Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kaçınmanız Gereken Egzersiz Hataları

İnsanlar fazla kilolarından kalıcı ve sağlıklı bir şekilde kurtulmak için düzenli bir şekilde spor yapar. Spor yaparken de kendi vücut ağırlığınıza uygun olan egzersizlerin tercih edilmesi gerekir. Çünkü her spor, her insan için uygun olmayabilir. Egzersiz anında bazı hatalar yapılır. Bu durumda egzersizden alınan verim oranı düşük olur ve bazen sakatlanmaya bile neden olabilir.

Kaçınmanız Gereken Egzersiz Hataları Nelerdir?

Egzersiz Hataları

Spor, özellikle sağlıklı yaşamı destekleyen bireylerin hayatında mutlaka olması gereken bir alışkanlık. Ancak spor yaparken birçok kişi dikkat edilmesi gereken noktalara çok önem vermez. Gereksiz olarak görülen bu noktalar aslında çok önemli. Özellikle spor yaparken yapılan egzersiz hataları;

1. Spor Sonrasında Esneme Yapmamak

Spor yaparken en önemli noktalardan biri esneme hareketlerinin yapılması. Bazı insanlar sadece egzersiz öncesinde esneme hareketi yapar. Ancak bu son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda, spor sırasında ya da sonrasında esneme hareketi yapmak, insan vücudunda yer alan tüm kasların tam kapasite çalışmasına yardımcı olduğu kanıtlandı.

2. Squat Yaparken Yükü Dizlere Bindirmek

 

Egzersiz Hataları

 

Sporda birçok kas grubunu harekete geçmesini sağlayan egzersizlerin başında squat gelir. Özellikle bacak kaslarını çalıştırdığı ve bacakları güzel bir şekle soktuğu için daha çok tercih edilir. Fakat squat hareketini yaparken, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur. Squat egzersizinde kalçayı dışarı doğru çıkarmak hareketin ana noktası. Kalçaya doğru eğilme hareketini mutlaka yapmanız gerekir.

Kalçayı dışarı doğru çıkarmadan, direkt olarak dizlerinin üstüne eğilme hareketi dizler ve tüm vücut için çok zararlı. Squatın doğru yapılış şekli ise, kalça dışarı çıkar, bel düz olur ve öne doğru hafif eğim yapılır. Bacaklarınızın üst kısmına yük bindirdiğiniz zaman, hareketten alınan verim daha çok artar ve sakatlanmayı engeller.

3. Karın Hareketi Yaparken Bel Boşluğunu Kapatmamak

Genel olarak karın hareketi sırt üstü uzanarak yapılır. Bu egzersizlerden herhangi birini yaptığınız zaman, yere uzandığınızda kalçanın üst kısmında bel boşluğu oluşabilir. Bel boşluğunun oluşup, oluşmadığına özellikle dikkat etmeniz gerekir. Karın egzersizlerini yaparken, belinize tüm yükü bindirmek sakatlanmanıza neden olabilir. Bu tür tehlikelerden korunmak için yere uzandığınız zaman, belinizi kalçanıza doğru ittirin ve bel kısmında ortaya çıkan boşluğu tamamen kapatın.

4. Egzersizleri Çok Hızlı Yapmak

Günümüzde birçok insan hem fazla kilolarından kurtulmak hem de sağlıklı bir yaşama sahip olmak için düzenli olarak spor yapar. Bu tür sebeplere bağlı olarak birçok egzersiz yapabilirsiniz. Ancak her egzersizin belirli bir sürede ve ritimde yapılması gerekir. Mesela bir karın egzersizini çok yavaş ya da çok hızlı yaptığınız zaman, egzersizden herhangi bir sonuç alamazsınız. Eğer bir hareketi çok hızlı bir şekilde yaparsanız, o kısımdaki kan basıncı çok artar. Bu yüzden eklem bölgesinde sakatlanma ihtimali çok fazla olur ve aynı zamanda hareketin kas gelişimine olan katkısı da çok azalır.

