Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları 

Kabak çekirdeği, yüksek kaloriye sahip olmasına rağmen ülkemiz insanlarınca rağbet gören sağlığa yararlı ve uzmanlarca da tüketilmesi tavsiye edilen bir kuruyemiştir. Kabak çekirdeği Türkiye’nin neredeyse tamamında yetişir. Kabak çekirdeği yağı kabak çekirdeğinin belirli işlemlerden geçirilmesi ile elde edilir. Kabak Çekirdeği yağının elde edilme amacı insan vücuduna oldukça faydalı olmasıdır. Bu faydalar özellikle cilt ve saç için yarattığı bakim etkileridir. Bakım etkisi dışında kabak çekirdeği yağının vücut üzerinde düzenleyici etkisi de bulunur. Doğal olması yönü ile hayatımızda büyük bir yere sahiptir.

Kabak Çekirdeği Yağı Nasıl Elde Edilir?

Kabak Çekirdeği yağının elde edilme işlemine soğuk pres denir. Soğuk pres işleminde kabak çekirdeğini ezme işlemine göndererek yağı elde ederler. Sıkma işlemi ile çekirdekten çıkan yağ diğer yöntemlere göre oldukça azdır. Bu sebeple elde edilen yağ pahalı olur. Diğer bir yöntem ise kimyasal yöntemlerle elde edilen kabak çekirdeği yağıdır. Ancak kullanılan kimyasallar yağın içerisinde ki bileşenlerin yapısını bozarak yağın faydalarını yok eder. Bu sebeple kimyasal yöntemler ile elde edilen yağı kullanmak faydadan çok zarar verir. Bu tür yağların yerine soğuk sıkım yağ kullanılmalıdır.

Kabak Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Kabak çekirdeği yağı iki farklı şekilde kullanılabilir. Haricen ve dahilen kullanım şekline sahip olan kabak çekirdeği yağı kullanım türüne göre farklı bir prosedüre girer. İlk olarak dahilen kullanacak olan kişiler kabak çekirdeği yağını ağız yolu ile almaları gerekir. Bir yemek kaşığı kabak çekirdeğini direkt olarak tüketebilirler. Bunun yerine salatalara da eklenebilir.

Haricen kullanmak isteyenler cilt veya saçlara göre farklı bir bakım uygulamalıdırlar. Saçlar için bakım yapmak isteyen kişiler yağı saçlara ve saç diplerine iyice uygulamalıdırlar. Cilt için ise sıkıntılı bölgeye veya bakım amaçlı ise istenilen bölgeye yavaşça masaj yaparak uygulanmalıdır. Daha sonrasında bu yağ süre ile nüfuz edecek ve buraya istenilen bakım etkisini yaratacaktır.

Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Saçlara bakım etkisi yaratır

Bilindiği gibi saçların bakımı oldukça zordur ve saçların düzenli olarak bakıma ihtiyaçları vardır. Saç bakımı gerçekleştirilirken doğal bakım kremleri ve yağları kullanılmalı ve kimyasallardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Bu sebeple saç bakımı yapılırken kabak çekirdeği yağının kullanılması büyük önem taşır. Kabak çekirdeği yağının içerisinde saçların ihtiyacı olan birçok mineral ve vitamin mevcuttur. Bu sebeple düzenli olarak kabak çekirdeği yağının saçlara ve saç derisine uygulanması bu bölgenin beslenmesini ve saçların daha sağlıklı bir hal kazanmasını sağlar. Ancak bu bakımların sürekli olarak düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Çünkü saçların bakıma ve beslemeye düzenli olarak ihtiyaçları vardır.

2. Cilt bakımını sağlar

Cilt bakımı kremleri oldukça yaygın olan ürünlerdendir. Ancak kimyasal temelli oldukları için cilt için zararları da bulunur. Bu yüzden kimyasal temelli bakım kremlerinin kullanılmasının yerine doğal yollardan elde edilmiş kremleri veya yağları kullanmak daha etkili olacaktır. Kabak çekirdeği yağı içerisindeki doğal bileşenleri sayesinde cildin ihtiyaç duyduğu bütün mineral ve vitaminleri cilde sağlayarak cildin daha sağlıklı bir hal almasını sağlar. Cilt üzerinde gerçekleşebilecek olan sarkma, kırışıklık ve çatlaklar için ise birebir etkisi bulunur.

Bu tür cilt sorunlarının olduğu bölgeye kabak çekirdeği yağını sürerek yağın nüfuz etmesini sağlayın. Bu işlemi düzenli olarak gerçekleştirmeniz gerekir. Çünkü cilt bakım işlemlerinin asıl amacı cildin kendini yenileme süresi boyunca cilde destek olmasıdır. Bu sebeple bir gün içerisinde alınamayacak sonuçlardır. Cilt üzerindeki sıkıntılı bölgeye sabırla bu işlemleri uygulayarak bu bölgelerin çok daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde kendini toplamasını sağlayabilirsiniz.

3. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir

Kabak çekirdeği yağının içerisinde bulunan çinko miktarı oldukça fazladır. Bir avuç kabak çekirdeği yenmesi günlük çinko ihtiyacının %20’sini karşılarken kabak çekirdeği yağı için ise bu durum biraz daha fazla olabilir. Bilindiği gibi çinkonun vücudumuza yarattığı en büyük etkilerden birisi bağışıklık sistemine olan katkılarıdır. Bunun dışında hücre büyümesi ve bölünmesi, hafızanın korunması, uyku düzeninin sağlanması, koku ve tat almanın gelişmesi ve yaraların iyileşmesi gibi birçok alanda da faydası bulunur. Bu sebeple çinko bakımından zengin olan kabak çekirdeği yağı vücudumuz içerisinde düzenleyici olarak en önde gelir. Ayrıca vücudun iyileştirme özelliğini geliştirerek yaraların daha çabuk iyileşmesinde rol oynar.

Bunun dışında 30 gram kabak çekirdeğinin içerisinde bulunan magnezyum miktarı yine vücudumuzun magnezyum ihtiyacının 5’te 1’ini karşılar. Magnezyumun birçok besinin içinde bulunmasından dolayı kronik olarak magnezyum eksikliğinin görülmesi zor bir durumdur. Ancak yaşlılarda, diyabet hastalarında veya böbrek hastalığı bulunan kişilerde magnezyum eksikliği görülebileceğinden dolayı magnezyum ihtiyacının karşılanması için kabak çekirdeği yağı kullanılabilir. Magnezyum ise damarların rahatlanmasına yardımcı olduğu için kalp hastalıklarının gerçekleşme riskini azaltır.

4. Kalp ve damar sağlığına iyi gelir

Kalp ve damar sağlığı vücudumuzda ilgilenmemiz gereken en önemli konulardan birisidir. Sağlıklı bir yaşam için kalp ve damar sağlına dikkat edilmesi gerekir. Bu sebeple kalbi yoracak besinleri tüketmekten olabildiğince uzak durmak gerekir. Ayrıca kalbi besleyici gıdaların tüketilmesi gerekir. Bilindiği gibi aşırı yağlı yiyeceklerin tüketilmesi damarların tıkanmasına yol açar. Bu yüzden kabak çekirdeği yağı kullanımı kalbin aşırı yorulmasını engeller ve kalp tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. İçerisinde bulunan bileşenler damarlardaki tıkanıklığın çözünmesine yardımcı olur ve böylelikle kan akışı zorlanmadan gerçekleşir. Kalbin yorulmasına engel olunarak kalbin daha uzun süre dinç kalabilmesine olanak sağlar.

5. Kemiklere iyi gelir

İçerisinde bolca fosfor bulunur. Bu sebeple içerisinde bulunan fosfor kemik yapısına katılır. Kemik yapısında bilindiği gibi ağırlıklı olarak fosfor ve kalsiyum bulunur. Bu sebeple fosfor ihtiyacının çoğunu kabak çekirdeği yağından karşılamak mümkündür. Fosforlar kemiğin yapısına katılarak kemiğin daha da güçlenmesini sağlar. Ayrıca birçok kemik hastalığına da iyi gelir. Daha sağlıklı kemikler için kabak çekirdeği yağının sürekli olarak tüketilmesi gerekir. Vücuda alınım şekli ağız yolu ile olmalıdır. Düzenli olarak kabak çekirdeği yağının tüketimi kemiklerde fosfor birikimini sağlar ve böylelikle kemikler daha sağlıklı bir yapıya bürünür.

6. Kan seviyesini düzenler

Kan seviyesinin düzenlenmesi hormonlar sayesinde gerçekleşir. Bilindiği gibi hormonlar vücudumuz tarafından üretilen düzenleyici elemanlardır ve her hormonun üretilmesi için belirli yapıtaşları gerekir. Bu yapıtaşları vücuda besinler üzerinden gelir ve hormon üretimi bu şekilde sağlanır. Kabak çekirdeği yağının içerisinde bulunan bileşenlerden bazıları hormonların yapısına katılır ve düzensiz hormon üretiminin düzenlenmesini sağlar. Hormon üretiminin düzenlenmesi ile düzenli bir şekilde hormon faaliyeti yürütülür. Bu hormonlar kanın içerisine yayılarak kanın içerisinde bulunması gereken birçok maddenin seviyesini düzenler ve artış veya azalışlara engel olurlar. Böylelikle kan seviyesi belirli bir noktada tutulur. Bütün bu işlemler kabak çekirdeği yağının içerisindeki bileşenlerin hormonların yapısına katılması ile olur. Böylelikle kabak çekirdeği yağı kan seviyesinin düzenlenmesine oldukça büyük katkı sağlar. Hormon seviyesinin düzene oturabilmesi için kabak çekirdeği yağının düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Böylelikle uzun vadede vücut için düzenli bir hormon seviyesi elde edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.