Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İşkembenin Faydaları Nelerdir?

İşkembe çorbası tamamen biz Türklere ait bir çorbadır. Ancak zaman zaman Bulgaristan, Yunanistan, Romanya gibi çeşitli Balkan ülkelerinde de varlık göstermiştir. Hatta bazı Avrupa ülkelerinde de çok sevilmekte ancak sağlıksız olduğu gerekçesi ile sakatat kullanılmadan yapılmakta ve tüketilmektedir. Ülkemizde ise yaygın olarak işkembe çorbası tüketimi yapılmakta ve sadece işkembe çorbası ile kelle paça çorbası yapıp, satan işletmeler dahi bulunmaktadır.

İşkembe çorbası aslen Osmanlı İmparatorluğu zamanında Trakya bölgesinde yaşayan Arnavut ve Bulgarlardan gelmiştir. Balkanlar da Osmanlı toprağı olduğu için kolay bir şekilde yayılma özelliği göstermiştir. Türklerin yaşadığı Avrupa’nın pek çok bölgesinde de işkembe çorbası sıklıkla tüketilmektedir. İşkembenin çorbası dışında farklı çeşitlerde tüketimi de yapılmaktadır. Bunlara örnek olarak tuzlama işkembe, işkembe kavurması, terbiyeli işkembe çorbası gibi çeşitleri de tüketilmektedir.

Yiyecek tüketiminde dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de mideyi yormayan içerisinde fazla baharat ve acı içermeyen yiyeceklerin tüketimine özen gösterilmesidir. Bu yüzden başta mide yanması olmak üzere çeşitli diğer rahatsızlıklardan uzak durmak için aşırı baharat tüketiminden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Yemekten önce bir kase sade ve baharatsız işkembe çorbası içmek, mideyi rahatlatacak ve sindirimi kolaylaştırıcı bir etki yapacaktır. Çorbadan sonraki tüketeceğiniz yemeklerin de aşırı yağlı olmamasına dikkat ediniz. Ayrıca mide rahatlaması için yemekten sonra bir adet orta şekerli kahve içmek de mideyi rahatlatmada yardımcı olacaktır. Ek olarak işkembe çorbasının çok çeşitli faydaları da bulunmaktadır. Bunlar;

1.Bağışıklık

bağışıklık1

İşkembe çorbasında bulunan çinko, bağışıklık sistemini güçlendirici bir etki yapar ve hastalıkları uzak tutar. Sirke ve limon eklenmesi lezzet katacağı gibi işkembe çorbasının, bağışıklık sistemini güçlendiren etkisini daha da arttıracaktır. Kış aylarında meydana gelen grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Bu hastalıklara yakalananların da iyileşme sürecini hızlandırır. İçerisinde yüksek miktarda protein bulunduğu için ufak ve gelişmekte olan çocuklar için faydalıdır. Ayrıca işkembe çorbası içerdiği malzemelerden dolayı bir enerji verici görevi görür.

2.Kolesterol

250920141258127249999_2

Genel olarak baharatlı bir yapısı olması nedeniyle kolesterol için zararlı bir etki verdiği bilinse de bu bilgi tamamen yanlıştır. Aksine işkembe çorbası kolesterolü düzenleyici bir etki yapar. Yararlı kolesterol olarak bilinen HDL’yi yükseltir ve zararlı kolesterol olan LDL’yi düşürür.

3.Kanser

data_incidencia2

Kanser hücrelerinin bölünmesi ve çoğalmasını engellemek için bol miktarda işkembe çorbası içerek gerekli antioksidanı alabilirsiniz. Böylece kansere sebep olan serbest radikallerin kontrolsüz bir şekilde bölünmesine engel olunmuş olacaktır. Antioksidanlar bu görevini kanser hücrelerinin elektron yapısını bozarak gerçekleştirir.

4.Grip

Cough-and-Cold-

Özellikle sonbahar aylarında salgın olarak meydana gelen grip hastalığı için işkembe çorbası tavsiye edilmektedir. Genellikle C vitamini içeren meyveler ön planda yer alsa da, bu listenin içerisine işkembe çorbası da uzmanlar tarafından dahil edildi. Bunun sebebi ise protein değerinin yüksek olması, dolayısı ile kış günlerinde vücut bağışıklığınızı arttıracak olmasıdır. Sonuç olarak işkembe çorbası içmek büyüme ve gelişme de etkili, ayrıca kendinizi daha dinç hissetmenizde önemli bir rol oynamaktadır.

İşkembenin diğer faydaları ise şu şekildedir. Sarhoş olan kişilerin işkembe çorbası içmesi alkolün etkisini azaltmaktadır. Midedeki asidi almak için gerekli pepsin maddesi de işkembe çorbasının içerisinde bulunmaktadır. İşkembenin bir diğer faydası da cinsel gücü arttırması ve cinsel sağlık vermesidir. Eklem ve romatizma gibi hastalıklara sahip olan kişilere işkembe çorbası tavsiye edilmektedir. Böylece ağrıların azaldığı gözlenecektir.

Ortalama 6-8 kişi için yapılacak bir işkembe çorbası için; 1 kg temizlenmiş işkembe, 2 çorba kaşığı un, 2 yumurta sarısı, 1 limon suyu, 1 fincan sirke, 3-5 diş sarımsak, baharatlar, 2 çorba kaşığı tereyağı ve haşlarken kullanmak için 4 diş sarımsak gerekmektedir.

İşkembenin tüketiminde herhangi bir yan etki bulunmamaktadır. Ancak içerisinde bulunan sarımsak ve benzeri baharatlar tansiyon hastaları için sakıncalı etkiler yapabilir. Yükselen kan basıncı ile tansiyon da yükselir ve sağlık açısından tehlikeli durumlar ortaya çıkabilmektedir. O yüzden hassas ve çeşitli rahatsızlıkları bulunan kişilerin işkembe çorbası tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.