Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Jamboo Yağının Faydaları

Bitkiler hayatımızın birçok alanında yoğun bir şekilde kullanılıyor. Kullanım amacı genellikle insan vücuduna olan faydalarıdır. Bu faydalar genellikle vücutta düzenleyici rol oynamaları ve hastalıklara karşı vücuda büyük direnç sağlamalarıdır. Faydalı olan bitkiler arasında jambu bitkisi de yer alır. Jambu bitkisinin anavatanı Malaya yarım adasıdır. Orada yetiştirilen bu bitki dünyanın birçok yerine ihraç edilir. Ülkemizde de kullanım alanı oldukça geniş olan jambu bitkisi, özellikle yağında barındırdığı vitamin ve mineraller için istenilir. Kendisi gibi yağının da birçok faydası bulunur.

Jamboo Yağı Nedir ve Nasıl Elde Edilir?

Jamboo yağı jambu bitkisinden edilen bir yağdır. Bu yağın elde edildiği kisim jambu bitkisinin tohumlarıdır. Bu tohumların işleme sokulmasıyla jambu bitkisinin yağı elde edilir. Jambu yağının elde edilmesini tohumların preslenmesiyle sağlanır. Preslenen tohumdan serbest hale gelen yağlar toplanır ve daha sonrasında tedavi amaçlı kullanılır. Ancak bazı yağ üretim aşamalarında kimyasal kullanılabilir. Kullanılan kimyasallarla tohumdan daha fazla yağın çıkması amaçlanır. Ancak bu kimyasal yağın içindeki mineral ve vitaminlerin yapısına zarar verdiğinden dolayı bu işlem yağın kalitesi açından hiç de iyi değildir. Bu sebeple jamboo yağı alırken kimyasal yöntemler yerine preslenmeyle elde edilen yağları almayı tercih edin.

Jamboo Yağı Nasıl Kullanılır?

Cilt için kullanılma durumu varsa jamboo yağını cilt üzerindeki ilgili bölgeye sürmeniz gerekir. Ancak kronik durumlar için kullanılacaksa jamboo yağının ağız yolu ile vücuda alınması gerekmektedir. Bu şekilde kana karışan jamboo yağı ilgili bölüme giderek oradaki tedaviye katılır ve daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Jamboo Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Vücudun direncini arttırır

Bilindiği gibi vücudumuz birçok açıdan kendi kendine yetebilecek yapıdadır. Ancak bu yeterlilik durumu her zaman için sağlanamıyor. Vücudumuz dışarıya karşı kendini korumak zorundadır. Bu yüzden birçok çeşit yöntem kullanır. Bu yöntemler ve yöntemlerin etkililiği vücut direnci olarak bilinir. Bu vücut direnci vücudun dış tehlikelere karşı gösterdiği bir çeşit tepkidir ve bu tepkiyi jamboo yağı ile güçlendirmek mümkündür. Düzenli olarak vücuda jambu yağı takviyesi yapılması durumunda vücut daha dirençli hale gelir ve dışarıdan gelebilecek olan zararlın şiddeti yüksek dahi olsa buna karşı koyabilir.

2. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bağışıklık sistemi vücudun dışarıdan gelebilecek olan mikrop ve diğer hastalık verici organizmalara karşı koruma amaçlı kurmuş olduğu bir sistemdir. Bu sistemin temel amacı gelen organizmalara saldırarak onları yok etmektir. Ancak bu her zaman için mümkün olamayabilir. Çünkü vücudumuzun gelen her organizayi yok etmesi mümkün değildir. Burada bu yok etme işlemini belirleyen faktörler vücudumuzun bağışıklık sistemin ne kadar güçlü olduğu ve gelen organizmanın ne kadar dirençli olduğudur. Gelen organizmalar zamanla ilaç kullanımının artmasının da etkisiyle giderek güçlenir ve eskide olduğu gibi kolay kolay yok edilemez.

Öte yandan vücudun sağlıksız beslenmesi ve zamanla eski gücünü kaybetmesi bağışıklık sisteminin de zayıflamasına sebep olur. Bu sebeple jambu yağının kullanımı zayıflayan bağışıklık sisteminin tekrardan toparlanmasını sağlar. Bu güçlendirmenin tam anlamıyla gerçekleşebilmesi için jambu yağının düzenli olarak kullanılması gerekir. Zamanla güçlenecek olan bağışıklık sistemi yok edilmesi zor olan organizmalara bile gerekli karşılığı verebilecek konuma gelecektir.

