Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kronik kabızlık, seyrek bağırsak hareketleri ya da birkaç hafta veya daha fazla bir zaman için zor dışkılama olarak tanımlanabilir. Kabızlık genellikle, haftada üç seferden daha az dışkı düzeni olarak da tarif edilmektedir.

Kabızlık ara sıra oluşuyor olmasına rağmen, bazı insanlar kronik kabızlıkla mücadele ederler. Bu durum bireyin gündelik görevlerinin aksamasına, bireyin günlük hayatına müdahale edilmesine neden olabilir. Kronik kabızlık aynı zamanda aşırı ıkınma ve diğer belirti ve bulgulara neden olabilir.

Kronik kabızlığın tedavisi, problemin altında yatan nedenlere göre değişiklik gösterir. Ancak bazı kronik kabızlık durumlarında, problemin nedeni hiçbir zaman bulunamadı.

Kabızlık Semptomları

Kronik kabızlığın işaret ve semptomları şu şekilde sıralanabilir;

 • Haftada 3 seferden daha az dışkılama düzeni
 • Topaklı ya da sert dışkı yapma
 • Dışkılama için süzme
 • Dışkılama için gereken bağırsak hareketlerinde rektum boyunca oluşan bir tıkanma hissi
 • Rektumdaki bütün dışkıyı tam olarak atamama hissi
 • Karna elle baskı yaparak ya da parmakları kullanarak rektumdaki dışkının alınması gibi yöntemlerle rektumdaki dışkının boşaltılmasına yardımcı olunması gibi durumlar kabızlığın semptomlarından bazıları olarak gösterilebilir.

Yukarıda verilen semptomlardan 2 ya da daha fazlasının son 3 ay için sizde de var olduğunu düşünüyorsanız, oluşan kabızlığın kronik olması ihtimaldir.

Kabızlık Nedenleri

Kabızlık, dışkının sert ve kuru olmasından dolayı sindirim sisteminde çok yavaş hareket etmesi ya da artık olması nedeniyle yaygın olarak meydana gelir. Kronik kabızlığın birçok nedeni bulunur. Bunlar;

1. Kolon ya da Rektumdaki Tıkanıklar

Kalın bağırsak yani kolonda ya da rektumda meydana gelen bir tıkanıklık dışkının yavaş hareket etmesine ve durmasına neden olabilir. Bunun nedenleri ise;

 • Anal çatlak ya da yarıklar
 • Bağırsak tıkanıklığı
 • Kolon kanseri
 • Kolonda meydana gelen daralma (Bağırsak Darlığı)
 • Kolona baskı yapan diğer abdominal kanserler
 • Kalın bağırsak kanseri
 • Rektosel gibi durumlar buna neden olan durumlardan bazılarıdır.

2.Kolon ve Rektum Çevresindeki Sinirler ile ilgili Sorunlar

Nörolojik problemler sinirleri etkileyebilir, kolon ve rektumdaki kasların kasılmasına ve kalın bağırsak yoluyla dışkının hareket etmesine neden olabilirler. Bu nedenler;

 • Otonom, irade dışı nöropati
 • Çoklu skleroz
 • Parkinson Hastalığı
 • Omurilik yaralanması
 • Felç gibi durumlardır.

3.Dışkılama Sırasında Kullanılan Kaslardaki Sıkıntı

Bağırsak hareketlerinin oluşmasında etkin olan pelvik kaslarda meydana gelen problemler kronik kabızlığa neden olabilir. Bu problemler şu şekilde gösterilebilir;

 • Pelvik kasların bağırsak hareketine yani dışkılamanın yapılmasında imkan vermemesi
 • Pelvik kasların doğru şekilde rahatlama ve kasılmasını koordine edememesi (dissinerjisi)
 • Zayıflamış pelvik kaslar gibi durumlar kronik kabızlığa neden olan bazı durumlardandır.

4.Vücuttaki Hormonlardan Etkilenen Durumlar

Hormonlar, vücuttaki sıvıların dengesinin sağlanmasına yardımcıdır. Hormonların dengesini bozan durumlar ve hastalıklar, kabızlığın oluşmasına neden olabilirler. Bu durumlar şöyle gösterilebilir;

 • Diyabet
 • Aşırı aktif olan paratiroid bezi (hiperparatiroidizm)
 • Gebelik
 • Tiroid (Hipotiroidizm) gibi hormonal durumlarda kabızlığa neden olabilir.