Bu nedenle yapacağınız egzersizin temposuna dikkat etmeniz gerekir. Bir egzersizi 10 saniye içerisinde 20 tekrar şeklinde yapmak yerine, 10 saniyede 5 kere yapabilirsiniz. Bu sayede egzersizi yavaş yapmak, bölgesel olarak da kas grubunun daha uzun süre kasılmasına yardımcı olur. Kas grubunun uzun süre kasılması da gelişimi hızlandırıcı bir durum.

5. Egzersiz Sırasında Doğru Nefes Alıp, Vermemek

Egzersiz Hataları

Egzersizin yarısı hareketi doğru yapmak, yarısı da doğru nefes alıp, vermektir. Her egzersizin yapılması ve hızı farklı olduğu için, harekete uyumlu bir şekilde nefesinizi kullanmanız gerekir. Mesela ağırlık kaldırıyorsanız, kaldırırken nefes verin, indirirken nefes alın. Bazı egzersizlerde de en çok zorlandığınız anda nefes vermeniz gerekir. Hareketi yaparken doğru bir şekilde nefes alıp, vermek oksijenin tüm kaslara hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar. Ağır egzersizler yapıyorsanız, tüm kaslar çok fazla oksijene ihtiyaç duyar. Kalbimiz daha hızlı atar ve hızlı hızlı nefes alıp, veririz. Nefesi genel olarak burnumuzdan ve karnımızdan almamız gerekir. Bu sayede ciğerlerimize daha çok oksijen ulaşır.

6. Isınma Hareketleri Yapmamak

Egzersiz Hatalarıİnsanların en temel özelliklerinden biri aceleci olması. Aynı durum spor için de geçerli. Birçok insan ısınma hareketlerini yapmadan, direkt olarak spora başlamayı tercih eder. Isınma hareketlerini yapmadan spora başlarsanız, sakatlanma riskiniz artar. Bu durum da insanları spordan tamamen soğutur. Isınma hareketleri spora girmeden önceki ön hazırlık niteliğindedir. Yapılan egzersizlerden fayda sağlamak için ısınma hareketlerinin yapılması önemli bir kuraldır.

7. Uzun Süreli Mola Vermek

Egzersiz HatalarıSpor yaparken insan vücudu belirli bir ısıya, kalp atışına ulaşır. Bu değer normal zamanlardaki değerlerden farklı ve daha yüksek olur. Vücudunuz belirli bir enerji harcayıp ulaştığı değerleri belirli bir süre muhafaza etmesi gerekir. Ancak bu şekilde istediğiniz forma kavuşabilirsiniz. Egzersiz arasında uzun süreli dinlenmek tamamen yanlış. Kısa süreli su molası verebilirsiniz. Böylece hem teriniz soğumamış hem de tekrar spora başlarken zorlanmamış olursunuz.

8. Devamlı Olmamak

Birçok insan her gün spor yapma isteği ile uyanır. Ancak gün içerisinde yapılacak birçok iş olduğu için, bir türlü spora zaman bulamaz. Spora başlasanız bile, bir süre sonra sıkılarak ya da vaktiniz olmadığını düşünerek, bırakırsınız. Sporda doğru hareketi yapmanın yanı sıra, aynı zamanda devamlı olmak çok önemli. Bir kere spor yapınca hemen istediğiniz vücuda sahip olamazsınız ve hızlı bir sonuç elde edemezsiniz. Eğer kendinizi yorgun hissetmediğiniz ve spora hazır olduğunuz anda başlarsanız hem sakatlanma riskiniz azalır hem de spordan keyif almaya başlarsınız.

Keyif aldığınız egzersizleri uzun süre yapmaya devam edersiniz. İlk defa spor yapmaya başladığınızda mutlaka vücudunuzun bir kısmında ağrı ve sızı olur. Hatta adım atacak haliniz bile kalmayabilir. Bu durum uzun süre spor yapılmamış olan bir vücudun göstergesi. Vücudunuz spora devam ettiğiniz sürece daha çok açılır ve bir süre sonra ağrı, acı yok olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.