Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kabaran Kek Yapmanın Püf Noktaları

Bugüne kadar hiç pasta ya da kek yapmadıysanız, mutfağa geçmenizin tam zamanı. Bu yazımız ile sizlere pratik, güzel ve mis gibi kabarmış keklerin nasıl yapılacağı hakkında püf noktalar sunuyoruz. Hiç pasta ya da kek yapmadıysanız, ilk olarak basit bir kek tarifi ile işe başlamanızı tavsiye ederiz. Mutfağa her girdiğinizde hüsranla karşılaşıyorsanız, kekiniz istediğiniz gibi kabarmıyorsa ya da tadı istediğiniz gibi olmuyorsa, sizler için derlediğimiz püf noktalarını dikkatlice okuyun.

Kabaran Kek Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

1. Malzemelere Dikkat Edin

İlk defa kek yapıyorsanız, evinizde bulunan basit ve temel malzemeler ile başlamanızı tavsiye ederiz. Değişik meyvelerle yapılan pastalar ya da kekeler için henüz zamanınız var. İlk olarak basit bir kekin nasıl yapıldığını öğrenerek işe başlayın. Kendinizi zamanla geliştirirsiniz ve diğer keklerin yapımına kısa sürede geçebilirsiniz. İlk etapta yapacağınız kekler sade, damla çikolatalı, limonlu ve portakallı olabilir. Bu keklerin tarifleri oldukça basittir ve malzemelerini kolaylıkla bulabilirsiniz.

2. Tarifinizi Elinizin Altında Olsun

Kek yaparken tarifi unutmamanız ve hiçbir malzemeyi atlamamanız için tarifinizi görebileceğini bir yerde bulundurun. Beğendiğiniz ve kolay olan bir tarifi bir deftere yazabilir, sosyal medyadan kaydedebilir ya da yemek tarifi sitelerinden fotoğrafını alabilirsiniz. Bu sayede kekinizin nasıl yapılacağının sırasını atlamamış olursunuz.

3. Kek Malzemelerini Önceden Hazırlayın

Kek yapmaya başlamadan önce malzemelerinin neler olabileceğini iyi bir şekilde öğrenin ve bu malzemeleri elinizin altında bulundurun. Bir kek için un, süt, şeker, yağ ve yumurta gerekir. Vanilya, kakao, meyveler ya da çikolatalar sonraki aşamada yapabileceğiniz kekeler için kullanılabilir. Bu nedenle ilk etapta ana malzemeleri kullanarak kek yapmayı deneyin.

4. Malzemelerin Isısı Önemli

Kek için kullanılacağınız tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması önemlidir. Özellikle yumurta ve yağın oda sıcaklığında olması sayesinde çok güzel kabaran kekler yapabilirsiniz. Ayrıca bunların oda sıcaklığında olması, kekin kıvamında olmasını da sağlar. Kek yapmadan önce dolapta olan tüm malzemelerinizi en az 15 dakika önce dışarı çıkarın.

5. Tarifteki Oranlara Dikkat Edin

Bir keki güzel ve lezzetli yapabilmeniz için kıvamını iyi olması çok önemli. Bunu yapabilmek için de tarifte yazan malzemeleri tam kıvamında koymanız gerekir. Tarifi yaparken zorlanmamanız için kendinize yemek kaşığı ve su bardağı ile verilmiş ölçüleri olan bir tarif seçmenizde fayda var.

6. Pişirme Isısına Dikkat Edin

Keki fırına vermeden önce fırını ısıtmayı alışkanlık haline getirin. Isınmış olan fırına giren kek hamuru daha güzel kabaracaktır. Fırını 180 derece 10 dakika öncesinden ısıtmanız, yeterli olur. Çok yüksek ısılarda kek pişirmeyin. Çünkü kekiniz bir anda kabarıp bir anda tekrar sönecektir ve içinin pişmemesi söz konusu olabilir. 180 derece ısı, kabaran bir kek için en ideal ısıdır.

7. Şeker ve Yumurtayı Güzelce Çırpmanız Gerekir

Güzel ve kabaran bir kek yapmanın en önemli püf noktası tüm malzemelerden önce şekerin ve yumurtanın krema kıvamına gelene kadar karıştırılmasıdır. Bu sayede şeker ve yumurta kekin içinde tam olarak dağılır ve mükemmel bir lezzete bürünür. Burada önemli olan nokta şekeri eritene kadar çırpmanız. Bu noktaya dikkat edin ve ne kadar çırpmanız gereksiyorsa o kadar çırpın.

8. Kuru Malzemeleri Çırpmayın

Kekinizin içinde yer alan kuru malzemeleri yani un, karbonat ve vanilya gibi malzemeleri ekledikten sonra çırpmanız gerekmez. Kekinizin hafif nemli ve yumuşak kalmasını istiyorsanız, kuru malzemeleri bir spatula yardımıyla karıştırın. Yalnız unun topaklanmamasına dikkat edin. Alttan ve üstten karıştırmanız, topaklanmayı engeller.

9. Unu Mutlaka Eleyin

Kekinizin son aşamasında kullandığınız kuru malzemeleri en az bir kez mümkünse iki kez eleyin ve bu şekilde kekinizde kullanın. Bu sayede unun hava almasını sağlarsınız ve un kek ile çok daha kolay bütünleşir.

10. Kekin Kalıptan Kolay Çıkması İçin

Kekinizi tüm püf noktaları ile birlikte güzelce hazırladınız. Ancak pişirdikten sonra kalıptan güzel bir şekilde çıkaramazsanız, tüm çabanız boşa gidebilir. Bunun için yapmanız gereken ise kek kalıbını, hamurunu hazırlamadan önce margarin ya da tereyağı ile güzel bir şekilde yağlamak. Kabın yağlanmamış kısmının olmamasına özen gösterin. Bu yağın üzerine biraz un serpin. Kek kalıbınız düz tabanlı ise kekin altına yağlı pişirme kağıtları da kullanabilirsiniz. Kekinizi çırptıktan sonra hiç bekletmeden kalıba dökün ve önceden ısıtılmış fırına verin. Kekiniz piştikten sonra kalıbı ters çevirerek 5 ya da 10 dakika ilk sıcağının çıkmasını bekleyin. Kekiniz bu şekilde kolaylıkla kalıbından çıkar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.