Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İshal Diyeti

04.12.2016

İnsan yaşamında beslenme hayati bir ihtiyaçtır. Beslenme ile ilgili olarak birçok doğru ve yanlış mevcuttur. Özellikle bu konu üzerinde birçok uzmanlık alanı mevcuttur. Birçok insan doğru beslenebilmek adına bu konuda uzmanlık yapmış kişilerden yardım almaktadır. Eğer okumak ve öğrenmekten sonra uygulama aşamasında sorunlarınız varsa bu istikrarlı bir beslenme yaşamı için doğru bir adım olacaktır elbette. Beslenme düzeni vücudunuzda birçok fonksiyonu aktif ve düzenli halde tutmaktadır. Eğer düzensiz bir beslenme alışkanlığına sahipseniz bu konuda en büyük farkı gözlemleyeceklerden biri siz olabilirsiniz. Bir haftalık bir beslenme programı ile sindirim ve boşaltım sisteminizdeki düzeni gözlemleyebileceğiniz gibi kan değerlerinizdeki şaşırtıcı optimum seviyeler sizi mutlu edecektir.

Diyet listeleri genel anlamda sağlıklı kalmak adına düzenlenen listelerdir. Üstelik bu listelerin alanlarında uzmanlaşmış uzmanlar tarafından hazırlanmış olması önemli bir kriterdir. Bu tip listelere beslenme düzeni listeleri demek daha doğru olacaktır. Diyet adı altında uygulanan listeler daha çok fit bir görünüm, fazla kilolardan hızlı bir şekilde kurtulmak adına yapılır. Eğer bu tip listeler uygulayıp hedeflediğiniz görünüme veya kiloya ulaşırsanız bundan sonrasında devam edeceğiniz listeniz tam olarak sağlıklı kalmak ve elde ettiğiniz düzeni korumak adına uygulayacağınız bir beslenme listesi olacaktır.

İshal Nedir?

zehirli-ishal1

Zaman zaman vücudunuz tükettiğiniz besinlere karşı tepki gösterebilmektedir. Eğer tükettiğiniz besinler özellikle sindirim ve boşaltım sisteminde olumsuz etki gösteriyorsa bu durumu ishal olarak isimlendirmek doğru olacaktır. Yediğiniz besinlerin özellikle bağırsaklarınızda çeşitli fazla çalışmaya yol açması sonucu dışkınızda seyrelme, sıvı hale yakınlık ve dışkılamanın sık sık olduğunu gözlemlersiniz. İshal durumunda karnınızda ağrı belirmekle beraber çeşitli kramplar söz konusu olabilmektedir. Bu durumda ishale sebep olduğunu düşündüğünüz besini tespit ederek eğer hala tükettiğiniz bir besin ise bunu hemen tüketmekten kaçınmalısınız. Dışkınızdaki sıvı oranını toparlayabilecek besinlere yönelmelisiniz.

İshal durumu çoğu zaman bir iki gün kendini ağır bir şekilde gösterse de bazı durumlarda oldukça uzun sürebilmektedir. Uzun süren ishal durumu kişinin uzun zaman boyunca ishale sebep olabilecek besinlerle beslendiğini söylemek doğru olacaktır. Bu durum kişinin bünyesi ile alakalı olarak gelişmektedir. Bazı bünyeler ishale karşı oldukça dayanıklı olurken bazı bünyeler bir besinden ufacık bir fazla tüketim gösterdiklerinde ishal ile karşılaşabilmektedirler. Kişinin bağırsak yapısı, emilim seviyesi bu konu üzerinde etkilidir. Bağırsak emilimi yüksek bireyler bu konuda çok büyük sorunlarla karşılaşmamaktadırlar. Ancak emilim konusunda zayıf bağırsaklara sahip bireyler bu konuda oldukça şanssızdır. Bağırsak emiliminiz arttıracak çeşitli besinler ve yöntemler vardır. Ancak bağırsak emilimi ile ilgili izleyeceğiniz en önemli adım metabolizma hızını arttırmaya yönelik adımlar olmalıdır.

