Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

İsveç Diyeti Zararları

İnsanların hayat kalitelerini artırabilmeleri için, ilk olarak kendilerine olan güvenlerini sağlamaları gerekir. Bütün dünyada kişinin kendine olan güveninin, vücutlarını beğenmeleri ile doğru orantılı olduğu bilinir. Bu yüzden de diyet listelerine olan ilgi her gün daha da artar. Ancak insanlar bu konuda kendi sağlıklarını hiçe sayarak diyet programlarına uymaya çalışırlar. İsveç diyeti de diğer bütün diyet programları gibi doktor kontrolünde uygulanması gereken diyet programlarından birisidir.

Son zamanlarda en çok uygulanan ve herkesin bildiği diyet olan isveç diyeti ile birçok kişi istediği kiloya ulaşmıştır. İsveç diyetiyle birlikte bütün diyet listeleri insanları istedikleri kiloya kısa sürede ulaştırmayı amaçlar. Fakat kişilerin diyet listesini uygularken, yeme içme olayından tamamen kopması değil, ciddi olarak sağlıklı beslenmeleri gerekir. İsveç diyetini uygularken de oldukça dikkatli olunmalı. Çünkü isveç diyetinin insan vücuduna birçok zararı bulunuyor. İsveç diyetinin zararlarından kurtulmak için başka bir diyet tercih edebilirsiniz. Bu yazımızda isveç diyetinin zararlarından bahsedeceğiz.

İsveç Diyeti Neden Zararlıdır?

İnsanların en çok şikayet ettiği hastalıklardan bir tanesi de obezitedir. Bilinçsizce alınan kilolar, insanların sağlığını da aynı şekilde olumsuz olarak etkiler. Aşırı alınan kilolar, kişilerde zamanla hem fiziksel hem de psikolojik yıpranmalara sebep olur. Bunun sonucunda kişiler diyet programlarını uygulamaya başlar. Ancak diyetler insanların kendi kilolarını kontrol edebilmeleri ve sağlıklarına dikkat etmesi için uyguladıkları yöntemlerden biridir. Özellikle de isveç diyeti gibi kısa süreli olarak uygulanıp, uzun sürede tekrarlanmaması gereken diyet insan sağlığına oldukça zararlıdır.

İsveç diyetinin bu kadar ses getirip, zararlı olmasındaki temel neden, iki haftada çok kilo kaybına sebep olmasıdır. Hızlıca verilen bu kilolar kişilerde halsizlik ve yorgunluğa sebep olur. Kişiler aynı zamanda çok kilolu olsa bile vücudundaki bütün fonksiyonlar normal bir şekilde çalışmaya devam eder. Fakat vücuttaki kiloları ani bir şekilde ve hızlıca değiştirmek düzeni alt üst edebilir. Hızlı olarak kilo vermek isteyen kişiler vücutlarıyla ilgili olarak bazı problemlerle karşılaşabilirler. Görülebilecek problemlerin başında aşırı verilen kilolardan kaynaklı olarak kalp ve tansiyon hastalıkları bulunur. İsveç diyeti kısa sürelidir ve bu diyet en fazla iki hafta yani 13 gün uygulanmalıdır. Bu süre aşılmamalıdır. 13 günü aşan kişilerde metabolizma sorunları ve buna bağlı birçok sorun görülebilir.

İsveç Diyetinin Zararları Nelerdir?

1. Saç Dökülmesi Yapar

Dengeli ve yeterli beslenme sağlık için gerekli olan kurallardır. İnsan vücudunun da büyüyüp gelişebilmesinde ve uzun, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesinde farklı besinlere ihtiyaç vardır. Hızlı kilo vermek için yapılan isveç diyetinde de yetersiz miktarda besin alınır. Kişilerde besin eksikliğinden kaynaklı saç dökülmesi yapar. Bu saç dökülmesi de insanlarda psikolojik bozukluklara yol açabilir.

2. Odaklanma Problemi

İsveç diyeti sırasında vücudunuz kendi dengesini bozarak az kalorili yiyeceklere mahrum bırakılır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktardaki yiyecekleri tüketmemesi sonucunda beyin odaklanma konusunda sıkıntı yaşar.

3. Motivasyon Düşüklüğü Yaratır

Diyete başlayan insanlar başta kararlı olur. Ama zaman geçtikçe diyet ağırlaşır ve insanlar başta edindikleri motivasyonları kaybederler. Bu durum oldukça zordur. Birey kendini yorgun, yıpranmış hisseder. Bununla beraber başarısızlıkla sonuçlanan diyetlerin sonucunda insanlar psikolojik bunalımlara girer. Durum, başka insanlarla kendilerini kıyaslayarak daha fazla kilo almaya kadar gidebilir.

4. Kansızlık ve Kan Yağlarının Yükselmesi

Kansızlık genetik ya da az besin tüketimi sonucunda oluşabilecek bir hastalıktır. Bu hastalığın ortaya çıkmasında sebze ve içeriğinde demir olan besinleri tüketmeme vardır. İsveç diyetini uygularken bu besinlerden uzak kalınacağı için kansızlık oranınız artabilir, kan yağlarınızdaki değerler yükselebilir.

5. Tansiyon Düşmesine Yol Açar

İsveç diyetini yaparken tansiyonunuz sık sık düşebilir, kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. Bunun sebebi çok düşük kalorili besinleri tükettiğiniz için yeterli miktarda enerji alınmaması olarak bilinir. Vücudunuzda oluşan tansiyon düşmesinin bir diğer sebebi de az tuzlu beslenmeniz ve vücudunuzun aşırı miktarda su kaybetmesi olabilir.

6. Gut Hastalığını Artırır

Gut hastaları için besinlerden alınan vitaminler oldukça önemlidir. Gün içerisinde bolca sebze ve meyve tüketmeleri, buradan da ihtiyaçları olan enzimleri vücutlarına depolamaları gerekir. İsveç diyetinde olan bir gut hastası, kendi hastalığını hiçe sayarak daha da kötüye gitmesine sebep olur.

7. Böbrek Fonksiyonlarını Olumsuz Etkiler

İsveç diyetinde önemli olan noktalardan bir tanesi de bol miktarda su tüketmek. Vücuduna uygun olmayan bir diyeti uygulayan kişinin böbreğinde taş meydana gelebilir. Su içmek faydalı bir durumdur fakat gerekenden fazla su içilmesi böbreklerde sorun yaratabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.