Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Isırgan Otu Faydaları

Doğada kendiliğinden yetişen ve faydaları çok fazla olan ısırgan otu her derde devadır. Isırgan otu faydaları tüm dünyaya yayılan pek çok kozmotik ürünlerle de görülmektedir. Yemyeşil yaprakları dikenli bir yapıya sahiptir. Uzunluğun çok fazla olmayan bu ısırgan otu kullanıldığı her yemeğe lezzet verirken aynı zamanda sağlık içinde pek çok yararı bulunur. Sağlık açısında faydaları dikkate alındığında hastalıkların çoğu için en doğal tedavi çözümleri ısırgan otunda mevcuttur. Isırgan, toprakta su alan yerlerde yetişen bir bitkidir. Tohumu ile dikilerek de yetişebilir. Isırgan otunun oluşum mevsimi ise kış aylarıdır.

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

1. Kanser Hastalığı Hücrelerinin Vücutta Oluşumunu Engeller

Kanser tedavisi en güç olan hastalıklardan biridir. Kanser ile mücadelede olan insanların kullanmak mecburiyetinde olduğu bazı ilaçlar, bazı tedaviler vardır. Eğer kanser olma riskinizi en aza indirgemek isterseniz en şifalı yöntemleri kullanarak kanser oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Şifalı bitkileri tüketerek kanser oluşumunu önleyebilirsiniz. Vücutta meydana gelen hücrelerin yayılmasının önüne geçmek için ısırgan otu tüketimi arttırılabilir. Isırgan otu faydaları vücuttaki kanser hücrelerinin oluşumunu engeller. İşte bu sayede daha güçlü ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

2. Demir Eksikliği Olan İnsanlar İçin Faydalıdır

Beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmek çok önemlidir. Beslenme alışkanlıklarımızın iyi olmasını sağlamak için her türlü gıdanın vücuda alınması gerekmektedir. Demir eksikliği ile mücadele eden bazı hastalar vardır. Kandaki demir oranı ölçülerek bu tespit edilebilir. Kanda bulunan demirin eksik olması sonucunda da hastaların ne yazık ki daha dikkatli olması gerekir. Çünkü demir eksikliği dikkate alınması gereken bir rahatsızlıktır. Demir bakımından zengin besinler tüketilerek demir eksikliği sorunu giderilebilir. Isırganda demir eksikliği bakımından güçlü bir ottur. Isırgan otu tüketimini sağlayarak da vücudumuzda eksik olan demiri tamamlayabiliriz.

3. Vücuttaki Şişkinliği Giderir

Yenilen bazı besinler vücutta olması gerektiğinden daha fazla gaz biriktirebilir. Bu durumda insanlar rahatsızlık duyar. Çünkü karınlarında şişkinlik hissi ile karşılaşırlar. Gaz sıkıntısı ve şişkinlik problemi yaşayan insanlar bu nedenle karınlarında daha çok gaz oluşmasını sağlayacak besinler tüketmemelidir. Dolayısıyla da şişkinlik problemi çeken insanlar beslendikleri yemeklere daha çok dikkat etmelidirler. Örneğin ısırgan otu tüketiminde insanda herhangi bir şişkinlik yapmaz. Hatta şişkinlik hissini meydana getiren sorunları kökünden çözer. Böylelikle ısırgan otu vücutta var olan şişkinliği yok etmeye yardımcıdır. Isırgan otu çayı yapılıp yemeklerden sonra içilerek bu sorun ortadan kaldırılabilir.

4. İç Organları Temizler

Yeşil bitkiler vücutta çalışan organları daha iyi çalışmasını sağlarken onların temizliğini de sağlamaktadır. Isırgan otu da yeşil bitkilerden biridir. Isırgan otunun tüketilmesi dahilinde insanlar iç organlarının temizliğini bu şekilde sağlayabilirler. Isırgan içerdiği bol vitamin ve minerallerden dolayı tüketildiğinde bağırsak, mide gibi tüm iç organların temizlenmesini sağlar.

5. Emziren Anneler İçin Süt Yapıcı

Yeni bebekleri olan annelerin en büyük sorunlarından biri de bebeklerine sütünün az gelmesidir. Yeni doğan çocuklar ilk etapta iki yaşına kadar mutlaka anne sütü içmelidir. İki yaşından sonra da yavaş yavaş yemekler ile tanışarak artık anne sütünü bırakmalıdır. Ancak genel olarak yapılan araştırmalarda pek çok kadının sütünün yetersiz olmasından yakınmaktadır. Bu nedenle süt yapıcı besinler tüketmeye yönelinir. Bebeklerinin daha sağlıklı olması için onlara verilmesi gereken sütün fazla olması gerekir. Anneler de emzirdikleri bebeklerine yeteri kadar süt verebilmek için lohusalık döneminde süt yapan ısırgan otunu tüketebilirler. Isırgan otunu her yemeklerinde alan annelerin sütlerinde kısa sürede artış gözlemlenecektir.

6. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Hastalıklara karşı daha güçlü vücutlara sahip olabilmeniz için bağışıklık sistemini güçlendirmeniz gerekir. Kış hastalıkları ile karşılaşan insanların büyük bir çoğunluğu aslında bağışıklık sisteminin çok kuvvetli olmadığı insanlardır. Bağışıklık sisteminin daha iyi olması için ısırgan otunun tüketimi yapılabilir. Özellikle küçük çocuklar kış aylarında daha kolay hasta olmaktadır. Kışın soğukta hastalık bakterilerinin çoğalmasından dolayı çocuklar büyük zorluk çekmektedir. Bu nedenle çocukların bağışıklıklarının daha güçlü olmasını sağlamak amacı ile ısırgan otu çocuklara yedirilmelidir. Farklı yemekler yaparak mutlaka ısırgan besininin alınması sağlanmalıdır. Böylece hastalıklara kapılan vücutların kısa sürede bu hastalığı yenmesi beklenir.

7. Ergenlik Sivilcelerinin Erken Sönmesini Sağlar

Ergenlik çağında olan yetişkin bireylerde bazı belirtilen oluşmaya başlar. Bunlardan birincisi de ergenlik sivilcesidir. Kız ve erkeklerde oluşan sivilceler ergenlik döneminin başladığına dair bir mesajdır. Cildin daha çok yağlanması bu dönemde başladığı için ilk etapta gençler bu sivilceleri kafalarına çok takarlar. Dış görünüşlerinde yaşadıkları bu değişeme ayak uydurmakta zorlandıkları içinde sivilceler stresle daha da çoğalmaya başlar. Bu nedenle sivilcelerin etkisinden kurtulmak için çeşitli tedavileri uygulamak isterler. Sivilce tedavisi için kullanmaları gereken birden çok doğal yöntem vardır. Bunlardan biri de ısırgan otudur. Isırgan otu faydalarının arasında bulunan birinci etki de sivilcelerin daha hızlı şekilde sönmesini sağlamaktır. Bu nedenle de ısırgan tüketimi sivilce problemi yaşayan kişiler tarafından bol bol tüketilmelidir.

8. Şeker Hastalığında Şeker Dengesini Korur

Diyabet çağımızda küçük çocuklarda bile görülen hastalıklardan biridir. Kandaki şeker oranının ölçülmesi sonucunda şeker hastalığı tespit edilir. Şeker hastası olan kişiler ise şekeri almaları gerekir. Küçük çocukların bile bu konuda çok dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü şeker tüketimini küçük bir çocukta sınırlamak daha da zordur. Tüm hayatları boyunca da ne yazık ki bu hastalıkla yaşamayı öğrenmeleri gerekir. Kandaki glikoz oranını sabitlemek içinde bazı besin maddeleri tüketilebilir. Isırgan otu faydalarında da bu etki görülmektedir. Şeker hastası olanlar ısırgan otu tüketimlerini arttırarak bu kanlarındaki şeker oranını dengeleyebilir.

Isırgan Otundan Neler Yapılır?

Isırgan otunun faydalarından yararlanabilmek için farklı tarifler önerilebilir. İlk olarak ısırgan yemeği yapılabilir. Isırgan otları en başta toplandığında ellere batar. Bu nedenle kullanmadan önce çok iyi şekilde yıkanmalıdır. İyi bir şekilde yıkanan ısırgan otları doğranır. Yağda pişen soğanların içerisine atılır. Ocakta kavrulması beklenen ısırgan otunun üzerine isteğe bağlı olarak salça koyulabilir ya da yumurta kırılabilir. Bu şekilde ısırgan otu kavurması yemeği yapılarak tüketilebilir.

Isırgan otu aynı zamanda iyi bir yıkanma sonucunda salataların içerisine de konabilir. İnce ince kıyılan ısırganlar marul ile birleştirilerek hem bol vitaminli hemde çok lezzetli bir salata elde edilebilir. Diğer yandan da aslında ısırgan otunun mutfakta en çok kullanıldığı alan böreklerdir. Lezzetli börekler, gözlemelerin içerisinde de peynir eşliğinde ısırgan otu bol miktarda kullanılmaktadır. Evde hazırlanabilen hamurlu kolay börekler içinde ısırgan otu kullanılabilir. Isırgan otu zaten piştiği zaman tüm dikensi özelliğini kaybeder. Bu şekilde mutfaktaki yemeklerde ısırgan otunu bu şekilde kullanmanız mümkündür. Isırgan otu faydalarından yararlanmak için bir de çay yapılabilir. Isırgan otlarından elde edilen çay ile gargara yapılarak  boğaz ağrılarından kurtulunabilir. Bu çay aynı zamanda içilebilir. Isırgan otu kaynatılarak da içildiğinde vücut ısırgan faydalarının tamamını alabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.