Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İshal Tedavisi, Nasıl Geçer?

İshal, bol ve normalden daha sık, sulu dışkı atımı olarak tanımlanabilir. Herkesin tecrübe edeceği bir durumdur. İshal daha büyük hacimde bir dışkı atılması ve tuvalete yapılan seyahatlerin sıklığının artışı ile gerçekleşir. Çoğu durumda ishalin belirtileri ve işaretleri birkaç gün sürmektedir. Hatta bazı zamanlar haftalarca dahi sürebilir. Bu durumlar bağırsak iltihabı gibi ciddi düzensizlikler veya hassas böbrek sendromu gibi daha az ciddi düzensizliklerin işareti olabilir. Genellikle mesaneye daha fazla sıvı alınmasından ve mesaneden sıvı emiliminin azalmasından dolayı meydana gelir.

İshal çok yaygın olarak olan bir durumdur ve kötü hissetmenize neden olabilir. Ancak ciddi bir rahatsızlık değildir. Eğer tedaviye ihtiyaç duyulmazsa birkaç gün içerisinde belirtiler ortadan kalkar. Ayrıca reçetesiz olarak eczanelerden alabileceğiniz birtakım ilaçlar da mevcuttur. Pek çok insan yılda 1 ya da 2 kez ishal olmaktadır. Eğer hassas böbrek sendromunuz bulunmakta ise ishal, daha sık meydana gelmektedir.

İshal Neden Olur?

Tükettiğiniz sıvılar ve katı yiyecekler, kolona doğru çok hızlı veya büyük miktarda geçerse ishal oluşur. Normalde kolon, yediğiniz gıdaların içinde bulunan suyun emilmesini ve yarı katı olarak ayrılmalarını sağlar. Fakat eğer yediğiniz yiyeceklerdeki su emilmezse, sonuç sulu bir bağırsak hareketi olacaktır. Bu duruma sebep olan pek çok etmen vardır.

 • Virüsler: Başta norwalk virüsü, sitomegalo-virüs ve viral hepatitler olmak üzere ishale sebep olan birtakım virüsler bulunmaktadır.
 • Bakteriler: Kirlenmiş yiyeceklerden veya sudan vücudunuza çeşitli bakteriler ve parazitler de giriş yapar. Bu parazitler de ishale sebep olur. Bakteri veya parazitlerden kaynaklanan ishal, özellikle gelişmekte olan ülkelere seyahat eden kişilerde meydana gelir.
 • İlaçlar: Pek çok ilaç yan etki olarak ishale sebep olmaktadır. Bunlar arasında en yaygın olanları antibiyotiklerdir. Kullanmış olduğunuz antibiyotikler hem yararlı hem de zararlı bakterileri ortadan kaldırır. Bu durum da mesanenizdeki doğal bakteriyel dengeyi bozmaktadır. Bu rahatsızlıklar bazen bakterilerden kaynaklı enfeksiyona sebep olur.
 • Laktoz toleransı: Laktoz, sütün içerisinde ve diğer süt ürünlerinde bulunan bir çeşit şekerdir. Bazı insanlar laktozu sindirmekte birtakım problemler yaşar ve diğer süt ürünlerini tükettikten hemen sonra ishal oluşumu gözlenir.
 • Fruktoz: Doğal yollardan meyvelerden, baldan ve bazı içeceklere konulan tatlandırıcılardan alınan bir tür şeker olan fruktoz, bazı insanlarda sindirim sorunlarına neden olabilir ve ishale neden olur.
 • Yapay tatlandırıcılar: Sakızlarda ve şekersiz ürünlerde kullanılan yapay tatlandırıcılar ishale sebep olabilmektedir.
 • Ameliyat: Mide ameliyatı veya safra kesesinin alınması sonrası bazı insanlarda ishal olabildiği gözlenmiştir.

İshal Belirtileri Nelerdir?

İshal için ortaya çıkan birtakım işaretler ve belirtiler vardır. Bunlar daha sık tuvalete gitme ihtiyacı, sulu dışkı, mide krampları, mide ağrıları, yüksek ateş, dışkıda kan ve şişkinliktir. Ayrıca 2 gün boyunca ishal devam ediyorsa, aşırı susama duygusu ile susuz kalıyorsanız, ağzınız veya cildiniz kuruyorsa, çok az miktarda üre atımı meydana geliyorsa, ciddi halsizlikler oluşuyorsa, baş dönmesi, kanlı veya siyah dışkı meydana geliyorsa ve ateşiniz 39 dereceye ulaştıysa bir doktora gitmenizde fayda olacaktır.

Özellikle çocuklarda ishal hızlı bir şekilde susuz kalmaya neden olabilir. Eğer çocuklarda ve bebeklerde ishal belirtileri son 24 saat içerisinde herhangi bir gelişme göstermediyse ve yine yukarıda saydığımız durumlardan biri ya da birkaçı ortaya çıkarsa, çocuğunuzu derhal bir doktora götürünüz.

