Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İshale İyi Gelen Yiyecekler

Hemen hemen herkes, yılda 1 – 2 kere ishal rahatsızlığına yakalanmaktadır. Çoğu zaman bakteriyel enfeksiyonların, gıda alerjilerinin veya mide rahatsızlıklarının sebep olduğu ishal, genellikle ciddi bir sağlık problemi olarak görülmez ve en geç birkaç gün içinde kendiliğinden düzelir. Genellikle dışkının kıvamının sulu olması ve günde en az 3 – 4 kere tuvalete çıkma şikayetleriyle baş gösteren ishal, özellikle gününüzü evde geçirmiyorsanız sizin için tam bir kabus olacaktır. Birçok rahatsızlığa olduğu gibi, ishale de iyi gelen yiyecekler bulunmaktadır. Bu yiyeceklerden tüketerek ishali ve ishalin etkilerini minimuma indirebilir ve iyileşme ve toparlama sürecini oldukça hızlandırabilirsiniz. Fakat ishal nihayetinde bağırsaklarla ilgili yaşanan bir sağlık problemi olduğu için siz yine de ishalle beraber seyreden başka bir rahatsızlığınız ya da şikayetiniz varsa ve ishal uzun sürüyorsa en etkili tedavi ve olası erken teşhis müdaheleleri için bir hekime danışmayı ihmal etmeyin. Annelerimiz her hastalıkta, dertte, ufak tefek sağlık sorunlarında hemen yardımımıza koşar. İshal de genellikle evde tedavi edilebilecek ve kısa sürede iyileşecek bir rahatsızlıktır. Bu tarz ufak tefek rahatsızlıklardan olan ishal için de genellikle tavuk çorbası, muz, pilav, kızarmış ekmek önerir annelerimiz. Ayrıca patates, yoğurt, bol su tüketmek de ishale iyi gelen yiyecekler olarak sıralanabilir. Eğer yemek yemenin ishalinizi artıracağı düşüncesine sahipseniz hemen bundan vazgeçmelisiniz, çünkü ishal sırasında vücuttan atılan birçok faydalı mineral, tuz ve besin değeri taşıyan unsurlar da kaybedilmektedir. Dolayısıyla sağlığınızı korumak ve kısa sürede toparlanabilmek, bağırsak faaliyetlerinin bir an önce normale dönmesi adına ishale iyi gelen yiyecekleri rahatça tüketebilirsiniz.

İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Tuzlu ve Tatlı

İshalin en kötü etkilerinden biri de oldukça çok miktarda tuvalete çıkartması sebebiyle kaybedeceğiniz sıvı ve besleyici minerallerdir. Eğer ishalseniz ve günde 3 – 4 kere tuvalete çıkar hale geldiyseniz bu aynı zamanda bir hayli sıvı kaybettiğiniz anlamına gelmektedir. Sıvı kaybını önlemek için bol sıvı tüketimi yanında, bünyenizin ishalle beraber kaybettiği sıvının içeriğindeki faydalı mineral ve vitaminleri de tekrardan geri kazanabilmek adına içeriğinde şeker ve tuz olan sıvıları tüketmek oldukça önemlidir. Tükettiğiniz tuz, su kaybını önleyecek, şeker ise vücudunuzun tuzu özümseme hızını artıracaktır. Bu konuda doktorların önerisi ise günlük hayatında tuz kullanmayan insanların bile ishal durumunda bir miktar tuz almaları yönünde.

2. Muz ve Tost

Annelerimizin de önerdiği ve tavsiye ettiği gibi ishal durumunda muz ve tost tüketmek de size oldukça yardımcı olabilecek yiyeceklerden. Normal zamanlarda uzmanlar tam tahıllı gıda tüketimini önerir, gıda ve sağlıklı beslenme konularıyla alakalı kişiler bundan haberdardır, ancak yüksek lif içeren bu tam tahıllı gıdalar ishal rahatsızlığını iyice körükleyebilir. Dolayısıyla bu gibi durumlarda daha düşük lif içeren muz gibi gıdalardan faydalanabilirsiniz. Muz yediğinizde, hem dışkınızın kıvamı sertleşecek, hem tuvalete çıkma sayınız azalacak hem de sık dışkıya çıkma sonucu kaybettiğiniz bir takım mineral ve vitaminlerden olan potasyumu geri kazanacaksınız. Ayrıca mümkünse sadece kızarmış ekmek olarak ya da yağsız beyaz peynirle hazırlayabileceğiniz bir tost da hem tok tutacak hem de ishale engel olmaya başlayacaktır.

3. Prebiyotik İçeren Gıdalar

İshale neden olan sebeplerden bir tanesinin de bakteri kaynaklı küçük enfeksiyon diyebileceğimiz organizmalar olduğunu belirtmiştik. İşte bu noktada bu tarz bakteri kaynaklı ishal rahatsızlıklarında, prebiyotikler de oldukça etkili rahatsızlık giderici yiyeceklerden. Özellikle uygun miktarlarda yoğurt, kefir ve süt tüketimi ishal esnasında vücuttan atılan yararlı maddelerin geri kazanımı ve yenilenme konusunda oldukça yardımcı oluyor.

4. Pirinç

İshal rahatsızlığı yaşanırken büyük abdestinizin katılaşmasını sağlamak ve tuvalet alışkanlıklarınızı olağan haline çevirebilmek amacıyla lif oranı düşük olan gıdaların tavsiye edildiği biliniyor. Özellikle beyaz pirinç içerdiği bu özelliğiyle ishale karşı adeta bir panzehir olarak kullanılabilir. Esmer pirinç lif içeriği yüksek olması nedeniyle ishal zamanında tercih edilmemelidir, bu noktada esmer pirinçle beyaz pirinci karıştırmamak ishal durumunu önleyebilmek adına önemlidir. Ayrıca şayet pirinç yemek istemiyorsanız, suyunu da içebilirsiniz. Kulağa biraz tuhaf gelse de beyaz pirinci suda beklettikten sonra pirinçleri ayırarak suyunu içmeniz, ishalle kaybettiğiniz faydalı besinleri tekrar toparlamanıza ve nişasta kaybını önlemenize yardımcı olacaktır.

5. Patates

Patates, potasyum bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Haşlanmış olarak tüketebileceğiniz bir patates, biraz da tuzlayarak yerseniz ishalinizin kesilmesine oldukça yardımcı olacaktır. Ayrıca dilerseniz patates çorbası yaparak onu da tüketebilirsiniz. Kısa süre içinde bağırsak faaliyetlerinizin normale döndüğünü göreceksiniz.

6. Elma ve Elma Püresi

Elma, ishal sonrası bağırsaklarınızın normal fonksiyonlarında çalışmasına yardımcı olacak meyvelerden biridir. Elmanın içerdiği vitaminler de kendinizi kısa sürede toparlamanıza yardımcı olacak etkenlerdendir. Eğer bağırsaklarınızla alakalı bir rahatsızlığınız varsa elma tüketebilirsiniz. Fakat bu noktada bir uyarı yapmak gerekiyor. Elmayı kabuğuyla yememeye gayret edin, çünkü elmanın kabuğunun sindirimi daha geç olacağından ishal rahatsızlığı yaşarken bağırsaklarınızın düzenine olumsuz etkisi olacaktır. Dilerseniz elmayı ezerek ya da püre şekline getirerek de tüketebilirsiniz, üstelik hem yemesi hem de sindirimi daha kolay olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.