Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kabızlık Tedavisi, Nasıl Geçer?

Kronik kabızlık düzensiz bağırsak hareketleri veya dışkının atımında zorlanılması olarak karşımıza çıkmakta ve birkaç hafta ya da daha fazla sürebilmektedir. Kabızlık genellikle haftada 3’ten daha az bağırsak hareketi olarak tanımlanabilir. Oldukça yaygın olarak ortaya çıkar. Bazı insanlarda ise gündelik işlerine müdahale edecek kadar büyük etkiler ortaya çıkar. Kronik kabızlık bağırsak hareketlerinde, diğer belirtiler ve semptomlarda aşırı süzmeye neden olabilir.

Kabız olmak bağırsak hareketlerinin normalde olduğundan daha az olması anlamına gelmektedir. Neredeyse herkes hayatının bir kısmında kabızlığa yakalanmaktadır. Genellikle çok ciddi bir durum değildir. Bağırsak hareketleri arasında geçen zaman kişiden kişiye çeşitlilik gösterir. Bazı insanlarda günlük bağırsak hareketi günde 3 defadır. Diğerlerinde ise haftada 1 veya 2 olarak değişiklik gösterebilir.

Kabızlık tedavisi ise hastalığın altında yatan etmenlere göre değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda ise kabızlığın sebebi asla tespit edilememektedir.

Kabızlık Nedenleri Nelerdir?

Kabızlık genellikle dışkının, sindirim sistemi içerisinde yavaş hareket etmesi ile katılaşarak sertleşmesi ve kuruması sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Kolonda veya rektumda tıkanıklığın oluşması dışkı hareketini yavaşlatacak veya durduracaktır. Kronik kabızlığın pek çok sebebi vardır. Bunlar;

 • Makatta çatlak oluşması,
 • Bağırsak tıkanıklıkları,
 • Kolon kanseri,
 • Kolona baskı yapan diğer mide kanseri,
 • Rektal kanser,
 • Rektosel gibi etmenler kabızlığa sebep olmaktadır.

Ayrıca otonom nöropati, çoklu skleroz, parkinson hastalığı, omurga incinmesi ve inme gibi kolon ve rektum etrafında bulunan sinirler de, kabızlığa neden olabilmektedir. Pelvik kaslarında meydana gelen problemler, kronik kabızlığa neden olabilir. Bu sorunlar arasında pelvik kaslarının gevşeme sorunu ile birlikte bağırsak hareketine izin vermemesi, zayıf pelvik kasları ve pelvik kaslarının koordineli olarak çalışmamasıdır. Son olarak da diyabet, hamilelik, tiroit aktivitesizliği ve paratiroid bezinin aşırı aktivitesi gibi vücudu etkileyen hormonlarda sorunların yaşanmasına neden olacak ve kabızlığa neden olan etmenlerin arasında yer alacaktır.

Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Kronik kabızlığın belirtileri ne işaretleri aşağıdaki gibidir.

 • Dışkı atımı haftada 3 kez veya daha az olarak gerçekleşir.
 • Pütürlü ve sert bir dışkıya sahip olmak.
 • Bağırsak hareketleri sırasında süzme işlemi gerçekleşir.
 • Rektumda tıkanıklık varmış izleniminin oluşması.
 • Dışkı atımı sırasında remtumdaki dışkının tamamen boşalmadığı hissinin oluşması.
 • Midenizden elinizle bastırmak suretiyle ve rektumdan dışkının atılması için parmağınızı kullanmak gibi, rektumun boşaltılması için yardıma ihtiyaç duymak kabızlığın belirtileri arasında yer almaktadır.

Son 3 ay içerisinde 2 veya daha fazla kabızlık belirtisi gösteriyor olmanız kabızlığın kronik olduğunu düşündürmektedir. Eğer bağırsak hareketlerinizde kalıcı ve açıklanamayan değişiklikler meydana geliyorsa bu durumda derhal bir doktora gitmeniz gerekecektir.

Kabızlık Risk Faktörleri Nelerdir?

Kronik kabızlık riskini arttıran birtakım risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar ise;

 • Yaşı ilerleyen yetişkinler,
 • Bayan olmak ile birlikte artan kabızlık riski,
 • Susuz kalmak,
 • Lif bakımından fakir olan bir besin listesine sahip olmak,
 • Çok az veya hiçbir fiziksel aktivitede bulunmamak,
 • Sakinleştiriciler ve uyuşturucular başta olmak üzere belirli birtakım ilaçlar kullanmak kan basıncını düşürerek kabızlık riskini arttırıcı bir etki yaparlar.

Kabızlık Komplikasyonları Nelerdir?