Kabızlığın Tedavisi

Kronik kabızlığın tedavisi genellikle diyet ve hayat tarzı değişiklikleri ile başlar. Bunun amacı, bağırsaklardaki dışkının hareketini sağlamak ve hızlandırarak vücuttan atmak. Eğer bu değişiklikler problemin çözümü olmaz ise, doktorlar ilaç tedavisi ya da cerrahi müdahale gibi seçenekleri önerebilirler.

1.Diyet ve Hayat Tarzı Değişiklikleri

Kabızlığın tedavisinde doktor;

 • Lif alımını arttırmak: Diyete lif yönünden zengin gıdaların alınması, bireyin dışkısının ağırlığını arttıracak ve bağırsak boyunca daha hızlı hareket etmesini sağlayacaktır. Her gün taze meyve ve sebzelerin daha fazla tüketimi bunu sağlayabilir. Tam tahıllı ekmek ve mısır gevreği tüketimi seçimi doğru olacaktır.
 • Haftanın daha çok günü egzersiz: Fiziksel aktiviteler, bağırsaklardaki kas hareketini arttırır. Haftanın daha fazla günü egzersiz yapmayı deneyin.
 • Dışkılamayı göz ardı etmeyin: Acele etmeden banyoda daha fazla zaman geçirin. Dışkılamanın oyalanmadan yeterince bir zamanda yapılması gerekir.

2.Leksatifler/Müshiller

Birkaç çeşitte müshil bulunmaktadır. Bunların hepsi farklı şekillerde dışkı düzeninin kolaylaşmasında iş yaparlar. Bunlar;

 • Lif takviyeleri: Lif takviyeleri, bireyin dışkısına hacim ekler.
 • Uyarıcılar
 • Ozmotikler: Bu müshiller sıvıların kolon boyunca daha rahat hareket etmesine yardımcı olur.
 • Yağlar: Bunlar da dışkının kolon boyunca daha rahat hareket etmesine yardımcı olurlar.
 • Kabızlık Giderici İlaçlar: Bu ilaçlar dışkının nemlenmesini sağlar ve bağırsaklardan sulu bir şekilde çıkmasını sağlar. Bunlar Colace ve Surfak gibi ilaçlardır.

3.İlaç Tedavileri

 • Bağırsakların içine su çeken ilaçlar: Bazı reçeteli ilaçlar, bağırsakların içine su çekerek, dışkı hareketlerinin hızlanmasını sağlar.
 • Klinik deneme ilaçları: Bu tür yeni ilaçlarda kronik kabızlığın tedavisinde kullanılabilir.

4.Cerrahi Müdahale

Rektosel, anal çatlaklar ya da kanal daralması sebebiyle meydana gelen kronik kabızlığın tedavisinde, diğer tedavi yöntemlerinin denenmiş olup bir başarıya ulaşılamadıysa cerrahi yöntem kullanımı bir seçenek olabilir.

Diğer yöntemlerin başarısız olduğu kolon boyunca yavaş dışkı hareketleri sorununa sahip insanların, cerrahi müdahale ile kolonlarının bir kısmınIN alınması bir seçenek olabilir. Ancak cerrahi yöntem ile kolonun bir kısmının alınması nadir bir yöntemdir.

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

1.Limon

v4

Limon ya da özellikle limondan elde edilen limon suyu, sindirim sistemini düzenleyerek içeriğin hareket etmesini sağlar ve kabızlığın tedavi edilmesini sağlayabilir. Bu tedavi yöntemi evde yapabileceğiniz en uygun ve en kolay tedavi yöntemidir.

 1. Yarım limonun suyu çıkarılır ve bir bardak sıcak suya eklenir. İsteğe göre biraz tuz ve biraz bal eklenebilir.
 2. Sabah uyandıktan sonra ilk yapılacak şey mide boş iken limon suyu içmek olmalıdır. Ayrıca bu karışımı akşamları da içebilirsiniz.
 3. Bu ev tedavisini günlük uygulayın.

2.Rezene

rezene1

Rezene çekirdekleri, hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık ve hassas bağırsak sendromu gibi sorunların tedavisinde yararlıdır. Bu çekirdekler, sindirim sistemindeki yumuşak kas hareketinin oluşmasını sağlar.

