Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kabakulak Hastalığı

Kabakulak hastalığı kimi zaman ne sebeple ortaya çıktığı bilinmeyen, çıkarken hiçbir işaret ya da belirti göstermeyen bir tür hastalık olarak bilinir. Düşük şiddetli bu tür kabakulak hastalıklarının yanı sıra bir de orta ve yüksek şiddetli kabakulak hastalığında belirtiler kendini 2 – 3 hafta boyunca gösterir. Kabakulak hastalığı her ne kadar küçük yaşta çocuklarda görülüyor olsa da bu ilerleyen yaşlarda görülmeyeceğini garanti eden bir hadise değildir. Virüs sebebi ile ortaya çıkan kabakulak hastalığı, tükürük bezlerinde meydana gelen şişme sebebi ile ortaya çıkar. Bu şişme kulağın alt kısmında meydana gelir. Kabakulak virüsü bulaşıcı bir hastalık olmak ile birlikte genellikle öksürme ya da esneme yolları ile bulaşır. Bu hastalık yalnızca insanlarda görülen bir hastalık olup daha önce hiçbir hayvan da rastlanmamıştır.

Kabakulak Hastalığı Nedir?

Kabakulak hastalığı tükürük bezlerinin enfeksiyon kapması ile bu bezlerin şişmesi doğrultusunda ortaya çıkan bir hastalık olup kulağın alt bölümünde gelişir. Özellikle 2 – 6 yaşları arasında geçirilen kabakulak hastalığı bu dönemde geçirilmediği takdirde yetişkinlik döneminde görülebilir. Yetişkin bireylerde görülen kabakulak hastalığı ise çok daha şiddetlidir. Bir insan bu hastalığı hayatı boyunca yalnızca bir defa geçirir. Hastalığın etkeni paramyxovirüs adı verilen bir virüstür. Bunun anlamı da viral bir enfeksiyon olduğudur. Genellikle bahar aylarında ya da kış bitiminde görülür. Bulaşıcı bir hastalık olan kabakulak hastalığının en yüksek noktada olduğu aşamada tükürük bezleri 24 saat ile 3 gün arasında şişme gösterir. Fakat şişlik başlamadan önce bulaşma riski başlayacağı için dikkat edilmesi gerekir. Bulaşıcılık durumu şişlik geçene kadar devam eder. Direk temas, hastanın tükürüğünün bulaştığı bir eşyaya dokunmak, tükürük damlacıklarının doğrudan bulaşması gibi yollar ile bulaşır.

Kabakulak Hastalığının Belirtileri

Vücuda giren virüs çeşidine göre virüsün göstermiş olduğu belirtiler de hem zaman hem de belirti bakımından değişiklik gösterir. Kabakulak hastalığı söz konusu olduğu zaman virüs vücuda girdikten bir süre sonra belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Çocuğun virüsü aldıktan sonra 2 ile 4 hafta geçmesinin ardından boğaz ağrısı, titreme ve hafif ateş gibi grip benzeri belirtiler ortaya çıkar.
 • Çocukların kulak çevresinde ağrı duyması ya da yutkunurken zorluk yaşaması olasıdır.
 • Alt ve üst çenelerin arasında yer alan ve parotis ya da kulakaltı bezi olarak da bilinen büyük tükürük bezi duyarlık kazanarak şişer.
 • Kimi zamanlar yüzün sadece bir bölümü etkilenirken, genel olarak yüzün her iki kısmı da gözle görülebilir bir şekilde şişer. Çocuk bu andan itibaren ağzını açarken ya da yutkunurken acı çeker.
 • Çocuğun vücut ısısı yükselir ve genellikle de 39.4 derecenin üzerine çıkar.
 • Tükürük bezlerinin altısı da iltihaplanır ve tüm alt çene bölgesi ağrılı ya da şişkin duruma gelebilir.
 • Kimi çocuklarda yalnızca tek bir bez etkilenecek ve enfeksiyon bir bezden ötekisine aşamalı bir şekilde geçiş yapacaktır.
 • Hastalığın en yüksek şiddette olduğu dönem geldiği zaman kabakulak hastalığına sahip olan çocuk kendisini oldukça kötü hisseder.
 • Ateşli durum, titreme, bitkinlik ve ağlamanın yanı sıra iştah kaybı ve yutkunurken çekilen ağrı sebebi ile yemek yemeyi reddetme gibi durumlar ortaya çıkar.
 • İki üç gün sonra ateş düşmeye şiş de inmeye başlar.
 • Çocuklar kısa bir süre içerisinde eski canlılığını kazanacak ve iştahına kavuşacaktır.
 • Kimi durumlarda kabakulak herhangi bir belirti göstermeden ya da fark edilebilir bir şişiklik ortaya koymadan evrimini tamamlayarak sona erer.
 • İster hafif ister kuvvetli bir hastalık geçirin, her halükarda bir defa kabakulak hastalığına yakalandığınız takdirde ömür boyu bağışıklık kazanırsınız.

