Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kabızlık İçin Bitkisel Tedaviler

Kabızlık herkeste bazı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan bir sindirim sorunudur. Daha çok yediğimiz besinlere bağlı olarak meydana gelen bir durumdur. Kabızlığın meydana gelmesi için birçok sebep bulunur ancak karın şişliği ve karın ağrısı herkeste görülen kabızlık belirtileridir.

Kabızlık Nedir?

Kabızlık bağırsakların görevini yeterince yerine getirememesi ve bağırsak hareketlerinin yaklaşık olarak %25’inden daha fazla oranda dışkılama zorluğuna denir. Kabızlıkta genel olarak dışkının tam olarak boşaltılamamasına, dışkıda incelmeye ve ağrılı olmasına neden olur. Kabızlığın meydana gelmesinde kafein içerikli içecekleri çok içmek, çok fazla su içmemek, vücudu susuz bırakmak, hareketsiz bir yaşam gibi sebepler etkili olmaktadır. Kabızlık farklı bir hastalığın belirtisi de olabilir. Çok sık bir şekilde kabızlık durumu yaşıyorsanız, bunun için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

Kabızlık Neden Olur?

1. Yeterince Su İçmemek

İnsan vücudunda yer alan sindirim sisteminde parçalanan her besinin suyu bağırsaklar tarafından emilir. Sindirim sisteminde geriye besinlerin posası kalır. Fakat besinlerin suyu bazı sebeplerden dolayı emilmezse ishale neden olur. Eğer insan vücudunda yeterli oranda su olmaması da kabızlığa yol açar. Gün içerisinde yeterli oranda su, içerisinde kafein ve alkol olmayan sıvıları içmek, dışkıya da sıvı katacağı için dışkılama eylemini daha çok kolaylaştırır.

2. Beslenme Düzeni

İnsanların ruh haline bağlı olarak ya da çeşitli sebeplerle beslenme düzeninde kısa süreli de olsa değişiklik yaşanır. Özellikle uzun süreli yolculuklarda çok fazla sıvı tüketilmemeye çalışılır ve uzun süre aç kalınır. Bu durum vücudumuzun genel yapısına zarar verdiği için, sindirim sistemi de olumsuz bir şekilde etkilenir. Aynı zamanda uzun süre çalışılması sonucunda yemek saatlerin farklılaşması, hazır yiyeceklerin tüketilmesi gibi sebeplerde kabızlığa neden olur.

3. Hareketsizlik

Yemek yedikten sonra hareket etmediğiniz zaman da kabızlık durumu meydana gelir. Mesela bir hastalık yüzünden uzun süre yatmak ve hareketsiz kalması gereken kişiler yeterince hareket edemedikleri için kabız olabilirler.

4. Lifli Yiyecekleri Az Tüketmek

Yiyecekler arasında vücudumuza en çok yararlı olan besinler, lifli olan besinlerdir. Lif açısından zengin olan besinler brokoli, havuç, bezelye, domates ve yeşil salatalar gibidir. Bu tür besinleri hem kabızlığı önlemek hem de sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için çok fazla tüketmek gerekir.

5. Stres

Yoğun stres altında geçirdiğiniz bir hayatınız varsa sağlığınıza genel olarak dikkat etmezsiniz. Hem yemek seçiminde doğru kararlar veremezsiniz hem de vücudunuz stres altındayken hormonlar, sindirim sistemini de olumsuz bir şekilde etkiler.

6. Tuvalete Çıkmayı Erteleme

Hemoroid ya da dışarıdaki tuvaletlerin temizliğine güvenmemek gibi sebeplerle dışkılamayı ertelemek zorunda kalıyorsanız, vücudunuz bir süre sonra kendisi bu ihtiyacı ertelemeye başlayacaktır. Bu durumda kabızlık sorunu ortaya çıkacaktır.

7. Laksatif İlaçlar

Kabızlık sorunu yaşadığınız zamanlarda dışkılamayı kolaylaştırması sebebiyle laksatif ilaçlar kullanılır. Bazı laksatif ilaçlar dışkıyı yumuşatır, bazıları ise bağırsak fonksiyonunu arttırır. Laksatif ilaçların uzun süre kullanılması sonucunda bağırsaklarda bağımlılık oluşabilir ve bu durum tembelliğe yol açabilir. Laksatif ilaç kullanımının doktorunuzun tavsiyesi dışına çıkmanız durumunda kabızlık sorunu oluşabilir.

8. İlaçlar

Yüksek dozda olan ağrı kesici, antidepresan ve demir hapları gibi düzenli bir şekilde kullanılması gereken ilaçlar kabızlığa yol açabilir. Birçok ilaç sindirim sisteminde, mide ve bağırsak tarafından emilir. Bu nedenle kabızlık sorunu meydana gelir. Kalsiyum ya da alüminyum içeriğine sahip olan mide asidi ilaçlar, idrar söktürücüler, yüksek tansiyon ilaçları ve alerji ilaçları da kabızlığa neden olur.

Kabızlık İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kabızlık için ilaç kullanmanın yanı sıra, aynı zamanda bitkisel bir tedavi de uygulayabilirsiniz. Evde olan malzemelerle kısa bir süre içerisinde hazırlayacağınız bitkisel yöntemlerle kabızlık sorununa çözüm elde edebilirsiniz. Öncelikle kabızlık sorununa çözüm olan bitkisel çözüm önerilerinden bahsedelim.

