Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ispanak Faydaları

Ispanak Nedir ve Nerelerde Yetişir?

Ispanakgiller ailesinden ıspanak, kış sebzesi olarak yetişmekte olan, kazık köklü ve iki evcikli otsu bir bitkidir. Serin ve rutubetli havanın olduğu yerlerde yetişmektedir. -5 derece soğuğa kadar dayanabilen ıspanak soğuğun daha da artması durumunda zarar görmeye başlar. Dikenli ve dikensiz olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Tohumları dikensiz, yaprakları geniş olan dikensiz ıspanak, dünyada ve ülkemizde en çok yetiştirilen türüdür. Dikenli ıspanak ise, tohumları dikenli ve köşeli, yaprakları da mızrak şeklindedir. Ayrıca dikenli ıspanak kışa daha dayanıklıdır.

Hemen hemen her toprakta yetişebilen ıspanak asitli topraklarda yetişmesi durumunda bitkide bazı hastalıklar gözlenebilir.Ispanak yetiştirmek için en ideal toprak, pH değerinin 6,5 – 7,5 arasında olduğu topraklardır. Uzun gün bitkisi olması sebebi ile de 15-20 derece sıcaklıkta verimli bir şekilde yetiştirilmektedir. Yüksek nem miktarı da ıspanağın yapraklarına zarar vermektedir.

Ispanağın İçeriğinde Neler Bulunur?

Ispanak vitaminler açısından da oldukça zengin bir besindir. Bu sebeple hem modern tıp alanında hem de alternatif tıp alanında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle protein açısından zengin bir içeriğe sahip ıspanak bol miktarda lif içermektedir. Ayrıca doymamış yağları da bünyesinde barındırmaktadır.

A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitaminleri, Niasin, Pantotenik, Piridoksin, Riboflavin, Tiamin ve mikrogram içerir. Özellikle A vitamini bolca bulunmaktadır. Aynı zamanda potasyum, kalsiyum, manganez, sodyum, demir, magnezyum, çinko Karoten-β ve Lutein-zeaksantin içerir. Karoten-β açısından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

1. Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

kilo-vermek

Kalorisi ve yağ oranı oldukça düşük olan ıspanak bu sayede kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda oldukça besleyici çözünür lifler açısında da bir hayli zengin bir besindir. Bol miktarda içerdiği bu diyet liflerin sindirim sistemi açısından önemi çok büyüktür. Bunun dışında diyet lifleri düşük kan şekeri problemine de engel olabilir. Ayrıca idrar söktürücü özelliği ile de sindirim sistemine katkıda bulunarak zayıflamaya yardımcı olur.

100 gram çiğ ıspanakta 0,5 gr karbonhidrat, 2,5 gr protein, 0,3 gr yağ ve 2,6 gr lif bulunmaktadır.

Sindirim sistemine olan yararı, mide sağlığını koruması ve bağırsak hareketliliğini sağlaması yönünden diyet yapanlar gönül rahatlığıyla ıspanak tüketebilirler.

2. Göz Sağlığını Korur

İçerdiği lutein ve zeaksantin ile görme bozukluklarına karşı da etkilidir. Bunun yanında ilerleyen yaşlarda rastlanan göz hastalıklarına karşı da korumaktadır. Ispanağın bir diğer mucizevi özelliği de güneşten gelen tüm zararlı mavi dalgaları da filtrelemesidir. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda da ıspanak tüketen insanlarda katarakt ve sarı nokta hastalığının daha az görüldüğü onaylanmıştır.

3. Rahatlatıcı Özellik

rahatlatici

Ispanağın sinir sistemi üzerindeki faydaları da küçümsenmeyecek ölçüde fazladır. Düzenli olarak ıspanak tüketilmesi, bünyeyi stresten uzak tutar ve genel anlamda da rahatlama sağlar. İçinde bulunan demir, çinko ve magnezyum; kaybolan enerjinin yeniden kazanılmasını sağlamaktadır. Kaliteli bir uyku sağlayacak olan ıspanak vücuttan yorgunluğun atılmasını sağlar ve rahatlama etkisi verir. Ispanağın akşam tüketilmesi halinde de gece güzel ve derin bir uyku çekmeye yardımcı olmaktadır.

4. Beyin Sağlığını Korur

Yüksek potasyum seviyesi beyin için oldukça önemli bir faktördür. Ispanak, beyindeki potasyum oranını dengelemek için son derece iyi bir besindir. Potasyum beynin elektriksel iletkenliğinin korunmasına yardımcı olur. Işık hızında git gel yapan elektron alışverişinin düzenlenmesine yardımcı olan potasyum, en çok ıspanakta bulunmaktadır. Bu yüzden beyin sağlığı için en önemli besinlerden birisi ıspanaktır.

Antioksidanlarla dolu olan ıspanak, beyindeki hasar görmüş hücrelerin iyileşmesine de yardım olmaktadır. Ispanakta folat, magnezyum, E vitamini ve K vitamini bulunmaktadır. Bu maddelerin bolca bulunması sebebi ile ıspanak, demans hastalığının önlenmesine ya da belirtilerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Daha iyi düşünebilmek ve daha hızlı tepkiler verebilmek için, ıspanak ve diğer yeşil sebzeleri dengeli bir şekilde tüketmek gerekmektedir.