Kabakulak Hastalığının Komplikasyonları Nelerdir?

Kabakulak hastalığı işitme kaybı ya da iltihap gibi sonuçlar ortaya koyabilir. İltihabın meydana geldiği bölgeler ise şu şekilde sıralanabilir;

Beyin: Kabakulak gibi viral enfeksiyonlar beyni tahriş edebilir. Ansefalit adı verilen bu durum nörolojik sorunları ortaya çıkarak hayatı tehdit eden türden zor anlar yaşatır.

Göğüs ve Yumurtalıklar: Özellikle kadınlarda ergenlik döneminde geçirilen kabakulak hastalığı, göğüs ve yumurtalık bölgelerinde iltihaba sebep olabilir.

Pankreas: İltihabın pankreas da görüldüğü de olur. Midenin üst bölgesinde meydana gelen ağrılar kusma ve mide bulantısı gibi sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Testisler: Ergenlik döneminde kabakulak hastalığına yakalanan erkekler testis tıkanması yaşayabilir. Orşit adı verilen bu durumun kısırlığa yol açtığı durumlar da bulunur.

Bununla birlikte ortaya çıkan nadir durumlar olduğu gibi saç kaybı gibi olayların da görüldüğü olabilir.

Kabakulak Hastalığında Ne Zaman Tıbbi Yardım Alınmalı?

Genellikle çocuklarda ortaya çıkan bu hastalığın belirtilerini tespit etmeniz halinde en kısa süre içinde doktora görünmez gerekir. Bu şekilde hastalık sürecine daha fazla hakim olabilecek ve durumu kontrol alabileceksiniz. Bu durumda;

 • Sürekli kusma,
 • Sıvı madde tüketememe,
 • Boyun sertliği ve ağrı,
 • Halsizlik
 • Mide ağrısı gibi durumların ortaya çıktığı görülür. Bu belirtiler ortaya çıkarsa vakit kaybetmeden hastaneye gitmeniz de fayda bulunur. Hastalık tükürük bezlerinin şiştiği tespit edildiği zaman ortaya çıkar. Bununla birlikte hassaslık ve yüksek ateş de belirtiler arasında yer alır.

Kabakulak Hastalığı Tedavisi

Doktor, çocuğunuzun ya da sizin kabakulak olacağınız hakkında şüphelere sahip ise, kan testi ya da virüs kültürüne ihtiyaç duyar. Bağışıklık sistemi bu tür durumlara karşı direnç gösterir. Bu sebeple kabakulak virüsü ile karşılaşan kişilere yapılacak olan testler sayesinde hastalık kolay bir şekilde tespit edilir. Laboratuvar ortamında yapılacak olan araştırmalar klinik olarak incelenir.

Kabakulak hastalığı genellikle iyi huylu olup bir defa geçirildiği takdirde sizlere ömür boyu sürecek olan bir bağışıklık kazandırır. Hamilelik döneminde kabakulak hastalığına yakalanan kişiler için ise çeşitli riskler ortaya çıkar. Virüslerden meydana gelen bu hastalık ile mücadele edebilmek için antibiyotik kullanmak faydasız olur. Kabakulak hastalığı en iyi hali ile gerek çocuklarda gerek ise yetişkinlerde 2 hafta sürer.

Şu an için bilinen kesin bir tedavi olmayan kabakulak hastalığı için aspirin hariç olmak üzere ağrı kesici kullanılabilir. Şişen yüze uygulanacak olan soğuk kompres ağrıya iyi gelir. Limon ve portakal gibi ekşi meyveler tükürük bezlerini yoran meyveler olduğu için bu gibi meyvelerin tüketiminden uzak durulması gerekir.

Kabakulak hastalığına yakalanan kişilerin sürekli yatması yapılacak en doğru şey olur. Ağzı yormayan yiyeceklerin tüketilmesi, tükürük bezlerinin rahat olmasını sağlar. Doktor tarafından önerilecek olana ateş düşürücülerin kullanılması gerekir. Bilinçsiz bir şekilde kullanılacak olan ilaçların yarardan çok zarara yol açması tehlikesi olduğu için doktor tavsiyesinden çıkılmamasında fayda bulunur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.