Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Jelatinin Zararları

Pişirme kolajeni ile yapılmakta olan bir ürün olan jelatinin içeriği neredeyse tamamen proteinden yapılmakta olup benzersiz amino asitlere sahiptir. Kolajen, hayvanlarda ve insanlarda en fazla yer alan proteinin ismidir. Vücudun hemen hemen her yerinde bulunsa da genellikle cilt, tendon, bağ ve kemik en fazla olduğu yerlerdir. Dokuların iç yapısını ve sağlamlılığını sağlayan bu madde, derinin tendonlarının ve esnekliğinin kuvvettini arttırmak ile birlikte besinlerden alınması düşük ihtimaldir. Zira genellikle hayvanların tüketilmeyen yerlerinden yapılır. Fakat kolajen bu parçaların suda kaynatılması sonucunda da elde edilebildiği için özellikle çorba suyu yapımında kullanılır.

Jelatinin rengi ve tadı olmadığı için de jelatin kendini belli etmez. Sıcak suda eriyen jelatin, soğuduğu zaman jöleye benzeyen bir dokuya sahip olur. Kimi zaman jelatinin, kolajen hidrolizatı adı verilen ve jelatin ile anı aminoasitlere ve aynı faydalara sahip olan bir madde üretilir. Bu madde suda çözünür ve jöleye dönüşmez. Böylelikle de lezzetli bir takviye haline gelir. Gerek kollajen hidrolizat gerek jelatin, granül ya da toz halinde bulunabilir.

Jelatinin Üretim Süreci

Yedi aşamada üretilen jelatinin üretim aşamalarına kısa bir göz atalım.

  1. Aşama kontrol ve parçalama aşama olup, sağlığa zararlı hale gelmiş olan hayvansal gıdalar temizlendikten sonra tekrar işlenebilir bir hale getirilmesi için parçalara ayrılması ile gerçekleşir. Bu aşama aynı zamanda kalite kontrol aşaması olarak da bilinir.
  2. Aşamada bu parçalar yıkanacak ve yağından arınacaktır. Geriye kalan bölümleri ise yaklaşık olarak 100 derecede kavrulur. Bu bölüme de yağdan arındırma ve kavurma aşaması adı verilir.
  3. Aşama ise asit ya da alkali dinlendirme aşamasıdır. Bu aşamada kavrulmuş olan ürünler yaklaşık olarak beş gün boyunca alkali ya da asit kaplarında ıslatılacak şekilde dinlendirilir ve bu sürecin ardından kolojen serbest kalır.
  4. Aşama kaynatma aşaması olup elde edilen ürünlerin kaynatıldığı aşamadır. Bu sürecin sonunda ortaya çıkan jelatin, 150 derecelik şok ısıtma ile son bir kez daha sterilize edilir.
  5. Aşamaya buharlaşma ve öğütme işlemi adı verilmiş bulunuyor. Bu bölümde elde edilecek olan sıvı, diğer ürünlerden ayrılması için buharlaştırılacak ve daha sonra tekrar sıvı hale getirilecektir. Daha sonra ise toz ya da plak haline getirilir.
  6. Aşama tatlandırma ve renklendirme aşaması olup hangi sektörde kullanılacağına göre gıda boyaları eklenerek renklendirilir ve tatlandırılır.
  7. Aşama paketleme aşaması olup amacına ve satış şekline göre paketlenir.

Jelatinin kullanım alanları genellikle gıda maddesi ya da gıda işleme maddesi şeklinde olup çikolata ve tatlılarda sık sık tercih edilir. Bununla birlikte kozmetik ürünü olarak parfüm, şampuan ve diş macunu şeklinde kullanıldığı da görülür. diğer yandan ilaçlarda da kullanılır.

Jelatinin Zararları Nelerdir?

Hayvansal kaynaklı proteinlerden biri olan jelatinin %95’i domuzdan üretildiği için genellikle yurt dışından ülkemize ithal edilerek getirilir. Bu sebeple de helal olup olmadığı konusunda tartışmalar yaratan jelatin, ilaç ve gıda olarak kullanıldığı zamanlarda çeşitli zararlar barındırır. Şimdi bu zararlara bir göz atalım.

1. Alerjik Reaksiyonlara Sebep Olur

Sağlık takviyesi, ilaç kapsülü ya da gıda ürünü olarak kullanılan bazı jelatinlerin kimi kişilerde alerjik tepkilere yol açtığı bilinir. Kurdeşan, nefes almada zorluk, kaşıntı ve baş dönmesi gibi çeşitli alerjik reaksiyonlara yol açan jelatinin bu tür zararlara sahip olması nedeniyle jelatin tüketmek isteyen kişilere genellikle balıklardan üretilmiş olan jelatin kapsülleri kullanması tavsiye edilir.

2. Toksinler İçerebilir

Jelatin ile birlikte hayvanlarda yer alan çeşitli toksinlerin insana geçiş yapması ile birlikte gastrointestinal sorunlar ile birlikte çeşitli mide rahatsızlıkları kendini gösterebilir. Böyle bir durumun yaşanması halinde ilacın tüketilmemesi ve en kısa süre içinde doktora gidilmesi gerekir.

3. Karaciğer ve Böbreğin Görevini Engelleyebilir

Bazı jelatinlerin içerisinde böbrek ve karaciğerin görevini engellemeye sebep olan proteinler yer alır. Bu proteinlerin parçalanması oldukça zor olduğu için karaciğer ve böbrek normalin üzerinde çalıştığı için daha çok yorulur. Böylelikle karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları kedini gösterir. Hali hazırda bu tür hastalıklara sahip olan kişilerin ise hastalığı daha da çok ilerler.

4. Kızarıklıklara Yol Açabilir

Jelatinin bazı kişilerde kızarıklık ya da deri döküntülerine sebep olduğu bilinse de bu belirtilerin kısa süre devam etmesinin ardından geçtiği görülür. Geçmediği takdirde ise vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir.

5. Kan Pıhtılaşmasını Arttırabilir

Jelatinin kan pıhtılaşmasını arttırma eğilimi olduğu için trombo eğilimi olan hastalara tavsiye edilmez.

6. Varis Hastaları İçin Sakıncalı

Jelatin kullanılması halinde varis ya da tromboflebit sorunu yaşayan kişiler bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenir.

7. Kabızlığı İlerletir

Hemoroid ve kabızlık sorunu yaşayan kişilerin jelatin içeren içecekleri tüketmesi halinde bu problemler daha da zorlaşabilir.

8. Yağ Oluşumuna Neden Olabilir

Şekerlemelerin içerisinde yüksek miktarda kalori bulunduğu için bu yol kullanılarak tüketilecek olan jelatinler, istenmeyen yağ oluşumuna ve aşırı kilolara yol açabilir. Bu sebepten dolayı da kalp damar hastalığı olan kişiler ile aşırı kilolu kişilerin jelatin kullanmamasında fayda var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.