Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İştah Açmak İçin Ne Yapılmalı?

İştahsızlık kişinin yemek yeme isteğinde azalmadır. Kişi hiç yemek yeme isteği duymayacağı gibi, aç olduğu halde yemek yemez ya da çok az bir miktarla doyar. Aşırı yemek yemek kadar tehlikeli bir durumdur. İştahsızlığın altında fiziksel ve psikolojik nedenler yatıyor olabilir. Bu yazımızda iştahsızlığın nedenlerinden, çözüm yollarına kadar tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

İştahsızlığın Nedenleri Nelerdir?

İştahsızlık durumu çok basit bir nedenden oluşabilirken, kanser gibi önemli bir hastalığında belirtisi de olabilir.  Bu durum iki üç hafta devam ettiği takdirde mutlaka uzman bir doktordan görüş alınmalıdır.

Beyin Tümörleri: İştahsızlık beyinle direkt bağlantılı olduğu için, beyinde iştahla ilgili bölgenin yakınında oluşmuş olan tümörler düşünülebilir.

Ağız İçi Rahatsızlıklar: Diş ve diş etlerinde yaşanan problemler yüzünden kişi yemek yemekte zorlanmaya başlayabilir.

Sigara, Alkol ve Uyuşturucu Kullanımı: Her üç madde de iştahı kapatıcı etkiye sahiptir. Bu maddelerin kullanımı beyin üzerinde bulunan tat alma noktaları hasar görerek iştahsızlığa zemin hazırlar.

Mide Problemleri: Midede oluşan gastrit, ülser, reflü gibi hastalıklar da kişinin yemek yeme isteğini azaltabilir.

Bağırsak Problemleri: Hazımsızlık, bağırsak kanamaları ve yaralarının da iştah üzerinde olumsuz etkisi vardır.

Travmaya Bağlı Nedenler: Ani yaşanılan kayıplar, ekonomik çöküntü gibi etkenlerde kişi de yemek yeme isteğini kapatabilir.

Depresyon: Depresyonun iştah üzerindeki etkisi kişiden kişiye farklılık gösterir. Kişi ya sürekli yemek yeme eğilimine girer, ya da tamamen yemek yeme duygusundan uzaklaşır.

Kansızlık: Kansızlığın halsizlik, yorgunluk, aşırı sinir gibi etkilerinin yanında iştahı da kapattığı bilinmekte.

İştahsızlığın Sonuçları Nelerdir?

Vücut için gerekli olan enerji, vitamin ve mineraller karşılanamaz. Bunun doğal sonucu olarak da sinir sistemi, bağışıklık sistemi, cilt, sindirim sistemi, dişler ve kemikler olumsuz etkilenir. Kişi kendini yorgun, halsiz ve mutsuz hisseder. Yeteri kadar beslenmemek uyku düzenini bozar.

İştahsızlık İçin Neler Yapılabilir?

İştahsızlığın nedeni belirlendikten sonra, beslenme düzeninde yapılacak değişiklikler ile denge sağlanabilir;

1. Karabiber

Doğal iştah artırıcılar içerisinde en etkili olanıdır. Baharat olarak yemeklerde kullanılabilir, bal ile karıştırılıp yenilebilir. Tane karabiberden çekilmiş olanı tavsiye edilir.

2. Kantaron

Akşam yemeklerinden önce içilen kantaron çayı da iştah artırır. Bir bardak kaynar suya atılacak bir tutam kantaron, demlendikten sonra süzülerek içilir.

3. Havuç Tohumu

Bir bardak suya kaynadıktan sonra bir çay kaşığı havuç tohumu eklenir. Kısık ateşte birkaç dakika daha kaynatıldıktan sonra, ocaktan alınıp demlenmesi beklenir. Havuç tohumu çayı sabah, öğle ve akşam yemeklerden biraz sonra, tok karına içilir.

4. Acı

Taze ya da kurutulmuş her türlü acı biber iştahsızlığa iyi gelir. Acı yiyecekler sindirimi kolaylaştırdığı için, mide daha kısa boşalacak ve açlık hissi daha çabuk oluşacaktır.

5. Zencefil

Zencefil ne şekilde tüketilirse tüketilsin iştah açar. Taze zencefil rendelenip, meyve püresi ile karıştırıp tüketilebilir. Bu şekilde tüketmek zor geliyorsa, zencefil çayı yapılarak içilebilir.

6. Sarımsak

Bir bardak suya atılacak dört beş diş sarımsak kaynatılır, ocaktan alındıktan sonra içine yarım limon suyu sıkılır. Günde iki kez içilecek bu tarif ile sindirim sistemi hareketlenecek, kişinin iştahında gözle görülür artış olacaktır.

7. Rezene Tohumu

Karaciğerden salgılanan safra salınımının yükselten rezene, sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayarak iştahı artırır. Rezene tohumu, çemen tohumu ile birlikte kullanılır. Bir tatlı kaşığı rezene tohumu ile bir çay kaşığı çemen tohumu dört bardak su ile kaynatılır. Süzüldükten sonra tatlandırılarak içilir.

8. Yeşil Sebzeler

Yeşilliklerden yapılmış salata da, yemek sırasında kişinin iştahını yükseltecektir. Roka, tere, maydanoz, kara lahana, havuç, kuzukulağı, semizotu, kuzu ıspanak ve turp içerikli salataların tüketilmesi tavsiye edilir.

9. Baharatlar ve Kuruyemişler

Kekik, nane, köri, kimyon gibi baharatların ve ceviz, badem gibi kuruyemişlerin iştah açıcı özellikleri vardır.

10. Dengeli Beslenme

Sabah kahvaltısından, öğlen ve akşam yemeklerine kadar düzenli bir beslenme şekli oluşturmak da iştahı olumlu etkiler. Öğünlerin her birinin, mümkün olduğu kadar sağlıklı ve doğal gıdalardan oluşması önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.