Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İs Lekesi Nasıl Çıkar?

Genel olarak is, dumanın değdiği ve aynı zaman bulaştığı farklı zeminlere bulaştırdığı siyah renkli lekeye verilen isim. İs, ayrıca yakıtın düzgün bir şekilde yanmadığı zaman ortaya çıkan siyah duman olarak tanımlanır. Özellikle kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte, birçok aile yakmak için sobayı tercih eder. Sobanın yanmasıya birlikte, soba borularının ve bacakların içerisine kömür yapışır. Kömürün baca ve soba borularına yapışması sonucunda, çıkan rüzgarla birlikte evlerin duvarlarına, halılara, kıyafetlere ve hatta cildinize is yapışır. İsin farklı yüzeylere bulaşması ve orada kokuya, lekeye neden olması çok can sıkıcı bir durum. Ancak is lekesini farklı yüzeylerden birtakım çözüm yöntemleriyle kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Halıdan İs Lekesi Nasıl Çıkar?

İs Lekesi

Özellikle kış aylarında çok fazla is kokusuna rastlarız. Çünkü birçok insan doğalgazla ısınmaya çalışsa da, bazı insanlar da  odun, kömür sobasıyla ısınmayı tercih eder. Evde ya da iş yerine is lekesiyle karşılaşmaktan çoğu insan bıkmış durumda. İs lekesinden kurtulmak için sofra tuzunu kullanabilirsiniz. Sofra tuzu aynı zamanda, is lekesinden kısa bir süre içerisinde kurtulmanıza yardımcı olur. İs lekesinden kurtulmak için ilk olarak sofra tuzunu lekeyi kapatacak kalınlıkta üzerine dökün. En az 2 saat boyunca bu şekilde tuzu lekenin üzerinde bekletin. Bu süre sonunda, halı fırçasıyla is lekesinin üzerini iyice fırçalayın. Fırçalama işleminden sonra is lekesi halıdan tamamen çıkmış olur. Halıyı fırçaladıktan sonra da, son olarak halıdaki tuzu elektrikli süpürgeyle temizleyin.

Koltuktan İs Lekesi Nasıl Çıkar?

İs Lekesi

İs lekesi tüten bacaklardan ya da üzerinize yapışam kömürlerden dolayı bir şekilde koltuk yüzeyine bulaşır. Koltuk yüzeyinden is lekesini çıkarmak için etkili ancak koltuk kumaşına zarar vermeyecek bir malzeme kullanmanız gerekir. Bunun için en uygun ürünlerden biri limon suyu. Limon suyu birçok lekeyi farklı yüzeylerden çıkarmak için çok etkili bir malzeme. Limon suyu ile is lekesinden kurtulmak için ilk olarak, temiz bir bezin içerisine bir miktar limon suyu dökün. Koltuk yüzeyinin is lekesi bulaşan kısmını bezle silin. Limon suyunun etkili leke çıkarıcı özelliği sayesinde, is lekesinden kısa bir süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Kumaştan İs Lekesi Nasıl Çıkar?

Domates Lekesi

İs lekesi çok keskin koku ve yapıya sahip olduğu için genel olarak evin içerisinde birçok farklı yüzeye kolay bir şekilde bulaşır. Kumaş yüzeyine is lekesi bulaştığı zaman, lekeyi temizlemek için kumaşa zarar vermemesine dikkat edin. İs lekesini kumaştan çıkarmak için tetraklorür kullanabilirsiniz. Bu madde is kokusunu ve lekesini kısa bir sürede yok etme özelliğine sahip. Özellikle kumaştaki is kokusunu yok etmede çok başarılı ve etkili sonuçlar elde etmenizi sağlar. İs lekesini çıkarmak için ilk olaraka eczaneden karbon tetkraklorür alın. Bunu temiz bir bezin üzerine bir ölçek kadar olacak şekilde dökün. Kumaşı bu bezle bir süre silin. Bir süre sonra kumaştan is lekesinin ve kokusunun çıktığını fark edersiniz. Son olarak ise, kumaşı temiz suyla yıkayabilirsiniz.

Kıyafetten İs Lekesi Nasıl Çıkar?

Dut Lekesi

Kış aylarında dışarıya çıktığınız zaman hem is kokusu hem de lekesi üzerinize bulaşır. Bu durum çok can sıkıcı bir hale gelir. İs lekesinden kurtulmak için ilk olarak kıyafetinizin kumaş yapısına uygun bir temizleyici belirleyin. Kıyafetinizi is lekesinden temizlemek için karbonatı tercih edebilirsiniz. Karbonat kullanımında ilk olarak kıyafetinizi biraz ıslatın ve üzerine bir ölçek kadar karbonatı dökün. Bir süre is lekesinin daha kolay çıkması için bekletin. Daha sonra kıyafetinizi çitileyin ve bir süre sonra is lekesi tamamen çıkar. En son işlem olarak ise kıyafetinizi temiz suyla yıkayın.

Duvardan İs Lekesi Nasıl Çıkar?

Etiket Lekesi

Duvarda özellikle kış aylarında daha yoğun bir şekilde is lekesi meydana gelir. İs lekesi olduğu anda lekeyi duvar yüzeyinden temizlemek gerekir. Aksi durumda leke daha çok alana yayılarak, daha zorlu bir leke haline gelir. Duvardan is lekesini çıkarmak için, temiz bir bezin üzerine biraz sirke dökün ve duvarı silin. Leke, ovma gerektirmeden kısa bir süre içerisinde duvar yüzeyinden tamamen çıkar.

Camdan İs Lekesi Nasıl Çıkar?

Etiket Lekesi

İs lekesi cama ilk bulaştığı anda silmeniz gerekir. Aksi durumda, cam yüzeyinde kalın ve kuru bir tabaka oluşturarak, daha zorlu bir leke haline gelir. Cam yüzeyinden is lekesini çıkarmak için temiz bir bezi ıslatın ve camı silin. Eğer is lekesi yeni oluşmuşsa hemen çıkar. Ancak biraz kuru bir kıvama geldiyse, bezi sirkeli suyla ıslatarak camı silin. Cam hem daha parlak olur hem de is lekesinden kurtulursunuz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.