İyot Nedir?

Trioid bezi işlevlerinin en ideal ve sağlıklı şekilde devam edebilmesi için hayati öneme sahip olan iyot, sağlıklı büyüme ve metabolizma için de önem arz eden bir mineraldir. İyot eksikliğinde ortaya çıkan sağlık sorunları ise, tiroid bezinde büyüme ve şişme (guatr) başta olmak üzere, halsizlik, yüksek kolesterol, uyuşukluk, rehavet ve depresyon gibi sağlık sorunlarından oluşmaktadır.

Genellikle yaygın olarak gözlenen bir sağlık sorunu olan tiroid eksikliğinin sebep olduğu guatr, özellikle de kadınları etkisi altına almaktadır. Fakat hem kadınlar hem de erkeklerin, tiroid sorunları yaşamamaları adına, iyot bakımından zengin olan besinleri tüketmeye özen göstermeleri tavsiye edilmektedir. Tabi, eğer vücutta aşırı iyot birikmesi söz konusu ise, bu durum geçerli değildir. Böyle bir durumda ise, iyot bakımından zengin olan besinlerin kontrollü şekilde tüketilmesi daha uygun olacaktır. Öte yandan, vücutta aşırı iyot birikmesi sonucu zehirlenme vakaları çok sık görülmemektedir. Fakat, aşırı iyot varlığı da, tiroid bezinin çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Günlük Alınması Tavsiye Edilen İyot Miktarı

Günlük alınması tavsiye edilen iyot miktarı, hem yaş hem de cinsiyete bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bunların dışında, gebelik, emzirme ya da diğer bazı sağlık sorunlarına bağlı olarak, günlük alınması gereken iyot miktarı da farklılıklar gösterebilmektedir. Buna göre, günlük alınması tavsiye edilen iyot miktarları aşağıda belirtildiği şekildedir;

 • 1-3 yaş arası çocuklar: 90 mikrogram
 • 4-8 yaş arası çocuklar: 90 mikrogram
 • 9-13 yaş arası çocuklar: 120 mikrogram
 • 14 yaş üstü erkekler: 150 mikrogram
 • 14 yaş üstü kadınlar: 150 mikrogram

İyot İçeren Besinler

Hem sağlıklı hem de iyot eksikliği bulunan kişiler için, günlük alınması gerekli olan iyot miktarının telafisi çok önemlidir. bundan dolayı da, vücudun iyot ihtiyacının, ilaçlar yerine besinlerden karşılanması daha da sağlıklı olacaktır. Tabi bazı durumlarda besinler de yetersiz kalacağından, iyot eksikliği olan kişilere ilaçlı tedavi uygulanabilmektedir.

İyot içeren bazı besinler ise, aşağıda belirtildiği şekildedir;

1.Fırınlanmış Patates

Potatoes655x344

Mükemmel bir lif, vitamin ve potasyum kaynağı olan patates, fırınlanmış şekilde pişirildiğinde, tam bir iyot deposu haline gelmektedir. 1 adet orta boy fırınlanmış patatesin içermiş olduğu iyot miktarı 60 mikrogram ve kalori değeri ise 161 kaloridir.

2.Süt

milk-500_0

Genellikle kalsiyum ve D vitamini içeriği ile bilinen süt, aynı zamanda iyot içeriği de yüksek olan bir besin maddesidir. 1 bardak sütün içermiş olduğu iyot miktarı 56 mikrogram ve kalori değeri ise 98 kaloridir.

3.Kurutulmuş Deniz Yosunu

dsc_0959_030

Birçok besleyici özelliği bulunan kurutulmuş deniz yosunun içermiş olduğu iyot miktarı, inanılmaz derecede fazladır. Sadece iyot değil, diğer bazı mineraller bakımından da zengin olan kurutulmuş yosunun, 7 gramının içermiş olduğu iyot miktarı 4500 mikrogram ve kalori değeri ise 18 kaloridir.

4.Fırınlanmış Hindi Göğüs Eti

simple-roast-turkey-breast-recipe_HomeMedium

Organik ve fırınlanarak pişirilmiş olması kaydı ile hindi göğüs eti, çok iyi bir iyot kaynağıdır. Aynı zamanda hindi göğüs eti, B vitamini, potasyum ve fosfor içeriği de yüksek bir besin maddesidir. 84 gram fırınlanmış hindi göğüs etinin içermiş olduğu iyot miktarı 34 mikrogram ve kalori değeri ise 78 kaloridir.

5.Kuru Erik

Heap of fresh dried Plums

Hem vitamin hem de mineral deposu olan kuru erik aynı zamanda, lif, bor, A vitamini ve K vitamini kaynağı olan bir meyve kurusudur. İyot içeriği de iyi olan kuru eriğin 5 adetinin içermiş olduğu iyot miktarı 13 mikrogram ve kalori değeri ise 120 kaloridir.

