Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

K Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

K vitamini, vücudumuzun ihtiyacının az olduğu, fakat mutlaka alınması gereken bir vitamindir. Düzenli alınmalıdır. Kan damarları yaralanırsa K vitamini kanı pıhtılaştıran pıhtılaşma faktörleri için önemli ve gerekli olan bir maddedir. K vitamini eksikliği aşırı kanamaya ve kolayca morarmalara sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra K vitamini kemik kaybının önlenmesi için önemli bir maddedir. Kanda düşük miktarda K vitamini bulunursa kırılan veya çatlayan kemiklerin daha geç tedavi olduğu, kanda daha yüksek miktardaki  K vitamininin kırılan veya çatlayan kemiklerin tedavisine destek oynadığı çeşitli araştırmalar sonucu gözlenmiştir. K vitamini kemik sağlığını yükseltebilir.

K vitamininin üç farklı formu mevcuttur:

  • K1 Vitamini (Filokinon): Yeşil yapraklı sebzeler, süt ürünleri, bitkisel yağlar gibi günlük beslenmede kolaylıkla alınabilen K vitamini türüdür. Aşırı kanama gösteren bazı hastalıklarda K1 vitamini ağızdan alınan şekilde veya enjeksiyon şeklinde tedavi olarak uygulanabilen bir vitamindir.
  • K2 Vitamini (Menakinon): Menakinon olarak da bilinen K2 vitamini bağırsaklarda normal florada bulunan bakterilerin ürettiği bir K vitamini formudur. Bağırsaklarda üretilen bu K2 vitamini, K1 vitamini için takviye olmasına rağmen, vücudun gereksinimlerini karşılayacak kadar üretilmemektedir.
  • K3 Vitamini (Menadion): Bu vitamin türü erişkinlerin tedavisi için kullanılmaktadır. Yapay bir vitamin formudur. Suda çözünebilen bir vitamin formudur. Hemolitik anemiye sebep olma olasılığından dolayı bebeklerin tedavisinde kullanılmamaktadır.

K vitamini, A, D ve E vitaminleri gibi yağda çözünen bir vitamindir. Bu yüzden bağırsaklarda yağda çözünerek emilir. K vitamini ısıya dayanıklıdır. Fazla miktarda E vitamini alınması K vitamininin emilimini zorlaştırabilir. Yoğurt ve kefir gibi süt ürünleri, bağırsaklardaki K vitamininin üretimini artırır. Antibiyotik kullanımı bağırsaklardaki bu K vitamini üreten bakterilerin azalmasına yol açıp K vitamini sentezinde düşüş yaşanmasına sebebiyet verir.

K Vitamini Vücutta Ne İşe Yarar?

K vitamini bağırsaklardan emildikten sonra karaciğere gelir ve burada bazı pıhtılaşma faktörlerinin yapımında etki sağlar. Vücutta bir yer kanadığı zaman pıhtılaşma faktörleri devreye girer. Pıhtılaşma faktörleri kanayan dokudan fazla kan kaybının önlenmesi için çalışır. Pıhtılaşma bir dizi olaylar sonucu meydana gelir ve kanayan bölgenin bir tıkaç gibi kapatılmasını sağlar. Pıhtılaşma mekanizması için faktörler mevcuttur, bunlar: II. Faktör ve protrombin, VII. Faktör, IX. Faktör, X. Faktör olarak isimlendirilir. Pıhtılaşma mekanizması tıpkı bir şelaleye benzer. Birbiri ardına gerçekleşen pek çok biyokimyasal olay dizisi sonunda gerçekleşir. K vitamini potasyum ve kalsiyum ile birlikte çalıştığında trombinin öncül versiyonu olan protrombinin trombin formuna geçmesini sağlar. Ortaya çıkan bu aktifleşmiş trombin, fibrinojen adı verilen bir madde ile fibrin adı verilen ip gibi yapıları oluşturarak kanayan yere tıpkı bir tıkaç gibi kapanır. Hasar alan doku bu şekilde doğal olarak yamanmış olur. Kumarin adı verilen madde pıhtılaşmayı önleyici bir maddedir. Hasar alan doku kapatılırken trombin ve fibrinojenler kumarin adı verilen bu pıhtılaşmayı önleyici madde ile yarışırlar. Aspirin gibi kanı sulandırıcı salisilatlar pıhtılaşmayı önleyici maddelerin etkisini artırırlar ve dolayısıyla K vitamini ihtiyacı artar.

K Vitamini Eksikliğinde Neler Olur?

Vücutta K vitamini ihtiyacı yüksek oranda değildir. Çünkü vücutta kan kaybı, doku hasarı gibi kanamalar günlük olarak mevcut değildir. K vitamini ihtiyacı kanamalar sonucu ortaya çıkar. Bu yüzden günlük olarak K vitamini ihtiyacı söz konusu değildir. Bu sebeplerden dolayı K vitamini depolanabilmesine rağmen vücutta yüksek oranda K vitamini depolanmamaktadır. İnsan bağırsaklarında K2 vitamini üretebilen bakteriler mevcuttur. Bağırsakta mevcut olabilen bazı hastalıklar veya kullanılan ilaçlar bağırsaktaki bakterilerin K vitamini üretmesine engel olabilir.

1. Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Kanaması

yeni-dogan-bebk-gormek

K vitamininin eksikliği düzensiz ve yetersiz beslenme ile görülmesi neredeyse mümkün değildir. Diyetle eksikliği yeni doğan bebeklerde görülebilir. Çünkü yeni doğan bebeklerin bağırsak florası henüz oluşmamış olabilir. Yeni doğan bebekler çok steril beslendikleri için bağırsaklarında K vitamini üretecek bakteriler mevcut olmayabilir. Ayrıca yeni doğan bebeklerde karaciğerdeki pıhtılaşma faktörleri henüz yeterli olmadığından K vitamini eksikliği görülebilir. Yeni doğan bebeklerde göbek kanaması ortaya çıkar. Bunun sebebi az önce saydığımız gibi yeni doğanlarda mevcut olan K vitamini ve pıhtılaşma faktörleri yetersizliğidir. Bu sorunların önüne geçip tedavi etmek amacıyla doğumdan hemen sonra bebeklere K vitamini iğnesi yapılması gerekir. Bebeklerin bağırsakları K vitamini oluşturan bakterilerle floraya sahip olunca K vitamini eksikliği sorunu ortadan kalkar. Anne sütü K vitamini açısından fakir bir besin kaynağıdır. Bebekler yedikleri başka besinler ile ve zamanla K vitamini ihtiyaçlarını karşılarlar.

2. Burun Kanamaları

fft99_mf5553425

K vitamini eksikliğinde kanamaya olan eğilim büyük miktarda artar. Kanın pıhtılaşma mekanizması düzgün çalışamayacağı için pıhtılaşmada azalma olur ve hasarlı dokuların onarılması daha düşük miktarlarda ve daha uzun sürelerde gerçekleşir. Morarmalar daha kolaylaşır ve artabilir.

3. İdrar ve Dışkıda Karşılaşılan Kan

h6_9

İdrarda kan bize K vitamini eksikliğini hatırlatmalıdır.

4. Küçük Darbelerde Karşılaşılan Kanama ve Morarma

Ciltte-Morarma

K vitamini eksikliği pıhtılaşma faktörlerini etkilediği için K vitamini eksikliğinde kolayca morarmalar meydana gelir.

5. Kanayan ve Hasar Alan Bir Dokuda Kanamanın Durmaması

78364_df7dd137c0

Yine pıhtılaşma faktörlerinden dolayı hasarlı doku kolay onarılamaz.

6. Pıhtılaşamama Durumu

ta

Pıhtılaşma gerçekleşmediğinden dolayı kabuk oluşumu da görülmez.

7. Beyin ve Diğer İç Organların Kanaması, Rahim Kanaması, Düşüklerin Meydana Gelmesi

Kidney

Bunlar ileri derece K vitamini eksikliğinde ortaya çıkabilecek durumlardır.

K vitamini eksikliği nadiren görülen bir durum olduğu için belirtiler K vitamini eksikliğinden kaynaklanmıyor olabilir. Eğer bu belirtilere sahipseniz ve K vitamini eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka uzman bir hekime görünüp gerekli tetkiklerin yapılmasını, doğru teşhis ve tedavi konulmasını isteyin.

K Vitamini Fazlalığında Neler Olur?

Doğal yollarla K vitamini fazlalığının oluşması mümkün değildir. Yiyecekler aracılığıyla doğal diyet yoluyla alınan K1 vitamininin fazlası ve bağırsaklarda bakteri florası tarafından üretilen K2 vitamininin fazlası doğal yollarla kolaylıkla atılabilir. Fakat sentetik yolla üretilmiş K3 vitamini diğerlerine nazaran iki kat daha kuvvetli bir vitamindir ve fazlası çeşitli sorunlara sebebiyet verebilir. Ek olarak K vitamini desteği alıyorsanız mutlaka doktorunuz ve eczacınız tarafından ayarlanan doğru dozda kullanmaya önem gösterin.

K vitamininin fazlalığı:

  • Aşırı pıhtılaşma ve damarlarda tıkanıklık oluşması,
  • Karaciğer fonksiyonlarında bozulmaların meydana gelmesi,
  • Kandaki alyuvarların parçalanması,
  • Kızarma, terleme, göğüs sıkışması,
  • Yeni doğan bebeklerde sarılık

gibi sorunları meydana getirir.

K Vitamini Nerelerde Bulunur?

K vitamini en çok karaciğer, peynir, tereyağı, marul, lahana gibi besinlerde bol miktarda bulunur. En zengin bulunduğu çay tipi yeşil çaydır. Siyah çayda ise hiç bulunmaz. Çiçek yağı, patates, ekmek gibi besinlerde bulunma oranı yok denecek kadar azdır. Yüksek miktarlarda K vitamini içeren yiyecekler kara lahana, yeşil lahana, ıspanak, şalgam, hardal, marul gibi yeşil yapraklı sebzeler, ayrıca brokoli, taze soğan, maydanoz, kuşkonmaz, Brüksel lahanası ve karnabahardır. Diğer K vitamini kaynakları ise süt ürünleri, tahıllar, bitkisel yağlar ve soya fasulyeleri olarak sıralanabilir. K vitamini karaciğerde yağ ile depolanabilir. Sağlıklı bir yetişkin genellikle bir haftalık ihtiyaç kadar K vitamini stoğu depolar.

Bir kanama veya kan eksikliği gibi durumlarda K vitaminine karşı iş yapan kanı sulandırıcı ilaçlara karşı dikkatli olmak gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.