Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Jelibon Kanser Yapar Mı?

Jelibon Nedir?

Jelibon, genel anlamda hayvanların işe yaramayan kısımlarının ve kemiklerinin eriyip koyu bir kıvama gelene dek kaynatıldığı, şeker ilavesiyle elde edilen bir şeker türü. Suda kolaylıkla eriyen, renksiz (gıda boyalarıyla renklendirilen), istenilen şeklin kolaylıkla verilebildiği yumuşak, hayvansal gıda maddesi. Ham maddesindeki pis kokunun bertaraf edilmesi için kullanılan katkı maddelerinin de insan sağlığına olan zararı kanıtlanmıştır.

Genellikle büyük baş hayvanlardan ve domuzdan yararlanılarak üretilen jelatin ve benzer şekerleme türleri jelibon şeker adı altında satışa sunulur.

Jelibon Zararlı Mıdır?

Jelibonun elde ediliş tarifinden de anlaşılacağı üzere çok da faydalı bir gıda olduğu söylenemez.

İçindeki maddelerde ve şeker oranının yüksekliğinden dolayı dişlerin çürümesini hızlandırır. Kötü kokmasını önlemek adına kullanılan katkı maddeleri kanser oluşumuna sebep olur; ilk önce de mide kanserine. Yine içeriğindeki katkı maddelerinden dolayı organların hızlı bir şekilde deforme olmasına neden olur. Şeker oranının fazlalığı sebebiyle kandaki şeker miktarını arttırır, şeker hastalığına davetiye çıkarır. Bazı durumlarda ise hormonlara etki ederek, erkek çocuklarda meme büyümesine sebep olduğu, kanıtlanmamasına rağmen söylenir.

Ambalajlanmış her üründe jelatin maddesi bulunur. Bunun sebebi ise kıvamında kalabilmesi içindir ve jelibon da ambalajlanmış, katkı maddeleriyle donatılmış, gıda maddesi olduğundan şiddetle kaçınılması gereken bir şekerleme türüdür.

Bazı kişiler jelibonun faydası olduğunu da söylerler. “Kolesterole faydası var”, “vücut kolayca sindirir”,  “liflidir, bu yüzden sağlığa da faydalıdır” gibi beyanlarda bulunsalar da ne var ki, elde edilme şekliyle ve ilave edilen maddeleri ile göz önüne aldığımız da kendimizi kandırmanın bir anlamı yok.

Tüm bu açıklananların ışığında peki jelibonun faydası var mıdır gibi bir soru sormak abesle iştigal bir konu olur.

Özellikle çocuklarımızı bu tür zararlı gıda ve şekerlemelerden mümkün olduğunca uzak tutmak bizlere adeta bir görev addeder.

Jelibon Kanser Yapıyor Mu?

Kısaca bütün bu açıklamalardan kaynaklanarak, elde edilmesi, yapılış şekli ve zararlarını göz önünde bulundurarak diyoruz ki jelibon, pek çok sağlıksız gıda gibi kanser yapabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.