Kabızlık komplikasyonları ise;

 • Damar tıkanıklıkları: Bu tıkanıklıklar genellikle anüste meydana gelmektedir. Bağırsak hareketlerindeki süzme işlemi anüsün etrafında bulunan damarların tıkanmasına neden olur.
 • Yırtılmış deri: Anüs çatlaması ile birlikte meydana gelen yırtılma, büyük veya sert dışkının anüste ufak parçalara ayrılmasına neden olur.
 • Atılamayan dışkı: Kronik kabızlıkta sertleşmiş dışkının birikmesi ile birlikte bağırsaklarda sıkışması gerçekleşir.
 • Anüste çıkıntı oluşması: Bağırsak hareketlerindeki süzme, rektumda küçük miktarlarda gerilme ve çıkıntı oluşmasına sebep olmaktadır.

Kabızlık Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kronik kabızlığı teşhis etmek üzere birtakım testler yapılır.

 • Rektum incelemesi (Sigmiodoskopi): Bu işlemde doktorunuz tarafından üzerinde ışık bulunan esnek bir tüp, anüsten içeriye sokulur. Böylece rektum ve alt kolon üzerinde inceleme yapılabilmektedir.
 • Kolonoskopi: Yine benzer şekilde yapılan bir işlem olup, tek farkı tüpün üzerinde bir adet kameranın bulunmasıdır. Kamera vasıtası ile alınan görüntüler sayesinde tüm kolonun ve rektumun incelemesi yapılır.
 • Kas fonksiyonu: Anal sfinkter kaslarının fonksiyonunu ölçmek için yapılan bir testtir. Dar ve esnek bir tüp, anüs ve rektum içerisine sokulur. Daha sonrasında tüpün ucunda bulunan ufak bir baloncuk şişirilir. Cihaz, sfinkter kaslarına doğru çekilir. Buradaki amaç bağırsak hareketleri sonucu kasların koordinasyonunu ölçmektir.
 • X-ray: Doktorunuz tarafından baryumdan yapılmış, macun kıvamında bir madde rektumunuza sürülür. Daha sonrasında baryumdan yapılmış bu macun, tıpkı dışkı hareketinde olduğu gibi dolaşacaktır. Baryum da X-ray ışınları ile görüntü alınmasını sağlayarak kas fonksiyonunu ve kas koordinasyonunu izlemeye olanak sağlayacaktır.

Kabızlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kronik kabızlığın tedavisi genellikle yeme alışkanlığı ve yaşam tarzında yapılan birtakım değişiklikler ile başlar. Yaşam tarzındaki değişikliklerden kasıt, dışkının bağırsakların içerisindeki hareketi ve hızıdır. Eğer bu tip tedaviler herhangi bir fayda sağlamazsa, doktorunuz tarafından ilaç tedavisi veya ameliyat önerilecektir.

1.Lif Alımı

k1

Tüketilen yiyecekler arasında lif destekli ürünlerin ilave edilmesi, dışkının miktarını arttıracak ve bağırsaklar arasındaki dolaşımını arttırarak, dışarıya çıkış hızını arttıracaktır. Lif desteğini ise taze meyve ve sebzelerden, günlük tüketimler ile düzenli olarak alabilirsiniz. Normal şartlarda alınan her bir 1000 kalori için 14 gram lif alınması gerekmektedir.

2.Egzersiz

k2

Haftanın günleri içerisinde, fiziksel aktivite, bağırsaklar içindeki kas aktivitesini arttıracaktır. Bu yüzden haftanın çoğu gününde egzersiz yapmaya özen gösteriniz.

3.İlaç Tedavisi

p1

Laksatifler adı verilen birtakım ilaçların alınması bağırsak hareketlerini arttıracaktır. Her bir çalışma bağırsak hareketlerini kolaylaştırmaya yarayacaktır. Bu ilaçlar arasında lif destek ilaçları, uyarıcı ilaçlar, yağlayıcı ilaçlar, sulandırıcılar ve dışkının yumuşatılmasına yarayan birtakım ilaçlar yer alacaktır. Kullanılan diğer ilaçlar ise bağırsaklara su çekilmesi için ve klinik denemelerde kullanılan ilaçlardır.

4.Pelvik Kaslarını Eğitme

k4

Biyo-geri bildirim eğitimi bir terapistin sizlere, pelvikteki kasları nasıl rahatlatacağınızı ve kasacağınızı öğretmesini işleyen bir çalışma işlemidir. Pelvik kaslarını doğru zamanda rahatlatmak, dışkının atılmasını rahatlatacaktır. Bu yöntemde kas gerilmelerini incelemek üzere kullanılan bir cihaz bulunmaktadır. Işıklı ve sesli olan bu cihaz ile kaslarınızı ne zaman rahatlatmanız gerektiğini kolaylıkla anlayabileceksiniz.

5.Ameliyat

Diğer tedavi yöntemlerini kullanmanız herhangi bir işe yaramadı ise ve kronik kabızlığın sebebi rektosel, anal yarık veya darlık gibi etmenlerden kaynaklanıyorsa, hastalığın tedavi işleminde ameliyata başvurulur. Kolondaki dışkının anormal seviyede yavaş hareket etmesi ve uygulanan tedavi işlemlerinin başarısız olması durumunda, kolonun ameliyat yöntemi ile alınması bir seçenek olarak ön plana çıkmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.