İshal ile ilgili ishalin giderilmesine dair birçok besin bulabilirsiniz. Ancak sık sık ishal problemi ile karşılaşıyor ve bu durum uzun süreler alıyorsa önüne geçmek için doğru bir beslenme düzenine ihtiyacınız var demektir. Bu durumda bir uzmandan yardım alabileceğiniz gibi bu konuda deneyim ve tecrübelere dayalı olarak oluşturulmuş diyet listelerine başvurabilirsiniz. Ancak kendi bünyenizden en çok sizin haberdar olduğunu ve bu konuda kendine göre olan bir liste belirlemekte en büyük işin sizde olduğunu unutmayın. İshal diyeti yaparken dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Aslında ishal diyetinin temeli de budur. Bu durumlara dikkat edip özen gösterdiğiniz taktirde ishal diyetinin faydalarını hızlı bir şekilde görmeniz kaçınılmaz olacaktır. İshal diyeti ile ilgili temel alınması gereken bu hususlara dikkat ettiğiniz zaman zaten bir diyet listesi hazırlamış ve uygulamış olacaksınız.

İshal Diyetinde Yapılması Gerekenler

sekerli-besinler-beyin-fonksiyonlarini-zayiflatiyor-1

İshal durumda şeker ve şeker oranı yüksek besinlerden kesinlikle kaçınılması gerekmektedir. Yüksek şeker oranı ishal durumunu tetiklemekle beraber zaten içinde bulunuyorsanız ishalin artmasına sebep olacaktır. Şeker bu konuda ishal ile anlaşamayan en önemli besin maddesidir. Şeker tüketimi zararlı olduğu gibi şeker oranı yüksek pasta, tatlı ve kurabiye gibi yiyeceklerden de uzak durulması tavsiye edilmektedir. Bu tip besinler vücudunuzdaki sıvı oranının düzenlenmesine olumsuz etki yaratmaktadır. İshalde en önce dikkat edilmesi gereken durumda zaten vücuttaki sıvı oranının düzenli ve belirli bir seviyede seyretmesini sağlamaktır.

İshal ile birlikte vücudunuz çok fazla sıvı kaybetmektedir. Gittikçe düşen sıvı miktarı ne yazık ki vücutta oldukça fazla olumsuz etkiye sahiptir. Öncelikle hızlı bir şekilde vücudun sıvı miktarının normal seviyelerde seyretmesi sağlanmalıdır. Vücudun susuz kalması sonucunda vücutta oldukça ani değişimler meydana gelir. Deri tonunda sararma vücudunuzun hızlı bir şekilde su kaybettiğine işarettir. Kan değerlerini düşürerek kansızlık gibi sonuçlara sebep olmaktadır. İştahsızlık gibi belirtiler de ishal sonucu vücudunuzda yüksek oranda su kaybı yaşandığına işarettir. İshalin devam etmesi ve su kaybının artması sonucunda yüksek ateş vücutta kendini göstermektedir. Yüksek ateşin sebep olduğu ciddi hastalıklar devamında seyredebilmektedir. Bu nedenle belirli yaş gruplarında özellikle ishal durumu basite indirgenmeden bir an önce önüne geçilmelidir. 0-7 yaş grubu ve 40 yaş üstü grupta ishal durumu hızlı bir şekilde sağlıklı bir çözüme kavuşturulmalıdır. Aksi taktirde meydana gelen sonuçlar üzücü diğer sonuçlara sebep olabilmektedir.

İshal olma sıklığınız oldukça yüksekse veya ishal olduğunuzda bir türlü son bulmuyorsa hayatınızdan hamur işlerini çıkartmanız kaçınılmazdır. Yoğun tempolu bir hayat çoğu zaman insanları atıştırmalık ama doyurucu olan hamur işi ürünlerine yöneltmektedir. Bu durumda ishal ihtimali artmakla birlikte sürekli hale gelme ihtimali doğmaktadır. Bu nedenle hamur işini öncelikli olarak tüketmekten kaçınmak gereklidir.

