı olarak, mümkün olduğunca çabuk hareket etmeleri gerekmektedir. Bu durumda yapılması gerekenler şöyledir;

 • İlaçlar ile beyne doğrudan müdahale gerektiren tedavi biçimleri
 • Mekanik pıhtı çıkarılması

Diğer prosedürler: Başka bir inme ya da geçici iskemik atak geçirme riskinizi azaltmak için, doktorunuz yağ mevduat (plaklar) tarafından daralmış olan arteri açmak için bir prosedür önerebilir. Aşağıda yer alan seçenekler durumunuza bağlı olarak değişecektir;

 1. Endarterektomi karotis
 2. Anjiyoplasti ve stent

Hemorajik inme için tedaviler

Hemorajik inmede tedavi için, kanamayı kontrol etmek ve beynindeki basıncın azaltılması üzerinde durulmaktadır.

 • Acil önlemler: Eğer kan pıhtıları önlemek için, klopidogrel (Plavix) olarak warfarin (Coumadin) veya anti-trombosit ilaçlar alırsanız, durumu bir nebze olsun düzeltebilirsiniz. Ayrıca, beynin (kafa içi basınç) basıncını düşürmek ve kan basıncını düşürmek için, vazospazm önlemek veya nöbetleri önlemek için de ilaçlar alabilirsiniz.
 • Cerrahi kan damarı tamiri: Cerrahi hemorajik inme ile ilişkili damar anormallikleri onarmak için kullanılabilir.
 1. Cerrahi kırpma: Bir cerrah ona kan akışını durdurmak için, anevrizma dibinde küçücük bir kelepçe yerleştirir. Bu yeniden kanamayı önlemek için kullanılır.
 2. Kıvrılma (endovasküler embolizasyon)
 3. Cerrahi AVM çıkarılması
 4. Intrakranial baypas
 5. Stereotaktik radyocerrahi

İnme Kurtarma ve Rehabilitasyon

Acil tedavi sonrasında, inme bakımı ile, gücünüzü geri kazanmak ve mümkün olduğunca fazla fonksiyonunuzu   kurtarmak ayrıca bağımsız yaşama dönmek için bazı yardımcı tedavilere odaklanmanız gerekmektedir. İnme sizin beyninizin etkilediği tarafa göre, vücudunuzun sağ veya sol tarafını kullanmanız zorlaşacaktır.

Ancak bu durumlar yapılacak olan rehabilitasyon yöntemleri ile aşılabilmektedir. Doktorunuz size yaşınıza göre, genel sağlığınıza ve inme sonucunda oluşan sakatlık derecenize göre en uygun tedavi biçimini sunacaktır. Bu rehabilitasyonlar hastanede olabileceği gibi, başka rehabilitasyon ünitesi veya bakım merkezilerinde ya da polikliniklerde ya da evinizin imkanları uygunsa evde de uygulanabilmektedir.

Her kişinin inme durumunda görecek olduğu tedavi biçimi farklıdır. Bu durumda ise sizlere eşlik edecek tedavi ekipleri olacaktır. Bunlar ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Beyin koşullarında eğitilmiş doktor (nörolog)
 • Rehabilitasyon doktor (Fiziatrist)
 • Hemşire
 • Diyetisyen
 • Fizyoterapist
 • Mesleki terapist
 • Dinlenme terapisti
 • Konuşma terapisti
 • Vaka yöneticisi
 • Psikolog ya da psikiyatr

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.