 1. Bir fincan rezene çekirdeğini kuru şekilde kavurun.
 2. Ardından, onları öğütün ve karışımı süzün.
 3. Bir kavanoza bu toz karışımı koyun.
 4. Her gün sıcak su ile bu toz karışımı yarım çay kaşığı olacak şekilde koyun ve kullanın.

3.İncir

incir.0

İncir, tam bir lif kaynağıdır ve doğal bir müshil gibi rol oynar. Kronik kabızlık probleminden şikayetçi olanlar kendi diyetlerinde inciri kullanmalıdırlar. Kabızlığın tedavisi için, hem taze hem de kurutulmuş incir kullanılabilir. Taze incir kullanılacağı zaman, onları soymadan tüketin. İncirin kabuğunda daha fazla lif ve kalsiyum bulunur.

 1. 2 ya da 3 tane badem ve kuru incir alınır.
 2. Birkaç saat için suda ıslatılır.
 3. Bademler soyulur ve içindekiler öğütülür.
 4. Akşamları bir kaşık bal ile tüketilir.

4.Hint Yağı

Make-Clove-Oil-Step-17

Bir müshil uyarıcısı olarak hint yağı, ince ve kalın bağırsağı ve bağırsak hareketlerini düzenler. Aç karnına iken bir ya da iki çay kaşığı hint yağını yutun. Tadını daha iyi bir hale getirmek için ise, meyve suyu ile alabilirsiniz.

Birkaç saat içinde durumunuzdaki gelişen değişimi fark edeceksiniz. Ancak bunu uzun bir süre için sık sık tekrarlamayın. Bazı yan etkileri görülebilir.

5.Bal

bal7

Bal, hafifletici bir müshil olarak rol oynar ve bu sayede kabızlığın rahatlatılmasında oldukça faydalı bir hale gelir. Kabızlığın tedavisi ve bunun yanında kabızlığın engellenmesi için günlük olarak alınabilir.

 1. Günde 3 kez 2 çay kaşığı bal tüketin.
 2. Ayrıca, 1 kaşık bal ile sıcak su da bir çay kaşığı limon suyu karışımı yapabilirsiniz. Her sabah aç karnına bu karışımı içebilirsiniz.

6.Keten Tohumu

keten-tohumu-nasil

Keten tohumu barındırdığı yüksek lif ve omega 3 yağ asitleri ile birçok medikal özellik taşır. Bunun yanında keten tohumları, içerdiği müshil özelliği ile hafiften en ciddiye birçok kabızlık durumu için oldukça faydalıdır.

 1. Bir kaşık keten tohumunu bir bardak su içinde karıştırın ve 2-3 saat boyunca dinlenmeye bırakın. Yatmadan önce günlük olarak bu karışımı için. Sabahları, bağırsak hareketlerindeki düzelmeyi göreceksiniz.
 2. Alternatif olarak, basitçe 2 ya da 3 kaşık öğütülmüş keten tohumunu bir bardak su ile yiyebilirsiniz.

7.Üzüm

7055475116

Üzüm içerdiği çözünmez lif ile bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

 1. Küçük bir kase üzüm yenir ya da günlük yarım bardak taze üzüm suyu içilir.
 2. Bir diğer seçenek ise, süt içine 10-12 çekirdeksiz üzüm konur ve birkaç dakika kaynatılır. Akşamları bu karışım tüketilir. Bu karışım özellikle çocuklarda gelecekte oluşabilecek bir kabızlık durumu için önemli bir engelleyicidir.

8.Ispanak

ispanak-ne-zaman

Ispanak, sindirim sistemi için oldukça iyi bir üründür. Özellikle kabızlık durumlarında kullanılabilir. Taze ıspanak, bütün bağırsak için canlandırıcı ve yeniden kurucu özellikteki içeriğe sahiptir.

 1. Kabızlıktan kurtulmak için, diyetinize ıspanağı eklemeniz gerekmektedir. İster ham olarak ister pişmiş şekilde tüketilebilir. Bireyin isteğine göre değişir.
 2. Eğer şiddetli bir kabızlık yaşıyorsanız, yarım bardak pişmemiş ıspanak suyu ve yarım bardak suyu karıştırın ve bu karışımı günde iki kez tüketin. Birkaç gün içinde daha iyi hissedeceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.