Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İshal Hastalığı

İshal, bir diğer adı ile diare, sulu dışkıdır. İshal hastalığının tam tanımı olarak dışkının normalden daha fazla ya da dışkı oranında artışın olmasıdır. Genel olarak ishal hastalığına sahip olan kişiler bir günde iki yüz elli gramdan daha fazla dışkı için tuvalete çıkar ve bu oranın en az yüzde yetmiş kadarı sıvı olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, ishal hastalığı için günde üç kereden fazla dışkılama ya da dışkının sıvı halde olması durumu olarak tanım yapmıştır. Ancak anne sütü ile beslenen bebekler için ishal hastalığı daha farklıdır. Küçük bir bebeğin ishal hastalığına sahip olup, olmadığını anlamak için doktorlar, her zamankinden daha fazla sulu dışkı çıkarması ve bu dışkının da sayısının çok olması yeterli olarak değerlendirilir. Sadece anne sütü ile beslenen bebekler normal şartlarda sulu dışkılama yaptıkları için ishal hastalığının teşhisini koymak çok daha zor bir hale gelir. İshal hastalığına sahip olan bir kişinin bağırsak yüzeyinde yer alan mukoza tabakası hasar ya da zarar görmüş olabilir. İshal hastalığına sahip olan bir kişinin mukoza tabakasının zarar görmesine sebep olan en önemli etken ise, mikroplar ya da birçok reaksiyonun bir anda gerçekleşmesine sebep olan enzimlerdir. Mukoza zedelenmesine sebep olan enzimlerin adı ise laktazdır. Aynı zamanda laktaz sütün içerisinde yer alan karbonhidratın yapısındaki laktozun sindirilmesine neden olur. Eğer insan vücudunda yer alan enzimlerin oranında azalma olursa, laktoz su ile birleşir ya da geri emilim işlemi gerçekleşmez. Bu durum da ishal hastalığın meydana gelmesine ve aynı zamanda ishalin artmasına da neden olur. İshal hastalığının ile karşılaşılması durumunda da insanlar her zamankinden çok daha fazla tuvalete çıkma ihtiyacı duyarlar ve sulu yapıda bir dışkı şeklinde vücuttan atılır.

İshal Hastalığı Neden Olur?

İshal hastalığının meydana gelmesinde birçok neden bulunur. Özellikle C vitamini ya da magnezyum mineralinin insan vücudunda çok fazla oranda alınması sonucunda ishal hastalığı meydana gelebilir. İnsan ya da hayvan sağlığı açısından en önemli sebepler ise infeksiyöz türünde hastalıklardır. İshal hastalığına bağlı olarak karın ağrısı, bulantı ve aynı zamanda kusma da meydana gelebilir. İshal hastalığının bazı belirtileri, başka durumlarda da meydana gelme ihtimali olduğu için, günde iki yüz gramdan daha fazla dışkı üretimin olmasına neden olur. İshal hastalığı genel olarak kalın bağırsağın yeterince sıvı emmemesinden meydana gelir. Normal şartlarda hem sindirim sisteminin bir parçası olarak hem de sıvı tüketiminden dolayı ortaya çıkma ihtimali bulunur. Dolayısıyla yenilen besinler kalın bağırsağa varmadan önce sindirilmesi gerekir. Kalın bağırsak suyu emerek kalan besin maddesini yarı katı bir form haline getirir. Aynı zamanda kalın bağırsak çeşitli sebeplerden dolayı zarar görmüş ise, su emilmesi engellenir ve bu durumda sulu dışkı ortaya çıkar. İshal hastalığının en sık görülen nedeni ise viral enfeksiyon ya da bakteriyel toksinlerdir. Sağlıklı yaşam şartlarında, bol gıda ve su olduğunda ishal hastalığı olmak dışında sağlıklı olan bir kişi viral bir enfeksiyondan yaklaşık olarak birkaç günde ya da bir haftada kurtulur. Buna bağlı olarak hastalıklı ya da kötü beslenen kişilerde ishal hastalığı ciddi su kaybına yol açar ve bu hastalığın tedavisi yapılmadığı durumlarda hayati tehlike meydana gelebilir. ishal hastalığı diğer ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Mesela, kolera, dizanteri, botulizm ya da Crohn hastalığı gibi kronik bir hastalıkların habercisi olabilir. Apandisit hastalarında meydana gelen ishal hastalığı olmasa da genel olarak apandisit patlamasında çok sık görülen bir belirti olmaktadır. Radyasyon hastalığının da aynı zamanda bir sonucu olmaktadır. Laktoz toleranssız olan hastalıklarda da beslenme ishal sebepleri arasında yer alabilir. İshal hastalarının kaybetmiş olduğu suyun yerini alacak oranda tekrar su takviyesinin yapılması gerekir. İshal hastalığının bazı faktörlerden dolayı meydana gelir. Bu faktörler ise,

 • Parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlar
 • Antibiyotik kullanımı
 • Dizantere
 • Üşütme ya da soğuk algınlığı
 • Akciğer, kalp ya da karaciğer hastalıkları
 • Beslenme bozuklukları
 • Yenilen besin maddelerinin son kullanma tarihinin geçmiş olması ya da bozuk olması
 • Çok fazla alkol tüketimi
 • Virüs ve bakterile
 • İsteri
 • Nefrit ya da kolera gibidir.

