Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İskemik Kalp Hastalığı

İskemik Kalp Hastalığı Nedir?

Vücudumuzda hiç durmadan çalışan bir kas kütlesi olan kalbin esas görevinin toplardamar aracılığıyla tüm vücuda kan pompalamaktır. Kalp, damarlar aracılığıyla gönderdiği kan ve oksijen sayesinde organları besler ve herhangi bir nedenden dolayı organlara yeteri miktarda oksijen gönderemezse oksijen yetmezliği ortaya çıkar. Bu gibi durumlara dekompansasyon yani iskemik kalp hastalığı adı verilir. İskemik kalp hastalığı için kısaca kalbin görevini yerine getirememesinden kaynaklı diğer organların ihtiyaçlarını karşılayamaması durumudur.

İskemik kalp hastalığının en önemli nedenlerinden biri kalp kaslarında meydana gelen daralma ve tıkanmalardır. Kalbe besin gönderen koroner olarak adlandırılan damarlar zamanla ateroskleroz yani sertleşme sebebiyle tıkanır. Vücuda taşınan tüm mineraller, oksijen, vitamin ve diğer besinlerin taşınmasında yaşanan güçlükler dokuların yapısını ciddi anlamda etkiler ve bozulmalar meydana getirir. Buna bağlı olarak iskemik kalp hastalığının metabolizmayı yakından etkiler. Aynı zamanda koroner damarların spazm geçirmesi sonucunda da pıhtılar ya da iltihaplar oluşarak kalp damarlarında kan akışını engelleyen tıkanıklık ya da daralmalara yol açabilir. İskemik kalp hastalığı diğer hastalıklara bağlı olarak kendini gösterir. Örneğin hipertansiyon hastalarında kandaki oksijen oranının yüksek miktarda ihtiyaç duyulması ya da anemi rahatsızlığı bulunanlarda kanın yeterli oksijen taşıyamamasından kaynaklandığı görülür.

İskemik Kalp Hastalığı Neden Olur?

Kalp Yapısı

İskemik kalp hastalığı kalbin belli nedenlere bağlı şekilde işlevini yerine getirememesi ile ortaya çıkar. Kalp kaslarının görevini yerine getirirken kullandığı damarlarda meydana gelen tıkanma ve daralmalar iskemik kalp hastalığına neden olur. Bu nedenler koroner ve koroner dışı etmenler olarak ikiye ayrılarak incelenir. Ekstra koroner iskemik kalp hastalığı genellikle anemi, akciğer rahatsızlıkları, CO intoksikasyonu, yüksek ateş, tirotoksikroz vb. nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Koroner dışı iskemik kalp hastalıkları genellikle kalpte meydana gelen ritim bozuklukları, kalp kapakçığı hastalıklarında ya da hipertansiyon hastalarında meydana gelen rahatsızlıktır. Yazının başında da belirtildiği gibi kalp damarlarındaki tıkanmaların başlıca sebebi olduğu iskemik kalp hastalığı diğer hastalıklara bağlı olarak gelişir. Genellikle genetik olup, aile içerisinde kalp hastalıklarının sık rastlandığı kişilerde görülme olasılığı artar. En önemli nedenlerinden biri aşırı kiloya bağlı olarak vücuttaki yağ oranının yüksek olmasıdır. Özellikle bel ve çevresinde aşırı kilosu bulunan kişilerde iskemik kalp rahatsızlığı görülme olasılığı artar. Genellikle erkek hastalarda sık görülse de kadın hastalarda da görülür. Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi sigara kullanımı kalp damarlarında tıkanıklarının başlıca nedenlerinden olduğu gibi iskemik kalp rahatsızlığına da sebep olur.

İskemik Kalp Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

İskemik kalp rahatsızlığının belirtileri tıpkı diğer kalp hastalıklarında görülen belirtilerle benzerlik gösterir. Koroner damarlarda olan iskemik kalp rahatsızlıklarında düzgün beslenemeyen kalp kaslarının sinirlere baskı yapmasından kaynaklanan ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrılar genellikle sol kol, boyun, göğüs ve karnın üst bölümünde, çene ve dişler olmak üzere birçok bölgede meydana gelebilir. Aynı şekilde aşırı yorgunluk, kalp çarpıntısı ve nefes almada zorlanma gibi belirtileri de bulunmaktadır.