6.Balık

herring_edited_wide-1213db8b2ee7f533b573bc32fdf1c233492ef074-s900-c85

Özellikle de tuzlu su balıklarının içermiş olduğu iyot miktarı daha yüksektir. Örneğin, konserve ton balığının, 84 gramının içermiş olduğu iyot miktarı 17 mikrogram ve kalori değeri ise 99 kaloridir.

7.Haşlanmış Yumurta

eggs

Çok iyi pişmiş ve kaynatılmış bir yumurta, A vitamini, D vitamini, çinko, kalsiyum, antioksidan ve diğer besin maddeleri bakımından zengin ve son derece besleyici bir gıda maddesidir. 1 adet büyük ve haşlanmış yumurtanın içermiş olduğu iyot miktarı 12 mikrogram ve kalori değeri ise 78 kaloridir.

8.Sade Yoğurt

Greek yogurt

Yüksek miktarlarda kalsiyum ve protein içermesi ile bilinen yoğurt, aynı zamanda iyi bir iyot kaynağıdır. 1 kase sade yoğurdun içermiş olduğu iyot miktarı 154 mikrogram ve kalori değeri ise 154 kaloridir.

9.Konserve Mısır

hk_corn_cup1

Her yaş grubundan insanın severek tüketmiş olduğu konserve mısır, iyot içeriği sayesinde daha da cazip hale gelmektedir. Yarım kase konserve mısırın içermiş olduğu iyot miktarı 14 mikrogram ve kalori değeri ise 67 kaloridir.

10.Istakoz

Lobster-and-Chowder

Tüketim miktarı kültürden kültüre değişkenlik gösteren ıstakoz, iyot ihtiyacının karşılanması açısından önemli bir besin maddesidir. Çünkü iyot içeriği, ıstakozun deniz suyunda yaşamasından dolayı oldukça yüksektir. 100 gram ıstakozun içermiş olduğu iyot miktarı 100 mikrogram ve kalori değeri ise 98 kaloridir.

11.Kızılcık

cranberry3

Eşsiz bir lezzete ve mükemmel canlı renklere sahip olan kızılcık, C vitamini, K vitamini ve lif içeriği ile hali hazırda sağlıklı bir meyvedir. Ama kızılcığın iyot içeriği de göz ardı edilmeyecek kadar yüksektir. 112 gram kızılcığın içermiş olduğu iyot miktarı 400 mikrogram ve kalori değeri ise 52 kaloridir.

12.Beyaz Ekmek

canon 350d

Genellikle sağlıksız olduğu düşünülen beyaz ekmeğin bazı faydalı yanları da yok değildir. İyi bir iyot kaynağı olması da, bunun bir örneğidir. 2 dilim beyaz ekmeğin içermiş olduğu iyot miktarı 45 mikrogram ve kalori değeri ise 132 kaloridir.

13.İyotlu Tuz

Spilled salt shaker

Kimyasal olarak, sodyum ve klorit elementlerini içeren tuz, iyot minerali ile desteklendiğinde, ideal bir iyot kaynağı haline gelmektedir. 1 gram iyotlu tuzun içermiş olduğu iyot miktarı 77 mikrogram ve kalori değeri ise 0 kaloridir.

14.Himalaya Kristal Tuzu

bigstock-Himalayan-Pink-Crystal-Salt-51942571

Normal sofra tuzu kullanımdan kaçınan kişiler için Himalaya kristal tuzu ideal bir seçimdir. Çünkü Himalaya kristal tuzunun, içermiş olduğu iyot miktarı oldukça yüksektir. Yarım gram Himalaya kristal tuzunun içermiş olduğu iyot miktarı 250 mikrogram ve kalori değeri ise 0 kaloridir.

15.Morina Balığı

DSC_9037

Nemli, hafif ve lezzetli bir balık türü olan morina balığı, zengin iyot içeriğinin yanı sıra, protein, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve E vitamini içeriği bakımından da zengin olan bir balık türüdür. 84 gram morina balığının içermiş olduğu iyot miktarı 99 mikrogram ve kalori değeri ise 89 kaloridir.

16.İyot İçeren Diğer Besinler

465979436_XS

İyot içeren diğer bazı besinler ve içermiş oldukları iyot miktarları ile kalori değerleri ise aşağıda belirtildiği şekildedir;

 • Karides: 84 gram; 35 mikrogram; 84 kalori
 • Etiyopya fasulyesi: yarım kase; 32 mikrogram; 128 kalori
 • Muz: 1 adet orta boy; 3 mikrogram; 12 kalori
 • Çilek: 1 kase; 13 mikrogram; 46 kalori
 • Çedar peyniri: 28 gram; 12 mikrogram; 452 kalori
 • Yeşil fasulye: yarım kase; 3 mikrogram; 16 kalori