1. Yoğurt

Kalsiyum minerali açısından zengin bir besin olan yoğurt tüm vücuda büyük oranda fayda sağladığı gibi, aynı zamanda kabızlık sorunu için de kullanılan bir besindir. Yoğurtla hazırlayacağınız karışım ile kabızlık sorununa çözüm elde edebilirsiniz. Kabızlık sorunu için tedavi olarak gerekli olan malzemeler 2 çorba kaşığı ev yoğurdu, 1 çorba kaşığı pul biber ve yarım limon suyu. Yapılışından bahsedecek olursak, yoğurdu bir kasenin içerisine koyun. Üzerine ise pul biber ve yarım limonu sıkın. Uyumadan tam olarak yarım saat önce yemeniz gerekir. Yoğurtlu karışımdan sonra herhangi bir şey yemeyin.

2. Zeytinyağı ve Limon

Birçok sağlık alanında kullanılan zeytinyağı ve limon, aynı zamanda kabızlık gibi bir sağlık sorununa da şifa oluyor. Kabızlık sorunu için kullanmanız gereken zeytinyağı ve limonu düzenli olarak uygulayabilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzemeler 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı limon suyu. Zeytinyağının üzerine limon suyunu ilave ederek, sabah kalktığınız zaman, aç karnına için. Bu karışımı düzenli bir şekilde içtiğinizde kabızlık sorunu tamamen ortadan kalkmış olacaktır.

3. Limon ve Ilık su

C vitaminin en önemli kaynağı ve çok güçlü bir antioksidan içeriği olan limon, insan vücudu için çok faydalı bir besindir. Özellikle limon soğuk algınlığı gibi hastalıklarda çok sık tüketilir. Limonun bir diğer faydası ise kabızlık sorununa iyi gelmesidir. Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler, bir adet limon ve 1 su bardağı ılık su. Ilık suyun içerisine limon sıkın ve için. Limonlu ılık suya istediğiniz kadar devam edebilirsiniz. Hem kabızlık sorununuz ortadan kalkacaktır hem de limon vücudunuz için büyük bir fayda sağlayacaktır.

4. Keten Tohumu Yağı

Kabızlık sorunu için önerilen bir diğer besin ise keten tohumu yağıdır. Keten tohumu içeriğinde yer alan lif ve omega-3 yağ asitleri ile insan vücuduna büyük oranda fayda sağlar. Keten tohumu yağının aynı zamanda müshil özelliği olduğu için kabızlık sorununa kısa sürede çözüm olacaktır. Bunun için gerekli olan malzemeler, 1 su bardağı taze sıkılmış posasıyla birlikte portakal suyu ve 1 çorba kaşığı keten tohumu yağı. Bu karışımın hazırlanışı ise, portakal suyunun içerisine keten tohumu yağını ilave edin. Bir süre karıştırdıktan sonra için. Bu karışım kabızlık sorunu için çok basit bir uygulamadır. Ancak bu karışımı düzenli olarak kullanmanız gerekir.

5. Erik suyu

Kabızlık sorununa meyve ile şifa bulmak istiyorsanız, erik suyu tam size göre. Eriğin içeriğinde yer alan vitaminler sayesinde kabızlık sorununuzdan kısa bir sürede kurtulabilirsiniz. Erik aynı zamanda doğal bir müshil özelliğine sahip bir meyvedir. Eğer isterseniz kuru erikte tüketebilirsiniz. Kabızlık sorunu için sabah ve akşam olmak üzere, günde iki kere taze sıkılmış erik suyu içebilirsiniz.

6. Rezene Çayı

Kabızlık sorununa iyi gelen bir başka bitkisel tedavi yöntemi ise rezene çayıdır. Rezene çayı sindirim zorluğu, şişkinlik ve kabızlık gibi sağlık sorunlarının çözümünde kullanılan etkili bir bitkidir. Rezene çayını nasıl yapacağınızdan bahsedecek olursak, 1 bardak ılık suyun içerisine, 1 su bardağı kavrulmuş rezene tohumunu ilave edin. Suyun içerisindeki rezene tohumunu iyice ezin ve daha sonra kapaklı bir kavanoza koyun. Günde 1 su bardağı ılık su içerisine yarım çay kaşığı rezene koyup, içebilirsiniz.

7. İncir

Kabızlık sorunun tedavisi için ilk akla gelen yiyeceklerden birisi de incirdir. İncirin içeriğinde yüksek oranda lif bulunur. Aynı zamanda doğal bir müshildir. Kabızlık sorununu gidermek için hem taze hem de kuru incir tüketebilirsiniz. Eğer yaz aylarındaysa taze incir tüketmeniz kabızlık sorununu çok kısa bir süre içerisinde tedavi edecektir. Taze incir lif bakımından ve kalsiyum oranı yüksek olduğu için kabızlık sorununu yok edecektir.

8. Bal

Doğal bir şifa kaynağı olan bal, düşük oranda müshil özelliğine sahip olması açısından kabızlık sorunu için çok etkilidir. Bunun için günde 2 çay kaşığı balı üç kere yiyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.