İshal Teşhisi Nasıl Yapılır?

İshale sebep olan etmenleri belirlemek için birtakım adımlar uygulanır ve testler yapılır. Bunlar genel olarak;

 • Fiziksel test: İlk olarak ateşiniz ölçülür. Ayrıca susuz kalıp kalmadığınızı belirlemek için nabız ve kan basıncı ölçümleri yapılır. Doktorunuz tarafından mide ağrılarını ölçmek için mideniz incelenir.
 • İlaçlar: İshale sebep olan etmenlerden biri de ilaçlar olduğu için, kullanmış olduğunuz ilaçların kontrolü yapılır. Ayrıca doktorunuzu eğer alıyorsanız, aldığınız destekleyici gıdalar konusunda da bilgilendirmelisiniz.
 • Kan testi: İshale sebep olan etmeni belirlemek için tüm kan sayımını yaptırmak en doğru tercih olacaktır.
 • Dışkı testi: Doktorunuz tarafından ishale, bakterilerin mi yoksa parazitlerin mi sebep olduğunu belirlemek için dışkı testi yapılır.

İshal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çoğu durumda ishal, kendi başına herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan birkaç gün içerisinde ortadan kalkmaktadır. Eğer yaşam tarzınızda ve kullandığınız evde tedavi yöntemleri herhangi bir işe yaramadıysa, doktorunuz birtakım ilaçlar ve tedavi yöntemleri tavsiye edecektir.

1.Antibiyotik

opened-bottle-of-pills

Kullanılan antibiyotikler, bakteriden veya parazitlerden kaynaklanan ishali durdurabilmektedir. Ancak ishalin sebebi virüs ise, antibiyotik kullanımı herhangi bir işe yaramayacaktır. Eğer aldığınız antibiyotik ishale sebep oluyorsa, yine doktor kontrolü ile ilacın dozunu azaltabilir veya başka bir ilaç alabilirsiniz.

2.Sıvı Kazanımı

i2

Doktorunuz sizlere, ishal sırasında kaybettiğiniz sıvıları ve tuzu geri kazandırmak için birtakım adımlar uygulayacaktır. Çoğu insan bu durumu su içmek veya meyve suyu içmek olarak algılar. Eğer içtiğiniz sıvılar midenizi bulandırıyor ve ishale sebep oluyorsa, doktorunuz tarafından serum yolu ile sıvı takviyesi önerilir. Sıvı ihtiyacınızı bu şekilde karşılayabilirsiniz. Kaybettiğiniz mineral ihtiyacını ise meyve sularından potasyum, çorba içerek de sodyum minerallerini alarak karşılayabilirsiniz.

3.Diğer

ishal

Eğer ishal, bağırsak tahriş hastalığı gibi çok daha ciddi bir durumdan veya hastalıktan dolayı meydana geliyorsa, doktorunuz tarafından bu durum kontrol altına alınmalıdır. İlk olarak hastalığın altında yatan sebepler belirlenmeli ve ona göre tedavi yöntemi seçilmelidir.

Eğer evde tedavi yöntemlerine başvurmak istiyorsanız;

 • Bolca su tüketin. Kafeinden ve alkolden kaçınarak bol miktarda su ve meyve suyu için.
 • Yarı katı ve düşük lifli besinler tüketin. Bunu düzenli olarak yaparsanız, bağırsak hareketleriniz normale dönecektir. Soda, yumurta, pirinç veya tavuk bazlı ürünler tüketin.
 • Süt ürünleri, yağlı yiyecekler, yüksek lifli yiyecekler ve çok baharatlı ürünlerin tüketiminden kaçının.

İshalin yayılmasını önlemek için ise hastalığa sebep olan virüslerin, bakterilerin veya parazitlerin yayılmasını önlemeniz gerekmektedir. Bunun için ellerinizi sık sık yıkayınız. En azından 20 saniye boyunca sabunla köpürtünüz. El temizleme sıvı jellerden kullanınız. Yiyecekleri hemen servis ediniz yada buzdolabında saklayınız. Yemek hazırlarken kullandığınız malzemelerin yüzeylerini iyi bir şekilde temizleyiniz. Donmuş malzemeleri buzdolabında saklayınız.

Sık sık seyahat eden kişilerin, ishal oluşmasını engellemek için yapabileceği birtakım önlemler mevcuttur. İyi pişmiş yemekler yenmelidir. Çiğ sebze ve meyveler tüketilmemelidir. Tükettiğiniz içeceklerin kapalı kaplar içerisinde olması gerekmektedir. Lütfen açık ürünlerin tüketiminden kaçının. Seyahat esnasında kullanacağınız antibiyotikler hakkında doktorunuza danışın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.