Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kaçak Çayın Zararları

Kaçak çay, Türkiye’ye kaçak yollardan gelerek adını duyurmuş olan lezzetli bir çaydır. Başta Sırilanka, Suriye, Irak ve İran olmak üzere birçok farklı ülkeden ülkemize gelir. Adı itibariyle kaçak yollardan geldiği sanılan kaçak çay, aksine ithalat ve resmi yollardan gelir. Kaçak çay büyük çoğunlukla Güneydoğu Anadolu bölgesi ve Doğu Anadolu bölgesinin büyük çoğunluğunda tüketilir. Doğu bölgesinde kaynamakta olan her demlik ilk olarak kaçak çayla tanışır. Kaçak çayın eşsiz lezzetine alışmakta zorlanan ve alışamayan ya da kaçak çayı zor bulan kişiler de kaçak çayı gerçek Rize çayıyla karıştırıp kaçak çayın lezzetine erişebilmeye çalışır.
Kaçak çay tarihimizde hem lezzet olarak hem de kültürümüzde tüketim açısından önemli bir noktada yer alır. Çay, konuk ağırlamada olmazsa olmaz içeceklerin başında gelir. Çay tüketimi ülkemizde oldukça fazladır. Peki kaçak çayın normal çaya göre zararları nelerdir? Kaçak çayın zararları normal çaya göre oldukça fazladır. Yazımızın devamında kaçak çayın zararlarına yer vereceğiz.

Kaçak Çayın Zararları Nelerdir?

1. İçerisinde Pestisit Madde Vardır

Genel olarak kaçak çayların hepsinde, pestisit madde bulunur. Pestisit madde yani haşere böcek zehri olarak bilinir. İçeriğinde pestisit maddesi bulunan bir şeyde insan sağlığına zararlı olan zehirli ilaç ve kanserojen madde vardır. Bu da kaçak çayların içerisinde oldukça fazla miktarda bulunur. Birçok hastalığa da beraberinde yol açar. Hastalıkların başlamasına ya da var olan hastalıkların ilerlemesine yol açar.

2. Reflüye Sebep Oluyor

Kaçak çay, başta reflü gibi birçok hastalıklara sebep olan bir içecektir. En çok da mide rahatsızlıklarına sebebiyet verir. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre Reflü hastalığı ülkemizde en çok Güneydoğu Anadolu Bölgesinde mevcut durumdadır. Bunun sebeplerinden bir tanesi de kaçak çay tüketim oranının en çok olduğu illerin Güneydoğu Anadolu bölgesinde olmasıdır. Kaçak çay tüketirken dikkat etmek gerekir. Bunun bilincinde olarak günlük çay tüketim oranı en aza indirmelidir.

3. Demir Eksikliğine Neden Oluyor

Kaçak çay tüketmek, ilerleyen zamanlarda oluşabilecek demir eksikliğine bağlı olan kansızlığa sebep olur. Demir seviyesi normal olan kişilerde kaçak çay, demir seviyesinde çok fazla bir etkiye sahip olmazken, mevcut bir demir eksikliği ya da kansızlık yaşayan kişilerde kan oranında azalmaya sebep olma ihtimali oldukça yüksektir. Çayın demir bağlama gibi bir özelliği bulunur. Bu durum da kişilerde demir eksikliğine sebep olur. Ancak içtiğiniz kaçak çaya limon sıkarsanız ve çayınızı bu şekilde içerseniz zararlı etkisinden bir nebze de olsa kurtulabilirsiniz. Günlük tükettiğiniz çay miktarını eğer demir eksikliğiniz var ise en aza indirmeniz gerekir.

4. Uyku Düzensizliği Yapar

Normal Türk çaylarına göre çok daha fazla uyarıcı madde içeren kaçak çay, uyku bozukluğuna sebep olur. Bu uyarıcı maddeler insan vücuduna ve sağlığına zarar verdiği için uyku hormonlarında sıkıntı yaratabilir.

5. Kanser Riskini Arttırır

Kaçak çay içeriğinde birçok suni boya maddeleri bulundurduğu için, kaçak çay tüketen kişilerin diğer kişilere göre kansere yakalanma riskleri de artar.

6. Yüksek Oranda Kafein İçerir

Kafein dünyada yaygın olarak kullanılan ve uyarıcı olan bir maddedir. Kafein içecekler ile vücuda alınır. Kaçak çayda bulunan kafein, yüksek miktarda alındığı zaman sağlığa zararlı etkisi vardır.

7. Aç Karna İçilen Kaçak Çay Mide Bulandırır

Çay içeriğinde bulunan tanik asit diye bir madde boş mideyi rahatsız edecek bir niteliktedir. Bu yüzden bir öğünden önce ya da kalkar kalkmaz boş mide ile içtiğiniz çay mide bulantısına sebep olabilir bu yüzden çok önerilmez. Bunun yanında bir diğer zararı ise çaydaki kafeinin boş mideyi hemen geçip hızlı bir şekilde kana karışmasıdır. Uyarıcı maddeler vücudun farklı tepkiler vererek zayıf düşmesine sebep olabilir.

8. Çok Tüketmek Birçok Hastalığa Neden Olur

Kaçak çayın çok tüketilmesinin insan sağlığına birçok zararı olduğu bilinir. En yaygın olarak görülen ve kaçak çay tüketimini azaltmamıza ya da hiç tüketmememize neden olan zararları genel olarak şöyledir. Damar tıkanıklığı, kalp krizi riski, kilo artışı ya da aşırı kilo kaybı, anemi ve benzer kansızlık hastalıklarına neden olur. Bunun yanında kaçak çayın her gün yüksek miktarda tüketilmesinde karşınıza çıkabilecek rahatsızlıklarından bazıları şöyledir;

Kabızlık, aşırı idrar boşaltımı, sinirsel rahatsızlık, vücutta ve elde titreme, tansiyon düzensizliği (Özellikle de tansiyon hastalığı olan kişilerde çok az miktarda çay tüketilmelidir), romatizmal hastalığı olan kişilerde çeşitli zararlı etkilere yol açar.

Kaçak Çay Tüketirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dünya üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan verilere göre dünyada çay tüketen insanlar üzerinde yapılan testlerin gösterdiği sonuçlarda kalp rahatsızlığı çeken kişiler aşırı çay tüketen kişilerde görülür. Çayın içeriğinde bulunan kimyasal bileşenlerle kalp krizi geçiren kişilerde bu risk daha yüksek düzeydedir. Kaçak çayı tüketirken, çay demleme yöntemlerine dikkat etmemiz gerekir. Bayat çayları tekrardan demlemek isterken üzerine tekrardan su ekleyip demlemek başta mide olmak üzere birçok organınıza zarar verir. Aynı zamanda kaçak çayı tüketirken şeker oranlarına da dikkat etmek gerekir.

Yazımızda kaçak çayın insan sağlığına olan zararlarından bahsettik. Uzmanlara göre kanıtlanmış bu zararlardan yola çıkarak çay tüketiminizi günde en fazla 4 çay bardağında içmeniz tavsiye edilir. Her şeyin fazlasında bir zarar olduğu gibi kaçak çay tüketiminde ve içeriğinde olan zararlı maddeleri göz önünde bulundurup günlük tüketimde dikkatli olunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.