Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Jelibonun Zararları

Tüketim sektöründe özellikle çocukları oldukça cezbeden jelibonun hem faydalarını hem de zararlarını sizlerle paylaşacağız. Birçoğumuzun yaş fark etmeksizin tükettiği bu şekerli gıda özellikle figürleri, kalıpları ve renkleriyle çocukların kalbini kazanmış durumda.

Jelibon Nasıl Yapılır?

Memelilerin derisinden ve bazı atık maddelerinin kaynatılması ile üretilen jelibon genellikle sığır ve domuzların yapısından faydalanarak yapılır. İçeriğinin birçoğu hayvansal maddelerden üretilen jelatinden oluşur. Yoğun bir kıvama sahip olması ve bununla birlikte kolayca şekil alıp bu şekilde donması aslında içeriğinde ne kadar çok katkı maddesi olduğunu da gösterir. Jelibonun içerisindeki katkı maddeleri genelde ilaç ve kozmetik alanlarında kullanılır. Aynı zamanda alıcının gözüne de hitap etmesi için de farklı çeşitlerinin de bulunması ile bilinen jelibon, gıda boyaları ile kolayca boyanabilir. Hayvanların etinden ayrılmış olan kemiklerin tamamının kaynatılarak yüksek ısıda eritilmesi sağlanır. Bu da oldukça yapışkan yoğun bir kıvama sokar. Elimize aldığımızda yağlı hissi vermese de oldukça dondurulmuş olmasından kaynaklı olarak bu yağlılık hissini hissetmek zordur. Ancak kaynatıldığında sizlerde ne kadar sağlıksız bir ürün olduğunu göreceksiniz. Uzun süre yapısının bozulmadığını da gördüğümüz jelibonun tazeliğini koruması için de bazı maddelere ihtiyaç vardır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu işlevi de jelatin sağlamaktadır.

Jelibonun Zararları

1. Mide Kanserine Neden Olur

Sindirimi oldukça zor olan jelibon ağızda ufak parçalara ayrılır ve yemek borusuyla mideye iletilir. Çözünmesi zor olan ve yüksek ısıda bu hale gelen jelibonu sindirebilmek adına mide tarafından salgılanan salgı mideye zarar verecek kadar asitli bir haldedir. Bununla birlikte jelibonun sindirimi de gerçekleşmemiş olur. Domates kabuğunu bile sindiremeyen yapımız katkı maddeleri ile dolu olan jelibonu sindiremez. İçeriği bakımından oldukça kanserojen maddeler ile donanmış olması bu durumu tetikler.

2. Genetik Kanser Yatkınlığı Artırır

Bu durum her ne kadar sadece kalıtsallık ile ilgisi olabilir diye düşünsek de bizleri olmasa da bir sonraki kuşağı olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Jelatinin kötü kokusunu bastırmak için kullanılan aromalar DNA yapımızın dizilişini olumsuz etkiler ve bir sonraki neslin kanser olma ihtimalini arttırır.

3. Organların İşlevini Bozar

Gıda sektöründe kullanılması serbest olsa da kullanılmaması gerekilen bazı maddeler vardır. Bu maddeler insan sağlığını tehdit ederek sonuçlarını kısa sürede gösterir. Bu maddelerden bir kaçı e47 ve k11 maddeleridir. Bu maddeler organların işlevini sağlamasını olumsuz etkiler. Bu direkt olarak sindirim ile ilgisi olan tüm organları ilgilendirir. Ancak vücudumuzda çalışan birçok organ hangi sisteme ait olursa olsun birbirleriyle de yakından ilişki içerisindedir. Organlar arasındaki bu iletişim kopukluğuna sebep olan maddelerin birkaç tanesinin bulunduğu jelibon bu açıdan oldukça riskli bir gıda türü olarak bilinir.

4. Dişlerin Çürümesine Neden Olur

Hem tatlı olabilmesi için hem de kokuların güzel bir şekilde alıcıyı etkilemesi için jelibonların içerisine oldukça yüksek miktarda şeker koyulur. Bu da dişlerin baş düşmanıdır. Ağızda çözülen şekerin tamamı mideye iletilmeden önce kalıntı haline gelerek dişlerin de kökten çürümesine neden olur.

5. Erkeklerde Hormon Bozukluğuna Neden Olur

Her cinste hem östrojen hem de testosteron hormonları bulunur. Bu hormonların hangisi fazla ise gelişim de buna bağlı olarak sürer. Ancak özellikle üç yaşın altında olan erkek çocuklarda jelibon tüketimi fazla olursa östrojen hormonunun fazla olmasıyla göğüs fazla gelişir. Bu nedenden dolayı özellikle çocukların yaş grupları göz önünde bulundurularak bu gıdalardan uzak tutulması gerekir.

6. Şeker Hastalığına Neden Olur

Şeker hastalığının baş düşmanı şekerdir. Doktorunuzun tavsiyesinin dışında fazlaca tüketilen şeker, kronik olan bir hastalığı daha zorlu bir hale getirir. Bunun için jelibondan olabildiğince uzak durulması gerekir. Şeker hastalığı riski fazla olan ya da aile de genetik olarak bulunan hastalık söz konusu ise kişi normalden daha fazla tedirgin olmalı ve olabildiğince tüketmemeye özen göstermelidir. Oldukça kötü bir tada sahip olan jelibonun yenilir bir hale gelebilmesi için şekerli aromaların takviye edilmesi glikoz oranını arttırarak şeker hastalığı riskini yükseltir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.