Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Jilet Yarası

Jilet ya da benzeri kesici aletler ile kendini yaralama sonucu kişilerin vücutlarında ömür boyu kalıcı, kolay anlaşılan ve gizlenmesi zor olan izler kalabilir. Jilet ya da cam gibi kesici aletler ile kişinin kendi bedenine zarar vermesi temelinde sosyal, kültürel ve psikolojik etkenlerin rol oynadığı bir davranış şeklidir. Kendi kendini jiletleme davranışı, başlı başına psikiyatrik bir hastalık değil, genelde bazı psikolojik sorunlara eşlik eden bir belirti olarak kabul edilebilir.

Zaman geçtikçe temelinde yatan psikolojik sorunlar tedavi edilirse ya da kendiliğinden düzeldiği zaman bu davranış şekli de düzelebilir. Ülkemizde daha fazla ergenlik ve genç erişkin çağlarda olan erkeklerde gözlemlenir. Bu davranış şekli, sokak çocuklarından üniversite öğrencilerine kadar, toplumun her tür sosyokültürel ve sosyoekonomik düzeyindeki bireylerinde görülebilir. Bu problem bir tek ülkemize özgü değildir. Batı toplumlarında özellikle ergenlik çağında olan kız ve erkeklerde eşit oranlarda ve aynı biçimde gözlenir. Örneğin ABD’de jilet yarasının görülme sıklığı %4’tür ve giderek artış gösterir. Jilet yarasına sebep olacak etkenlerden en önemlisi görüldüğü gibi psikolojik nedenlerdir. Kişide bu psikolojik sorunların tedavi edilmesi ile ileride yine böyle bir şeye kalkışması engellenebilir. Sizlere yazımızda jilet yarası özellikleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Jilet Yarası Nedir?

  • Kişilerin kendi kendilerini jiletlemesine bağlı kollarında ve göğüslerinin ön duvarlarında gözlemlenen jilet yara izleri yaşam boyu kalıcıdır ve gizlenmesi zor izlerdir.
  • Bu izlerin kendisine özgü bir görünümü olur ve bu izler toplum tarafınca kolay bir şekilde tanınır.
  • Kendilerini jiletleyen kişilerin psikolojileri stabilize olmuştur. Bu davranış biçimini bıraksalar dahi vücutlarında taşıdıkları izler sebebiyle yaşamları boyunca suçluluk, utanç ve pişmanlık duyabilirler. Dahası bu kişiler toplum tarafından damgalanır ve dışlanırlar.
  • Önceleri böyle bir şey yapan ve artık tamamen düzelmiş olan ve normal yaşam süren kişiler iş ve sosyal ortamlarında, olumsuz özellikleri çağrıştıran bu izleri açıklamakta zorlanır. Arkadaşlık kurma, yeni işe girme, evlenme ve yeni bir sosyal ortama girme dönemlerinde söz konusu jilet izleri bir kâbus gibi karşılarına çıkar. Evlenen, anne ya da baba olan kişiler kollarındaki izlerini çocuklarına ne şekilde açıklayacağının endişesini taşır.
  • Jilet yarası izlerini diğerlerinden ayıran en önemli özelliği yan yana ve birden çok çizik şeklinde olmasıdır.
  • Estetik cerrahlara giden jilet yarasına sahip hastalar, bu izlerin tamamen yok edilmesini ya da daha az dikkat çekecek şekle getirilmesini talep eder.

Jilet Yarası Nasıl Geçer?

Jilet yarası tedavi yönteminin esasında; izlerin yer aldığı alanın, izlerin arasındaki normal deriyi de kapsayacak şekilde, elli ve yüz elli mikron olan üst deri tabakasının lazer ya da dermabrazyon aletlerinin yardımıyla kaldırılması vardır. Bu alan, uyluk ya da gizlenebilen başka alanlardan alınan, 0.2- 0.3 mm kalınlığındaki çok ince deri yamalarıyla kapatılır. Uygulanmış olan deri yaması altta olan jilet izinin ve normal derinin arasında yer alan renk farkının üzerini kapatarak kamufle ederek gizlediğinden dolayı  jilet yarası izleri  artık tek tek görülmez. O alan sadece bir renkte ama çevresinde yer alan normal deriden biraz daha farklı renkte görülür. Ameliyat alanı ve normal derinin arasında olan renk tonu farkı ilk aylarda daha belirgin olurken altıncı aydan itibaren giderek azalır. Bir yıldan sonrasında ise çoğu zaman ancak dikkatli bir şekilde bakıldığı zaman anlaşılacak hale gelir. Yapılan bu yöntemin en önemli avantajı kendisine özgü olan ve kolay bir şekilde anlaşılan jilet izlerinin tipik görüntülerini ortadan kaldırmak ve yanık izi gibi sosyal olarak kabul edilebilen ve daha az dikkat çekebilen, daha masum bir ize dönüştürmektir.

Operasyon tedavi edilecek olan alanların boyutlarına göre lokal ya da genel anestezi ile yapılır ve kişi ertesi gün evine gidebilir. Ameliyat yeri on gün boyunca pansumanlı olarak kalır. Sonra ise ameliyatlı alanın mekanik travmadan ve bir yıl süre ile güneşten korunması gerekir. Derinin alındığı alana ise pansuman yapılır ve iki haftanın sonunda kendi kendine iyileşir. Bu alan başta pembe renkte iken ortalama bir yılın sonunda daha az dikkat çeken bir görünüme kavuşur. Hastanın ten rengi ve iyileşme özelliğine göre bir miktar iz kalabilir.

Çoğu nedenden dolayı oluşabilen ve  şikayetçi olduğunuz jilet izleriniz olabilir. Kesici aletleri kullanıp vücutta istemli veya istem dışı oluşan kesik izleri; dermabrazyon, lazer ve estetik cerrahi gibi operasyonlara gerek olmadan silinebilir. Bu yöntemlerin haricinde hem daha ekonomik olan hem de kişilerin kendi kendine gerçekleştirebileceği bir tedavi yöntemi olan kimyasal asit uygulamaları ile geçirmek veya vücudumuzdan silmek mümkündür. Bu yöntemin adı TCA’dır. Deriyi katman halinde soyup oluşmuş olan izlerin tabaka şeklinde deriden atılmasını sağlayan TCA uygulaması ile jilet izleri kolayca silinebilir. Fakat, bu asit uygulaması yeni olan izlerin üzerine uygulanmamalıdır. Yara varsa kullanılmaz yani TCA yönteminin eski jilet izleri üzerine uygulanması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.