Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Jojoba Yağının Faydaları 

Bitkilerin kullanım amaçlarındaki sebepler çok geniş bir alana yayılı. Ancak kullanım amaçlarındaki en önemli amaç insan sağlığına yaptığı katkılardır. Bitkiler çoğunlukla hastalıklara karşı vücuda direnç sağlamaları ve vücutta baş gösterebilecek diğer sorunlara karşı düzenleyici görevini üstelenmeleri için kullanılır. Kullanılan bitkiler arasında en çok rağbet gören bitki ise jojoba bitkisidir. Jojoba bitkisi diğer bitkilerde olduğu gibi birçok şekilde vücuda katkı sağlar. Ancak bitkinin bir nevi özümlenmiş hali olan jojoba yağı daha çok önem arz eder. Bunun sebebi içerisindeki mineral ve vitaminlerin daha hızlı vücuda yayılması ve etkiyi daha çabuk göstermesidir.

Jojoba yağı Nedir Ve Nasıl Elde Edilir?

Jojoba yağı bitkinin en önemli kısmıdır. Jojoba yağının elde edildiği kısım bitkinin tohumudur. Tohumların içerisinde bulunan bu yağ mineral ve vitamin yoğunluğu bakımından oldukça zengindir. Bu sebeple bitkinin en faydalı kısmıdır. Jojoba yağının elde edilebilmesi için öncelikli olarak toplanan jojoba bitkisinden tohumlarını ayırmak gerekir. Bu tohumlar daha sonrasında preslenme işlemine gönderilir ve preslenen jojoba tohumlarından jojoba yağı elde edilir.

Ancak kimyasal yolla bunu elde etmek mümkündür. Kimyasal yolla edilen yağ miktarı preslenme ile elde edilen yağın miktarından daha fazla olduğu için bu yöntem daha çok tercih edilir. Ancak kullanılan kimyasal yağın içerisindeki bileşenlerin yapısına zarar verdiği için yağ faydalı özelliklerini kaybeder. Bu sebeple preslenme yöntemi ile elde edilen yağları kullanmanız gerekir.

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır?

Jojoba yağının uygulanış biçimi uygulandığı yöre göre farklılık gösterir. Genel olarak cilt ve saç bakımı için kullanılır. Saç bakımı için saçların öncelikle kuru olması gerekir. Kuru saçlara jojoba yağı uygulanması işlemi için bir kapak jojoba yağının saça masaj yapar gibi sürülmesi gerekir. Saçın bütün kısımlarına jojoba yağının ulaşması gerekir. Yağı sürdükten sonra 30 dakika kadar bir süre beklenmelidir. Beklendikten sonra doğal şampuanlar kullanılarak saçlar yıkanmalıdır. Cilt bakımı için veya cilt üzerinde gerçekleşen problemler için jojoba yağını elinize dökerek cilt üzerindeki ilgili bölgeye masaj yaparak yavaşça sürün ve yağın o bölgeye nüfuz etmesini sağlayın. Daha sonrasında yağ buraya işlenecek ve oradaki düzenleme veya tedavi işlemine dahil olacaktır. Ancak bu faydaları elde etmek için bu işlemleri uzun süre boyunca ve tekrarlar yaparak sabırla yapmanız gerekir.

Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir?

Jojoba yağının sayısız faydaları bulunur. Şimdi bunlardan en çok bilinenleri sırasıyla inceleyeceğiz.

1. Cilt bakımını sağlar

Bilindiği gibi vücudumuz sürekli olarak cildimizi besler ve bu beslenme ve yenileme sürekli olarak devam eder. Ancak çoğu zaman düzensiz beslenme gerçekleşir ve alınması gereken birçok besin alınamaz. Bu sebeple vücut cilt için yeteri kadar etkili bir besleme çalışması gerçekleşmez. Jojoba yağı ise içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde cilt için çok büyük önem arz eder. Jojoba yağı ile cilde masaj yapılması ve cilt tarafından emiliminin sağlanması durumunda cilt gerekli olan bileşenleri alarak cilt yenilemesini daha hızlı ve daha etkili gerçekleştirecektir. Bu sebeple jojoba yağının kullanımı daha sağlıklı bir cilt sunacaktır.

