Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kaburgada Batma Neden Olur?

Kaburga insan vücudunun boyun ile karın boşluğu arasında bulunan iskelet sisteminin oldukça önemli bir yapısıdır. İskelet sisteminin bir parçası olan kaburgalar vücudun ön kısmında bulunur. Kaburganın görevlerinden birisi arkasında bulunan ve hayati fonksiyonları yerine getiren organları korumak olsa da en önemli görevlerinden birisi ise nefes alışverişi esnasında akciğere destek sağlamaktır.

Vücut için oldukça önemli olan kaburgaların altında ve çevresinde bulunan organlarda yaşanan sıkıntılar zaman zaman kaburgalarda da hissedilebilir. Bu sıkıntı kaburgada batma olarak gözlenebilir. Birçok kemik topluluğunun bir araya gelmesi ile oluşan kaburgaların zaman zaman bireyleri uykudan uyandırabilecek kadar şiddetli ağrıdığı bilinir. Peki bu ağrılar neden olur, tedavi yöntemleri nelerdir? İşte bütün bu soruların cevapları yazımızda!

Kaburgada Batmanın Sebepleri Nelerdir?

Kaburga batmaları kaburgada yaşanan sıkıntılardan oluşabildiği gibi kaburga dışında bulunan organlardan kaynaklı birçok farklı nedenden oluşabilir.

1. Koşu

Mide doluyken yapılan koşu gibi ağır sporlar bireyde kaburgaların batma hissini uyandırır ve acı verir. Ayrıca çok fazla içilen su ya da susuzluk, düzensiz aralıklar ile alınan nefes kaburgada batmaya neden olur.

2. Mide ve Yemek Borusu Rahatsızlıkları

Ülkemizde sıklıkla karşılaşılan kaburga batmalarının en fazla karşılaşılan sebebi mide ve yemek borusu rahatsızlıklarından kaynaklıdır. Kaburga bölgesine oldukça yakın ve bağlantılı olan mide ve yemek borusunda oluşan rahatsızlıklar kaburgayı da etkiler. Özellikle reflü, gastrit, ülser vb. rahatsızlıklar kaburga batması sebeplerinin başlıcalarıdır.

3. Kalp Rahatsızlıkları

Başlarda önemsenmeyen kaburga ağrıları ya da batmaları oldukça ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Özellikle kalp rahatsızlığı bulunan bireyler de kaburga batması görüldüğü gözlemlenmiştir. Bu nedenle kaburga batması, ağrısı yaşayan bireyin doktora başvurması sağlığı açısından oldukça önemlidir.

4. Safra Kesesi Taşı

Safra kesesi taşı yeteri kadar büyümediği sürece bireylere kendisini fark ettirmez ancak bazı durumlarda idrar kanallarında sıkışma yaşatabilir. Bu durumda bireyde kaburga batması ve ağrıya neden olur. Ayrıca idrar yapmada zorlanma ile birlikte gözlemlenir.

5. Hamilelik

Bireylerin hamile kalması sonrasında zaman içerisinde büyüyen rahim ve göğüsün oluşturduğu baskı ile vücudun kapasitesinin üstüne çıkması ile kaburgada batmaya neden olur.

6. Kaburga Kaslarında Oluşabilecek Rahatsızlıklar

Bireylerin uzun süre hareketsiz kalması, yanlış oturuş pozisyonları gibi etkenler kaburga kaslarında rahatsızlık oluşturur ve batmasına sebebiyet verir. Bu durum özellikle masa başı çalışanlar tarafından sıklıkla yaşanır.

7. Splenomegali

Bireylerin vücutlarında bulunan organlardan birisi olan dalağın olması gerektiği boyuttan daha fazla büyümesi durumunda kaburgaya baskı yapmasından kaynaklı kaburga batması yaşanır. Bu batma ve ağrı hissi genellikle sol tarafta görülse de sağ tarafı da etkileyebildiği bilinir.

8. Kaburga Kırıkları

Çeşitli travmalar sonucunda kaburgalara karşı alınan bir darbe kaburga kaslarının zedelenmesinden öteye geçerek kırılmasına neden olmuş olabilir. Bu durumda bireylerde genellikle şiddetli bir ağrı ile birlikte batma hissi gerçekleşir. Ancak bazı bireylerde ağrı birkaç gün kendisini göstermeyerek sadece batma hissi gerçekleşir. Bu durumda bireyler nefes alıp verirken zorlanarak batma hissiyle sürekli olarak karşı karşıya kalırlar. Kaburga kırıklarında kaburgalar alçıya alınamadığından iyileşebilmesi için dinlenme tavsiye edilir.

9. Kanserler

Kaburga batmaları ve ağrılarında kanserler sıklıkla karşılaşılan durumlar arasında değildir. Bu durum her ne kadar sıklıkla karşılaşılan bir durum olmasa da asla gözden kaçırılmaması gerekilen bir konudur. Kanser açısından yüksek risk barındıranlar özellikle sigara içenlerdir. Çünkü sigara içen bireyler bilinir ki akciğer kanserine çok daha kolay yakalanırlar ve akciğer kanseri kaburgalarda batma hissi uyandırır. Ayrıca akciğer kanseri dışında; mide, pankreas, bağırsak, karaciğer, safra kesesi kanserleri de kaburga batması ve ağrısına sebep olur.

Kaburga Batmasında Tedavi Nasıl Yapılır?

Kaburga batması basit bir rahatsızlık gibi gözükse de oldukça ciddi hastalıkların ve organlarda gerçekleşen ciddi bir problemin habercisi olabilir. Bu nedenle kaburgalarınızda oluşan batma ve ağrı mutlaka ciddiye alınmalı, asla ihmal edilmeyerek doktora başvurmalı ve batmanın sebebi öğrenilerek gerekli tedaviye doktor kontrolünde başlanmalıdır. Kaburga ağrıları genellikle başka bir rahatsızlıktan kaynaklı olduğundan kaburga batmasına sebep olan rahatsızlığın tedavi edilmesi gereklidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.