İskemik kalp hastalığı kan dolaşımındaki bozuklardan meydana gelir. Bu gibi durumlarda damarların kenarlarında bulunan yan dallar olarak bilinen damarlar kan akışını düzenlemekte güçlük çekecektir. Oksijen alamayan dokunun yapısı gitgide bozulması kan damarlarındaki bu tıkanıklığın süresine göre değişir. Tam iskemik kalp hastalığında bu sürenin uzunluğu dokunun oksijensiz kalması ile birlikte dokunun ölümü ile sonuçlanır. Kısmi iskemik kalp rahatsızlıklarında da kan dolaşımının sağlanamadığı, oksijen oranı yüksek kanın ulaşamadığı organda görevini yerine getirememe gibi durumlar söz konusu olur. Bunun yanında yeterli kan sağlanamayan organ herhangi bir sorunda kendini savunamaz hale gelir. Özellikle böbrek ya da karaciğerde meydana gelmesi durumunda hasta da aşırı ağrılar, göğüs ağrıları, atardamar iltihaplarının sebep olduğu krampların görülme olasılığı da artar.

İskemik Kalp Hastalığı Teşhisi Nasıl Konur?

Eğer yazıda bahsi geçen hastalıklardan ve belirtilerden birkaçına sahipseniz hiç vakit kaybetmeden herhangi bir kardiyoloji bölümüne muayene olmalısınız. İskemik kalp rahatsızlığınızı öğrenmek için doktor EKG, EKO, miyokard perfüzyon sintigrafisi, koroner anjiyografisi, bilgisayarlı tomografi gibi birçok tetkik isteyebilir. Bu tetkikler sonucunda kalp damarlarında meydana gelen tıkanıklık ve daralmalar görüntülenir ve hastalığın ciddiyeti anlaşılabilir.

İskemik Kalp Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

İskemik kalp rahatsızlıklarında doktorların amaçladıkları iki durum söz konusudur. Bunlardan ilki hastalığın ilerlemesini engellemek diğeri ise hastalığın ortaya çıkardığı semptomların en aza indirilmesi ya da ortadan kaldırılmasıdır. Her iki amaç doğrultusunda hastanın, hastalığın tedavisi için gereken tetkikleri yaptırması ve doktorların da kişiye elde edilen sonuçlar doğrultusunda, hastalığın durumuna ve ilerlemesine göre doğru değerlendirilmesi önemlidir. İskemik kalp hastalığı bulunan hastalarda angina ya da hastalığın derecesini ölçen, stres ve KAG testi gibi tetkikler yapılarak ilaç tedavisi mi yoksa cerrahi müdahaleye mi başvurulacağı öngörülür. İlaç tedavisinde genellikle; antiplatelet tedavisi yani düşük dozda aspirin kullanımı, Anti-iskemik tedavi yani kısa ya da uzun dönem nitratlar, beta-bloker ya da kalsiyum barındıran ilaçlar, ACE-I ve Statin-Fibratlar; koroner arter hastalığında kullanılan ilaçlardan meydana gelen bir reçete hazırlanır. İskemik kalp rahatsızlığı bulunan hastalarda tanı konulması ve tedavi tercihinde hastanın tedaviye olan cevabı dikkate alınmalıdır. Öncelikle ilaç tedavisine tepki verip vermediğine bakıldıktan sonra diğer tedavi şekillerine yönelinir. Diğer tedavi yöntemleri ise koroner balon anjiyoplasti ya da stent tedavisi olarak açıklanabilir. Bu yöntemler ilaç tedavisine cevap vermeyen ve dokularda ciddi hasar meydana gelen iskemik kalp hastalarında uygulanır. İlaç tedavisi damarlardaki düzenli akışı sağlamak adına uzun süreli olabilir. Tedavi süresinde ilaçlar asla yarıda bırakılmamalıdır. Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi sağlıklı bir kalbin anahtarı sağlıklı beslenme ve spordan geçtiği için iskemik kalp rahatsızlığının en önemli tedavi şekillerinden biri de budur. Hastaların düzenli şekilde egzersiz yapmaları ve doktor gözetiminde uygulayacakları beslenme düzeni ile sağlıklarına geri kavuşmaları olasıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.