2. Saç bakımını sağlar

Saçlar vücudumuzda en çok yıpranan kısımdır. Bu sebeple saç bakımının düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekir. Saçların bakımı öncelikli olarak nemlendirilme ile başlar. Kuru saçların yıpranması nemli saçlara göre çok daha fazla olur. Jojoba yağının sürüldüğü saçlar normal saçlara göre çok daha nemli olur ve bu sebeple saçın daha diri olmasını ve daha zor yıpranmasını sağlar. Ayrıca saç diplerine nüfuz ederek saçların köklerinin çok daha güçlü olmasını sağlar. Bunu da içerisindeki minerallerle gerçekleştirir. Bu mineraller köklerin daha güçlü tutunmasını sağlar ve böylece saç dökülmesi çok ciddi oranda azalır. Bunların dışında jojoba yağı saçlar için besleyici bir görev üstlenir, saçların ihtiyacı olan birçok şeyi içerisinde barındırır ve saçların daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar.

3. Ayaklardaki mantarları yok eder

Uzun süre kapalı bir şekilde kalan ayaklar, havasız kaldıkları için mantar oluşumuna büyük davetiye çıkarır. Mantar yok edilmesi zor bir rahatsızlıktır ve düzenli olarak krem tedavisini gerektirir. Ancak kokan ve mantar oluşmuş ayaklar için kimyasal yollarla elde edilmiş kremleri kullanmak bir zorunluluk değildir. Bunun yerine doğal yollardan elde edilmiş olan jojoba yağını kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Jojoba yağı mantarlı bölgeye nüfuz ederek mantarların ve kokunun giderilmesini sağlar. Ancak bu giderilme işlemi bir günde gerçekleşmez. Bunun için uzun süre jojoba yağının kullanılması gerekir. Sabırla jojoba yağının bölge üzerinde kullanılması o bölgenin mantarlardan ve kokulardan arınmasını sağlayacaktır.

4. Çatlakların ve kırışıklıkların yok olmasını sağlar

Zamanla vücut üzerinde kırışıklıklar ve çatlaklar meydana gelir. Bu kırışıklar ve çatlaklar vücudun yaşlanması ile daha da çok artar ve önlenemez bir hal alır. Yaşlanma ile yenileme gücü azalan vücut cilt üzerinde oluşmuş olan kırışıklık ve çatlakları ortadan kaldıramaz. Bu sebeple jojoba yağının kullanımı vücuda bu kırışık ve çatlakları yok etmesi için direnç verir. Jojoba yağının düzenli olarak kullanılması ile dirençlenen vücut oluşan kırışıklık ve çatlakları yok etmeye çalışır. Zamanla bunu gerçekleştirerek cildin daha pürüzsüz bir hal almasını sağlar. Bundan sonra oluşabilecek olan çatlaklar ve kırışıkların da cilt üzerinde belirlenmesi daha da zorlanır. Bu sebeple jojoba yağının kullanımı cildin daha genç durmasını sağlar.

5. Sivilce, akne ve siyah lekeleri ortadan kaldırır

Cilt üzerinde meydana gelebilen sivilce, akne ve siyah lekeler vücudun pürüzsüz görüntüsünü ortadan kaldırır. Bunun için yapılması gereken jojoba yağının bunların çıktığı bölgeye direkt olarak sürülmesidir. Böylelikle jojoba yağı buralara iyice işler ve cilt üzerinden temizlenmesini sağlar. Genel olarak iltihap temelli olan sivilcelerin temizlenmesini sivilcenin içinde biriken iltihabı kurutarak ve iltihabı o bölgeden temizleyerek gerçekleştirir. İltihabın temizlenmesi ile sivilce oluşumu çabucak yok olur ve cilt eski haline döner. Cilt yenilemesinde büyük rol oynayan jojoba yağı bu özelliği sayesinde sivilceli bölgelerin eski haline gelmesini hızlandırır ve pürüzsüz bir görüntü sağlar.

Jojoba Yağının Zararları Nelerdir?

Jojoba yağının kullanımın zararlı olabilmesi için kullanan kişinin çok ciddi bir alerjik hastalığının olması gerekir. Aksi taktirde jojoba yağının kullanılması herhangi bir risk oluşturmayacaktır.

Jojoba yağının kullanımı sırasında mutlaka jojoba yağı sade ve saf bir şekilde tek başına kullanılmalıdır. Herhangi bir madde ile karıştırılmamalıdır. Bunun sebebi içerisindeki bileşenler başka maddelerle etkileşime girebilir ve yaradan çok zarar verebilir. Bu sebeple çoğunlukla satılan jojoba yağları saf olmanın aksine başka maddelerle karıştırılıp satılır. Jojoba yağı alınırken buna dikkat edilmelidir. Aşırı derecede alerjik hastalığı bulunan kişilerin jojoba yağını kullanmadan önce mutlaka doktorlarına görünmeleri gerekir. Doktorların vereceği tavsiye üzerine jojoba yağını kullanabilirler. Ancak yasaklanması durumunda kesinlikle jojoba yağından uzak durmaları gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.