Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İSHALE NE İYİ GELİR?

İshal, bağırsak hareketlerinin sıklığındaki artış ya da dışkı oluşumundaki düşüş olarak tanımlanmaktadır. Bağırsak hareketlerindeki sıklığın değişimi ve dışkı düzensizliği oldukça bağımsız olarak değişebildiği gibi her ikisinde de değişiklikler meydana gelebilir.

İshal diğer dört farklı durumdan ayrılır. Bu durumlar her ne kadar ishal ile birlikte ortaya çıksa da ishalden farklı olarak tedavi edilir ve farklı nedenlere sahiptirler. Bu durumlar şöyle sıralanabilir;

 1. Dışkı tutamama: Bu durum uygun zamana kadar bağırsak hareketlerine hakim olamama, bu hareketleri kontrol edememe olarak söylenebilir. Örnek olarak tuvalete gidemeden dışkıyı kaçırma gibi.
 2. Rektal aciliyet: Bu durum ise, bağırsak hareketlerindeki güçlü ve aniden ortaya çıkan aciliyettir. Eğer tuvalet dolu ise birey kendini tutmaz ve dışkı kaçırır.
 3. Dışkılama eksikliği: Bu durumda bir başka bağırsak hareketi ile tekrar dışkılama ihtiyacıdır. Ancak ikinci kez dışkılama sırasında dışkılama zor yapılır.
 4. Yemek sonrası hemen oluşan bağırsak hareketleri.

İshal Semptomları

İshalin semptomları, ishalin nedenine ve ishal türüne göre değişir.

 • Eğer ishalin büyük bir salgı bileşenleri var ise bağırsak hareketleri sık sık ve sulu şekilde meydana gelir. Acı genelde görülmez ve herhangi bir iltihap işareti de görülmez.
 • Benzer olarak, ozmotik ishalde suludur. Ancak bu tür ishalin karakteristik özelliği, yemek yemenin durdurulması sonucu ishalinde durmasıdır.
 • İshal ile ilgili olan hareketlilik genelde kramplı karın ağrısı ile ilgilidir ve iltihap işaretleri taşır. Örnek olarak, ateş ve karın hassaslığı. Ayrıca bağırsak kanaması ve dışkıda kan görülmesi ya da kan için dışkı testinde görünmez kan olması ile alakalıdır.

Genel açıdan ise ishal;

 • Sık olarak ve düzensiz sulu dışkılama
 • Karın krampları
 • Karın ağrısı
 • Ateş
 • Dışkıda kan olması
 • Şişkinlik gibi semptomları içerir.

İshal Nedenleri

İshal, yemek veya içeceklerin çok hızlı bir şekilde ya da büyük miktarda kolon boyunca yutulması ya da her ikisinin birlikte yapılması sonucu meydana gelir. Normal olarak, bireyin kalın bağırsağının kolonu, bireyin yediği yiyeceğin sıvısını emer ve sadece yarı katı şekilde kalan dışkıyı bırakır. Ancak, bireyin yediği yiyeceğin sıvısı emilmez ise, sonuç olarak bağırsak hareketleri sulu bir hal alır.

Birtakım durumlar ve hastalıklar ishale neden olabilir. İshalin yaygın olarak görülen nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Virüsler: Viral hepatit ve Norwalk virüsleri ishale neden olan virüslerdendir. Rotavirüs ise akut çocuk ishalinin en yaygın sebeplerinden biridir.
 • Bakteri ve parazitler: İyi işlenmemiş yiyecek ya da su bireyin vücuduna bulaşır. Giardia lamblia ve cryptosporidium gibi parazitler ishale neden olabilir. Yaygın olarak ishale neden olan bakteriler ise, campylobacter, salmonella, shigella ve Escherichia Coli’dir. Bakteri ve parazitlerin neden olduğu ishal genellikle seyahat sırasında meydana gelir. Bu yüzden bu tür ishaller gezgin ishali olarak adlandırılırlar.
 • İlaçlar: Birçok farklı ilaç türü ishale neden olabilir. Bunların en yaygın olanı ise, antibiyotiklerdir. Antibiyotikler, bireyin bağırsaklarındaki doğal dengeyi bozabilir, hem kötü hem de iyi bakterileri yok edebilirler. Bu bozma bazen de Clostridium difficile olarak adlandırılan ve kalın bağırsakta doğal olarak bulunan bakteride enfeksiyon oluşmasına yol açabilir. Bu da dolayısı ile ishale neden olur.
 • Laktoz Hassasiyeti: Laktoz, süt ve diğer günlük olarak kullanılan ürünlerde bulunan bir şekerdir. Birçok insan bu günlük ürünlerin tüketilmesinden sonra ishal ve laktozu sindirmede güçlük çekmektedir. Bireyin vücudu bu laktozun sindirilmesi için enzimler üretir. Ancak çoğu insan için, enzim düzeyi çocukluktan sonra hızla düşer. Bu da yaşlılıkla birlikte laktoza olan hassasiyeti arttırmaya neden olur.
 • Fruktoz: Fruktoz, meyvelerde doğal olarak bulunan ve bazı içkilerde tatlandırıcı olarak eklenen bir şekerdir. Ve fruktozun sindirilmesine karşı sorun yaşayan insanlarda ishale neden olan bir durumdur.
 • Yapay Tatlandırıcılar: Sorbitol ve manniyol, sakız ve diğer şekersiz ürünlerde bulunan bir tatlandırıcıdır. Ve bu ek maddeler ishale neden olabilen bir maddedir.
 • Cerrahi Müdahale: Bazı insanlar, abdominal ameliyatlar ya da safra kesesi aldırma ameliyatları geçirdikten sonra ishal olabilmektedirler.
 • Diğer sindirim sorunları: Kronik ishal, diğer birçok hastalık nedenli olabilir. Bu hastalıklar, Crohn hastalığı, ülseratif kalın bağırsak iltihabı, çölyak hastalığı, mikroskopik kalın bağırsak iltihabı ve hassas bağırsak sendromu gibi hastalıklar ishale neden olabilen bazı hastalıklardır.