3. Cinsel olarak katkı sağlar

Cinsellik insan hayatının bir parçasıdır ve diğer durumlarda olduğu gibi insanın cinsel sağlığını da koruması gerekir. Cinsellik temel olarak insanların neslini devam ettirmesi olayıdır. Üreme için gerekli olan erkeklerdeki sperm ve kadınlardaki yumurta hücreleridir. Bu hücrelerin sağlığı üremenin gerçekleşme olasılığını belirler. Özellikle erkeklerdeki spermlerin kalitesi, sayısı ve hareketliliği üreme için büyük rol oynar. Spermlerin daha kaliteli ve sağlıklı olması iyi bir üreme için kesinlikle şarttır. Bu sebeple sperm kalitesini arttırmak için jambu yağı kullanılmalıdır. Jambu yağı içerisinde bulunan mineral ve vitaminlerle spermlerin kalitesini arttırır.

4. Antioksidandır

Antioksidanlar serbest radikallerin vücuda verebileceği zararlara karşı koruyucu görev görür. Özellikle kalp rahatsızlıkları, diyabet ve kanser gibi büyük sorun teşkil eden hastalıklara karşı vücuda yardımcı bir görev görür. Antioksidanların bazıları vücudumuzda üretilirken bazıları dışarıdan alınmak zorundadır. Bu üretim yetersiz kaldığında veya birtakım antioksidanların dışarıdan yetersiz bir şekilde alındığında vücut bu tür hastalıklara karşı yeterli tepkiyi gösteremez ve hastalıklar baskın gelerek vücuda yerleşir. Bu sebeple bunu önlemek için antioksidan alınımının yeterli düzeyde yapılması gerekir. Bunun için jamboo yağının kullanımı oldukça önemlidir. Jumboo yağı, içerisinde yoğun antioksidan barındırır. Düzenli olarak jamboo yağı tüketimi bu antioksidanların alınmasını sağlar.

5. Demir emilimini arttırır

Jambu yağının içerisinde yoğun olarak C vitamini bulunur. Aynı zamanda bir antioksidan olan V vitamini vücuttaki emilim seviyesini düzenler ve az gelmesi durumunda bu düzeyi arttırır. Bilindiği gibi vücuda alınan besinler kana bağırsaklardan emilir ve bu emilim kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu farklılık temel olarak bireyin nasıl beslendiği ile alakalıdır. Birey sağlıklı olarak besleniyorsa ve gerekli mineral ve vitaminleri yeterli miktarda alıyor ise emilim düzeyi oldukça yüksek olacaktır. Bu düzeyin arttırılması için jumbo yağı tüketimi oldukça faydalı olacaktır. Jumbo yağının içerisindeki C vitamini bu emilim düzeyini oldukça arttıracak ve bu artış sayesinde vücut demir emilimini en iyi şekilde gerçekleştirecektir.

6. Aft yaralarını iyileştirir

Aft yaraları sıklıkla ağız içerisinde oluşan yaralardır. Her beş kişiden birisi aft problemini yaşıyor. Tedavi uygulanmasına rağmen iyileşmesi 1 ya da 2 hafta alır. Aft oluşumundaki en büyük sebep kişinin yoğun stres altında kalmasıdır. Ancak bunun dışında başka etkenlerde aft oluşumuna sebep olabilir. Bu etkenler sırasıyla tüketilen yiyecekler, travmalar, kullanılan diş macunları ve sistemik hastalıklardır.

Stres yüzünden oluşan aftlarda jambu yağının kullanımı oldukça etki gösterir. Bunun sebebi jambu yağının kullanılması ile kişi sinirsel olarak bir rahatlama haline geçer ve bu sebeple stres sorunu ortadan kalkar. Stres faktörünün ortadan kalkması ile oluşan aft normale göre çok daha hızlı geçer.

Ancak diğer durumlar için de jambu yağının kullanılması oldukça etkilidir. Çünkü kronik olaraktan jambu yağı oldukça fayda gösterdiğinden aft oluşumundaki kronik sebeplerin ortadan kalkmasını sağlar. Kronik sebepler olarak verilebilecek en uygun önek sistemik hastalıklar olur.

7. Diş ve diş eti sağlığına iyi gelir

Jambu yağının içerisinde bulunan bileşenler dişin ve diş etinin yapısına katılır. Bilindiği gibi diş bakımı düzenli olarak yapılmazsa diş ve diş etinde problemler baş gösterir. Bu yüzden jambu yağının kullanılması bu bölgeye bakım etkisi sağlar. Ayrıca bu bölgede gerçekleşebilecek olan hastalıklara karşın vücudun tedavi sürecine yardımcı olur. İçerisinde barındırdığı mineral ve vitaminler tedaviye katılarak tedavinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.