5. Sindirim Sistemine ve Mideye Faydalı

sindirim sistemi

Ispanağın tüketilmesi hem sindirim sistemi sağlığını hem de mide sağlığını desteklemektedir. İçerdiği beta karoten ve C vitamini, serbest radikallerin zarar verdiği kolon hücrelerini de korumaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca ıspanağın yapısındaki yüksek miktardaki folat, DNA hücrelerinin korunmasını sağlıyor. Ispanak aynı zamanda kolon hücrelerinin mutasyona uğramasına da izin vermemektedir.

6. Yüksek Tansiyonu Düşürür

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) ya da yüksek kan basıncı, kalp ve böbrek hastalıkları, inme gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dengeli olarak ıspanağın tüketilmesi sinirlerin gevşemesini sağlar, bu sayede de yüksek kan basıncı sağlıklı seviyelerde tutulur.

7. Kemik Sağlığını Korur

temel reis

K vitamini açısından bir hayli zengin bir sebze olan ıspanak, kemiklerin sağlığı için de hayati bir önem taşıyor. Zengin K vitamini içeriği ile idrarla kalsiyum atılımını azaltarak, kalsiyum emilimini arttırmaya yardımcı olur. Vücutta K vitaminin düşük olması kemik kırıkları için oldukça yüksek derecede risk faktörü oluşturmaktadır. K vitamini, osteokalsin sentezini, kemik dayanıklılığını ve yoğunluğunun korunması için gerekli olan proteini teşvik etmektedir.

8. Kansere Karşı Korur

Flavonoidler açısından oldukça zengin olan ıspanak, kansere karşı da etkilidir. Yapılan araştırmalar ıspanağın, mide ve cilt kanserine neden olan hücrelerin ortadan kalkmasına yardımcı olduğu yönündedir. Aynı zamanda ıspanak, agresif prostat kanserine karşı da etkilidir.

9. Kan Basıncını Düşürür

kan-basinci

Ispanak, bol miktarda peptit içermesi sebebi ile kan basıncının düşmesini sağlar. Böylece damar ve kalp sağlığı da korunmuş olur.

10. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Fazla miktarda A vitamini içermekte olan ıspanak, bu sayede mukoza zarlarının korumasını sağlar. Aynı zamanda solunum yolunu korumaya yardımcı olurken,  enfeksiyon hastalıkları ile de savaşır. Özellikle bağırsak sağlığının korunması ile birlikte bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı dirençli olması sağlanmaktadır. Günlük bir fincan ıspanak tüketerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktarı karşılamasına yardımcı olabilirsiniz.

11. Anti İnflamatuar Özellikleri

bas-agrisi

Ispanağın içeriği nedeniyle anti inflamatuar özelliği bulunmaktadır. Yani iltihabik hastalıkların önlenmesine yardımcı olmaktadır. Artrit, orteoporoz, migren, baş ağrısı ve astım bu hastalıklara örnek verilebilir.

12. Anemiyi Önler

Anemi hastalığının en temel nedeni vücutta demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Ispanağın da demir bakımından oldukça zengin bir besin olduğu göz önünde bulundurulursa ıspanağın anemiyi önlemede de yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda ıspanak içerdiği mineraller sayesinde kadınlar için doğum sonrasındaki dönemde, çocuklar için de gelişme dönemindekilere büyük katkıda bulunmaktadır.

13. Cilt Sağlığına Faydalı

cilt-sagligi

Cilt sağlığımızı korumak için bazı vitaminlere ihtiyacımız vardır. Bunlar A vitamini, C vitamini ve E vitamini olarak sıralanabilir. A, C, E ve K vitamini içeren ıspanak bu noktada oldukça faydalı bir alternatiftir. Aynı zamanda ıspanak kırışıklıkları engelleyerek cildin genç kalmasını, cilt hücrelerinin ihtiyaç duyduğu temel besinleri karşılar. Bir miktar su ile karıştırıp cilde masaj yapıldığında akneye karşı da yardımcı olmaktadır. Bu şekilde uygulama aynı zamanda ciltteki kiri, iltihabı ve yağı temizleyecektir.

14. Saç Sağlığını Korur

Demir başta olmak üzere vücuttaki mineral eksikliği saç dökülmesine sebep olmaktadır. Ispanağın içerisinde bulunan demir, bakır ve kalsiyum gibi mineral ve vitaminler kan hücrelerini güçlendirirler ve vücudun oksijen almasını sağlamaktadır. Bu da saç sağlığı için oldukça önemlidir.

15. Ateroskleroz ve Kalp Krizine Faydalı

damar-tikanikligi

Vücutta aşırı yağ birikmesi atardamarların(arterlerin) kalınlaşmasına neden olmaktadır. Bu da ateroskleroza, halk adında damar sertleşmesi olarak bildiğimiz arteriosklerozun bir türüdür. Damar tıkanıklıklarını ve arterlerin kalınlaşmasına engel olan lutein, ıspanakta oldukça fazla miktarda bulunmaktadır. Bu sebeple ıspanak tüketimi kalp krizi riskini düşürmektedir. Aynı zamanda çok yüksek kalitede nitrit içeren ıspanak, kalp hastalıklarının tedavisinde ve kalp krizinin oluşmasına neden olan yüksek yağ birikimini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Ispanağı Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı uzmanlar ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerin yoğurt yerine yumurta ile tüketilmesi gerektiğini savunmaktadır. Aynı zamanda gut hastalığı olanlar bu sebzeyi fazla tüketmemelidir. Yüksek miktarda okzalat bulundurması sebebi ile safra ve böbrek rahatsızlıkları olanların da ıspanak tüketmemesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.