İshal Hastalığın Belirtileri

İshal hastalığı genel olarak kişinin beslenme durumunun bozulmasına neden olduğu gibi, aynı şekilde sıvı kaybına da neden olur. Bazı uzman doktorların yapmış olduğu araştırmalar sonucunda ishal hastalığına sahip olan kişilerin bir milyar kadarının beş ya da yedi yaş arasında olan çocuklar olduğunu tespit etmiştir. Bu yaşa sahip olan çocukların yaklaşık olarak iki milyon kadarı ise hayatını kaybeder. Bu yaş aralığına sahip olan çocukların hayatını kaybetmesine neden olan en büyük faktör ise vücutta gerçekleşen aşırı sıvı kaybıdır. Çocuklar arasında ishal hastalığı riskini taşıyan grup ise iki yaş ve altı olmaktadır. ishal hastalığı genel olarak iki gruba ayrılmaktadır. Bunlar akut ve kronik ishaldir. İshal hastalığı kişiden kişiye değişebilme özelliğine sahip olduğu gibi kendi içinde de farklı gruplara ayrılabilir. Özellikle iki haftadan daha kısa süren ve aniden başlayıp, bir anda kesilebilen ishal hastalığı, akut ishal olarak adlandırılır. On beş günden daha fazla süren ve aynı zamanda kişiye ağrı, sızıntı, kramp ve kusmalara neden olan ishal hastalığı ise kronik olarak değerlendirilmeye alınır.

İshal hastalığı genel olarak kendi kendine ortaya çıkan bir hastalık olduğu düşünülür. İshal hastalığı kendi kendine iyileşme gösterme özelliğine sahip olan bir hastalıktır. İhsan hastalığına sahip olan bir kiki hastalık sebebiyle dehidrasyona girmiş ise bu durumda çok tehlikeli durumlar meydana gelebilir. İshal hastalığının meydana gelmesine neden olan faktörler arasında enfeksiyon, virüs, bakteri gibi parazit özellikli problemler, düzenli kullanılması gereken ilaçların yan etkisi, yetersiz ve dengesiz beslenme, bağırsaklarda meydana gelen bazı sorunlar yer alır. İshal hastalığının önlenememesi durumunda zehirli ishal çeşidine dönüşme ihtimali vardır. Doktorunuzun tavsiyesi ile başlanılan tedavide hastanın kaybettiği sıvıyı tekrar geri alması gerekir. ishal hastalığının belirtileri arasında sıvı bir şekilde dışkı çıkarılması, büyük abdestin tutulamaması, acil dışkılama hissi, susuzluk, karında başlayan şiddetli ağrı ve sancı, kusma ve bulantı hissi, ateşlenme ve ateşin yükselmesi, halsizlik ya da yorgunluk hissi, karın bölgesinde gaz oluşumu yer alır.

İshal Hastalığın Tedavisi

İshal hastalığında uygulana tedavide ilk olarak amaçlanan hedef kaybedilen sıvının vücuda geri kazandırılmasını sağlamaktır. Bu durum da tekrar sıvı alımı ile meydana gelebilir. İshal hastalığına sahip olan bir kişinin, normal bir günde içtiği sudan daha fazlasını içmesi gerekir. Ancak tüketilen suyun daha önceden kaynatılmış ya da kaliteli bir su özelliğini taşıyor olması gerekir. Özellikle sadece anne sütü ile beslenen bir bebeğin ishal hastalığına yakalanması durumunda annenin bebeği çok daha sık bir şekilde emzirmesi gerekir. Anne sütü ile beslenen bir bebeğin ishal tedavisinde doktor önerisi olmasan ilaç verilmemesi dikkat edilmesi gereken bir durumdur. İnsanların ishal hastalığına sahip olmaları durumunda rastgele ilaçlar kullanmaması gerekir. Bu durum ishal hastalığını geçirmediği gibi, insan sağlığını da büyük oranda tehlikeye sokan bir davranıştır. İshal hastalığına sahip olan küçük çocuklara ve aynı zamanda yetişkinlere ilacın dışında daha çok pirinç, patatesi muz, yoğurt ya da elma gibi besin maddelerin vermek daha doğru olur. Bu besin maddelerinin çoğunun içeriğinde belirli bir oranda nişasta olduğu için, ishal hastalığının hafifleterek, ilerlemesinin önüne geçebilir.

İshal hastalığının tedavisini evde kendi kendinize de uygulayabilirsiniz. Mesela, düzenli olarak her gün en az iki buçuk litre içilmesi gereken suyun temiz olmasına dikkat edin. Ancak suyun temiz olup, olmadığından emin değilseniz suyu içmeden önce yaklaşık olarak on dakika boyunca kaynatın, soğuduktan sonra güvenle içebilirsiniz. Suyun içerisinde mikrop varsa kaynattığınız zaman yok olacaktır. Yemek yemeden önce mutlaka ellerinizi bol su ve sabunla yıkayın. Tuvalet ihtiyacı sonrasında ellerinizi yine bol su ve sabun ile yıkayın. Tavuk ya da balık gibi et türlerini bol su ile yıkadıktan sonra pişirin. Taze sebze ve meyveleri yemeden önce mutlaka sirkeli su ile yıkayın, daha sonra güvenle tüketebilirsiniz. Dondurulmuş yiyecekler tüketecekseniz, son kullanma tarihine mutlaka dikkat edin. Bozuk olan gıdalar ya da son kullanma tarihi geçmiş olan ürünler ishale neden olur. Bu tür durumlara dikkat ettiğiniz sürece ishal hastalığına yakalanma ihtimaliniz çok düşük olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.