Eğer kuru fasulye, nohut, mercimek gibi baklagilleri fazla tüketiyorsanız sık sık yakalandığınız ishalin sebebini çok uzakta aramamak gerekmektedir. İshalin en büyük yardımcısı ise yağlı besinlerdir. Yağlı yapılan yemekler, salatalar tüketimi sonucunda ishale yakalanma riski oldukça fazladır. Bu nedenle ishal olmaya meyilli bünyelerin yüksek yağ oranından kaçınmaları gerekmektedir.

İshal diyetinin temel amacı kişinin kaybettiği suyun ve elektrolitlerin normal seviyelere ulaşmasını sağlamaktır. Kişinin kaybettiği enerji ve besin öğelerinin yerine gelerek meydana gelen halsizliğin ortadan kalkmasını sağlamaktır.

resized_ffd64-1ed8shutterstock_100776622

İshalin önüne geçmek için ise mikroplardan uzak durmak gerekmektedir. Özellikle mikropların yol açtığı ishal durumları vücutta çok fazla kendilerini göstermekle beraber uzun süreler almaktadır. Bu durumun önüne geçmek için ellerinizi gün içinde sık sık yıkamalısınız. Tırnak araları daima temiz olmalıdır. Yemek yapmaya başlamadan önce özellikle bu hususlara dikkat etmelisiniz. Temizliğine güvenmediğiniz mekanlarda yemek yememelisiniz. Süt ve süt ürünleri satın aldığınız zaman ambalajlı olmasına özen göstermelisiniz. Yemek yemek için gittiğiniz yerlerde açık ayran tüketmemeli veya oldukça dikkat etmelisiniz. Sütlaç, kazandibi gibi sütlü tatlılar hazırlandıktan sonra mutlaka soğutucuda bekletilerek tüketilmelidir. Çeşme suyuna güvenmiyorsanız tüketmemeli, yemek, kahve veya çay yapımında dahi kullanmamalısınız. Hazır su alırken mutlaka güvendiğiniz markalardan tercih etmelisiniz. Çiğ veya çiğe yakın az pişmiş et ve et ürünleri tüketilmemelidir. Bu konuda oldukça hassas davranmak gereklidir. Her türlü ambalajlı besinin nereden geldiğine hangi yollarla üretildiğine dikkat edilmeli ve koşulları mutlaka araştırılmalıdır.

İshal durumunda uygulanabilecek örnek liste:

Sabah bir bardak şekersiz çay yanında bir iki dilim yağsız beyaz peynir ve mümkünse evde kepekli un ile hazırlanmış şeker içeriği olmayan ekmek.

Ara öğünde bir bardak tuzlu ayran ve su oranı yüksek bir adet meyve tüketilmelidir.

Öğlen haşlama usulü ile pişmiş et veya tavuk yanında haşlanmış patates ve bir kase yoğurt tüketilebilir. Tercihe göre bir dilim kepekli ekmek tüketilebilir.

Ara öğünde; ishal halinde genel ara öğünlerde hep bol sıvı içeren meyve tüketilmelidir.

Akşam yoğurt çorbası, domates çorbası tercih edilmelidir. Ardından yağsız pişmiş fırınlanmış et, köfte veya balık tercih edilebilir. Yanında karışık sebze salatası tercih edilebilir.

İshal diyeti uygulanırken her öğün ve öğün aralarında bol su tüketilmesi gerekmektedir. Listeyi kendi damak zevkinize göre şekillendirebilirsiniz. Ancak bahsedildiği gibi ishal durumunda kesinlikle tüketiminden kaçınılması gereken besinler ve besin gruplarından uzak durmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.