Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kabızlık insanların günlük yaşamda sıklıkla karşılaştıkları bir problemdir. Kabızlığın meydana gelmesinde psikolojik etkenler de etkili olmak ile birlikte, birincil neden tüketilen gıdalardır. Çünkü bazı gıdalar bağırsakların düzenli olarak çalışmasını engellemekte ve sindirim sisteminin düzenini bozmaktadır. Kabızlık probleminden kurtulmak için öncelikle bu yanlış gıdaları beslenme alışkanlıkları arasından çıkarmak gerekmektedir. İkincil olarak da bunlar yerine sağlık için faydalı olan gıdaları beslenme alışkanlıkları arasına almak lazımdır. Şimdi aşağıda kabızlık problemine iyi gelen birtakım gıdaları ve bunların neden tüketilmesi gerektiğini detaylı olarak inceleyelim.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1.Meyve ve Meyve Suları

1149096_620x410

Meyveler sağlık için çok faydalı gıdalardır. Aynı zamanda düzenli olarak meyve ve meyvelerden yapılmış meyve suları tüketmek kabızlık probleminin ortadan kaldırılmasına da yardımcı olmaktadır. Özellikle erik suyu ve üzüm suyu bağırsakların daha düzenli çalışmasına büyük bir etki etmektedir. Aynı şekilde başta kuru erik ve kurum üzüm olmak üzere, hemen hemen tüm meyvelerin kurutulmuş halleri bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak, kabızlık probleminin ortadan kalkmasına destek olur. Çünkü hemen hemen tüm meyveler lif bakımından oldukça zengindirler. Bu da bağırsakları çalıştırıcı bir etki yaratmasını sağlamaktadır. Yine taze sıkılmış meyve suları kabızlığa büyük etki etmektedir. Ancak eğer birtakım mide rahatsızlıklarınız ya da birtakım alerjileriniz bulunuyorsa bu gıdaların fazla miktarda tüketilmemesine dikkat etmeniz gerekir. Çünkü her besinin ya da içeceğin ne kadar sağlıklı olursa olsun aşırı tüketiminde birtakım sorunlar baş gösterebilmektedir.

2.Fasulye ve Baklagiller

?????????????????????????????????????

Fasulye ve hemen hemen tüm baklagiller lif bakımından zengindirler ve insan sağlığı için çok fazla faydaları bulunmaktadır. Aynı şekilde fasulye ve baklagiller kabızlık probleminin giderilmesine ve bağırsakların çalışmasının düzenlenmesine katkıda bulunmaktadırlar. Çünkü kabızlık probleminin giderilmesindeki birincil faktör düzenli olarak besin liflerinin vücuda alınmasıdır. Ancak yine de bu gıdaların fazla miktarda tüketilmesi vücutta şişkinlik yaratabilir. Bu sebeple kesinlikle dikkatli olmak gerekmektedir. Çünkü her gıda aşırı miktarda tüketildiğinde vücutta birtakım sorunlara yol açabilmektedir. Yine de aşırıya kaçmamak kaydıyla düzenli olarak lifli gıdalar tüketmeniz düzenli olarak tuvalete çıkabilmenize de yardımcı olmaktadır.

3.Lif İçeren Sebzeler

570c97b7ac1fe324ec802f63

Söylediğimiz gibi lif kabızlık probleminin ortadan kaldırılabilmesinde ve düzenli olarak tuvalete çıkılabilmesinde çok önemli bir maddedir. Bu sebeple lif içeren tüm gıdalar düzenli olarak tüketilmelidir. Aynı şekilde içerisinde bol miktarda lif içeren besin değeri yüksek pek çok sebze bulunmaktadır. Bu lif içeren sebzelerin de düzenli olarak tüketilmesi çok önemlidir. Ayrıca lif içeren sebzeler sadece kabızlık problemine değil aynı zamanda genel anlamda meydana gelen birtakım sağlık sorunlarına da çok iyi gelmektedir.

4.Tahıllar

359311

Tahıllar da kabızlık problemi ile mücadele konusunda çok önemlilerdir. Özellikle bu tahılların içerisinden buğday, yulaf kepeği ve kepekli tahıllar sindirim sisteminin düzenli çalışmasına büyük katkılarda bulundurmaktadır. Bu yönüyle de tahıllar kabızlık probleminin ortadan kalkmasına ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olurlar. Siz de sıklıkla kabızlık probleminden şikayetçi oluyorsanız bunun ortadan kalkması için buğday, yulaf kepeği ve kepekli tahılları düzenli olarak tüketmeli ve beslenme alışkanlıklarınız arasına almalısınız.

5.Su

s-14ebe80dd3f4a073ee9f5cdd97aa473e1dcaf3a8

Su her ne kadar bir yiyecek olmasa da insan sağlığı için faydası yadsınamaz. Aynı şekilde su kabızlığı önleme konusunda da çok yardımcı bir sıvıdır. Kabızlık probleminden kurtulmak istiyorsanız öncelikli olarak günlük içtiğiniz su miktarını kesinlikle arttırmalısınız. Su hem vücudunuzun ihtiyacı olduğu mineralleri almanıza yardımcı olur hem de bağırsaklarınızın düzenli şekilde çalışmasını destekler. Aynı zamanda su vücuttan atılan dışkının yumuşamasına da yardımcı olarak kabızlık sorununu ortadan kaldırabilmektedir. Ancak suyu içtiğiniz bir takım içecekler yoluyla almak aynı işlevi sağlamamaktadır. Yani gün içinde bol miktarda asitli içecekler, çay ya da benzeri içerisinde su bulunduran içecekler günlük ihtiyacınız olan suyu vücudunuza almış olduğunuz anlamına gelmezler. Bu sebeple günlük ihtiyacınız olan suyu harici olarak vücudunuza almanız gerekmektedir. Aynı zamanda su, kabızlık probleminin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmakla kalmayıp tüm vücudunuz için oldukça yararlıdır. Çünkü pek çok hastalık vücudunuzdaki su miktarının azalmasından ortaya çıkmaktadır. Özellikle uzmanlar da her gün belli bir miktar su içilmesi gerektiğini tavsiye etmektedirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.