İshal Tedavisi

İshalin çoğu vakası herhangi bir tedavi uygulamaksızın birkaç gün içerisinde kendi başına düzelmektedir. Ancak, eğer evde yapılan ishali durdurmak için kullanılan tedaviler ve yaşam tarzındaki değişiklikler işe yaramadılar ise, birey ilaç tedavisi ya da diğer tedavi türleri için doktora başvurmalıdır.

1.Antibiyotikler

Bakteri ya da parazit nedeniyle oluşan ishalin tedavisinde antibiyotikler kullanılabilir. Ancak eğer ishal virüslerin neden olduğu bir türde ise, antibiyotikler işe yaramayacaktır.

2.Sıvı Değiştirme Tedavisi

Doktor, ishal sırasında kaybedilen sıvı ve tuzların değiştirilmesi için gerekli adımların atılmasını önerebilir. Birçok insan için sıvı değiştirme tedavisi genelde su, meyve suyu ya da et suyu içme anlamına gelir. Eğer sıvı tüketimi bireyin midesini bozuyor ya da ishale neden oluyor ise, doktor bireye damar yolu ile sıvı aktarımı önerebilir.

Su, sıvı değişimi için en uygun yoldur. Ancak, su tuz ve eloktrolit- sodyum ve potasyum gibi mineraller- içermez. Vücuttaki sıvı ve mineral seviyesindeki bozulma, eloktrolit dengesizliği yaratır ve ciddi bir hal alabilir. Birey eloktrolit seviyesini düzenlenmesi için, potasyum için meyve suları içebilir ve sodyum için de çorba yiyebilir.

3.Kullanılan İlaçların Düzenlenmesi

Doktor tarafından bireyin kullandığı ve ishale neden olan antibiyotik gibi ilaçların düzenlenmesine karar verilebilir. Doktor alınan ilaç dozunu düşürebilir ya da başka bir ilaç ile değişiklik yaparak tedavi planını yeniden düzenleyebilir.

4.İshale Neden Olan Durumların Tedavisi

Eğer bireydeki ishal daha ciddi bir durum ya da hastalıktan dolayı meydana geliyorsa, bağırsak iltihapları gibi, doktor bu durumun kontrol altına alınması için önlem alabilir.

İshale Ne İyi Gelir?

1.Yoğurt

1423660364-252cb670ea8eee48467651629245c768-1366x907

Özellikle lactobacillus acidophilus ve bifidobacterium gibi bakteri kültürlerini içeren yoğurt, ishal için evde hazırlanabilecek en iyi ilaç tedavisidir. Bu kültürler, bireyin bağırsağında bulunan iyi bakterilerin onarılmasına yardımcı olur ve ishale neden olan kötü bakterilerin yok edilmesini sağlar. Araştırmalara göre, probiyotikler, antibiyotiğe bağlı olarak oluşan ishallerin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Günde sadece 2 kase yoğurt fark edilebilir bir rahatlık oluşturabilir. Eğer yoğurt ile birlikte muz tüketilirse daha da fayda sağlar.

2.Zencefil

zencefil-oksuruk-icin-nasil-kullanilir3

Zencefil, yiyecek zehirlenmesinin tedavisinde kullanılır ve bunun yanında abdominal ağrılardan ve kramplardan kurtulmaya yardımcı olur.

 • 1 çay kaşığı bal ve küçük zencefil parçaları rendelemesi. Bu karışımın yenmesi ve ardından su içilmesi iyi gelecektir.
 • Bunun yanında ishalin tedavisi için, günde 2 ya da 3 kez zencefil çayı içilebilir.

3.Çemen Otu Tohumları

Hilba

Yüksek oranda zamk içeriğinden ötürü, çemen otu tohumları ishal tedavisinde son derece önerilmektedir. Zamk, güçlü ishal karşıtı etki sağlar.

 • Bir çay kaşığı çemen otu tohumlarını bir kaşık yoğurtla birlikte çiğnemelisiniz.

4.Elma Sirkesi

elma_sirkesi_zayiflatir_mi

İshal için evde hazırlanabilecek tedavi yöntemlerinden biri de elma sirkesidir. Elma sirkesi, ishale neden olan bakterilere karşı etkili bir ajan olarak hareket ederler.

 • Bir bardağa bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyin.
 • İshalin durdurulması için bunu günde bir ya da iki kez için.

5.Muz

ithalat-muz-uretimini-yok-etmek-uzere-42784

Yüksek oranda pektin içeriği ile muz da ishalin tedavisinde önerilir. Pektin, ishali azaltmaya yardımcı olan ve suda çözünebilen bir liftir. Ayrıca muzda yüksek oranda potasyum vardır. Bu da vücuttaki hayati fonksiyonları destekleyen elektroliti sağlar.

6.Papatya Çayı

papatya-cayi-nasil-yapilir

Papatya çayı, antipazmodik özellikleri ile ishal gibi mide bozuklukları ike karın ağrılarının rahatlatılmasını sağlar. Ayrıca, kalın bağırsak iltihabının azaltılmasına yardımcı olur.

 • Bir çay kaşığı sarı papatya çiçeği ve bir çay kaşığı nane yaprakları bir bardakta 10 dakika boyunca demlenir.
 • Süzün ve çayı için. Bunu günde birkaç kez yapın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.