Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kadın Prezervatifi Nedir?

Dünyada zevk almak için yalnızca yunuslar ve insanlar sevişiyor. Yunusların beklemediği bir anda hamile kalma gibi endişeleri olmasa da insanlar da durum biraz daha farklı. Bunu önlemek için de pek çok korunma yöntemi bulunuyor.

Bugüne kadar hep popüler olan şey erkeklerin cinsel ilişki öncesinde prezervatif kullanmasıydı. Ancak son dönemlerde kadınlar için de prezervatifler geliştirilmeye başlandı. Fakat pek çok kadın, kadın prezervatifinin nasıl kullanıldığını, ne işe yaradığını ve ne gibi özelliklere sahip olduğunu henüz bilmiyor. İşte bu yüzden kadın prezervatifini tüm detayları ile anlatan bir içerik hazırladık sizler için.

Kadın Prezervatifi Nedir?

Kadın prezervatifi aslında en temel tabiri ile seks esnasında korunmak için kullanılan ince bir kesedir. Kadın prezervatifi sayesinde hamilelik ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek mümkün olur.

Nitril ya da lateksten yapılmış olan ve 9 ile 17 cm uzunluğu olan kadın prezervatifinin iki ucunda da esnek yapıdaki halkalar yer alır. Bazı kadın prezervatiflerinin kapalı uçlarında sünger de bulunur. Kapalı uçta yer alan esnek halka ya da sünger prezervatifin olası bir kayma durumunu engellemesi için vajinanın tam olarak içerisine yerleştirilir. Kadın prezervatifinin diğer ucu ise vulvanın dışında ve vajinanın tam da girişinde kalır.

Kadın Prezervatifinin Özellikleri

Kadın prezervatifinin içerisinde silikoz bazlı kayganlaştırıcı yer alır. Ancak eğer istenirse kişi ekstra olarak kayganlaştırıcı kullanabilir. Eğer ki çiftlerden birinin latekse karşı alerjisi bulunuyorsa nitrilden yapılmış olan kadın prezervatifleri tercih sebebi olabilir. Ancak lateksten yapılmış olan prezervatifleri kullanırken bunlarla beraber yağ bazlı kayganlaştırıcıları da kullanmak latekse biraz zarar verebilmektedir. Kadın prezervatifinin bir diğer özelliği ise içinde spermisid yani sperm öldürücü bulunmamasıdır.

Kadın Prezervatifi Nasıl Takılır?

Kadın prezervatifini kullanmak için önce prezervatifin paketi dikkatli bir şekilde açılır. Ardından prezervatifin kapalı ucunda bulunan halka sıkıştırılır ve uzun ve ince bir halka şekline gelecek hale getirilir. Sonrasında prezervatif vajina girişinin içinden iç taraflara doğru itilir. Ardından prezervatifin açık ucuna parmak sokulur ve prezervatif gidebildiği yere kadar vajinanın içine doğru itilir ve bu şekilde yerleştirilir. Vajinaya itme aşamasında sıkıştırılmış olan halka yeteri kadar iç tarafa gittiği vakit yeniden kendiliğinden açılır. Eğer prezervatif hala daha kişi tarafından hissediliyor ise halka açılmamış olabilir. Yani bu durumda prezervatif doğru yerleşmemiştir. Aynı zamanda prezervatifin vajinanın içinde dönüp dönmediğinden ya da katlanıp katlanmadığından da emin olmak gerekir. Prezervatifin açık ucunun kesinlikle vajinanın dışında kalması gerekir. Süngerli kadın prezervatifi kullanmadan önce de aynı uygulama yapılır.

Kadın prezervatifi yerleştirildikten sonra ilişkiye başlandığında penisin kadın prezervatifinin içinde bulunduğundan emin olunması gerekir. Eğer gerekiyorsa yeterli ölçüde kayganlaştırıcı kullanılması da gerekir. Aksi takdirde kadın prezervatifi yerinden çıkabilir. Hem kadın prezervatifinin hem de erkek prezervatifinin bir arada kesinlikle kullanılmaması gerekir. Bu durum ikisinin de yırtılmasına sebep olabilir.

İlişki esnasında prezervatifin çıkma gibi bir durumu olursa ya da vajinanın içine kaçma gibi bir durumu olursa kadın prezervatifinin hemen çıkarılması gerekir ve yerine de bir yenisi takılmalıdır. Böyle bir durumda daha fazla kayganlaştırıcı kullanılması gerekir.

Kadın prezervatifi çıkartılırken de spermin prezervatif içinde kalmasını sağlayabilmek amacı ile dışta kalan halkanın döndürülmesi ve bu şekilde dışarı çekilmesi gerekir. Kullanılmış prezervatifler kesinlikle tuvalete atılmamalıdır. Tüm bunların yanı sıra bir defa kullanılmış olan prezervatifin tekrar kullanılması uzmanlar tarafından kesinlikle tavsiye edilmiyor. Aynı zamanda kadın prezervatifi kullanılmadan önce muhakkak son kullanma tarihinin kontrol edilmesi gerekiyor.

Kadın Prezervatifinin Avantajları

Kadın prezervatifinin pek çok yararı da vardır. Özellikle kadınlar da partnerleri ile beraber korunma konusunda sorumluluğu paylaşmış olurlar. Eğer bir kadının partneri prezervatif kullanması reddediyor ise kadının kendisi prezervatif kullanarak korunabilir. Eğer kadın prezervatifi doğru bir şekilde kullanılırsa hamilelik ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar önlenebilir. Kadın prezervatifi cinsel birleşme öncesinde de takılabilir. Bu sayede sevişme sırasında anın bölünmesi gibi bir durum yaşanmamış olur. Nitrilden yapılmış olan kadın prezervatifleri ile beraber yağ ya da su bazlı olan kayganlaştırıcılar da kullanılabilir. Nitril ısıyı çok iyi geçiren bir madde olduğu için kişi prezervatifin varlığını dahi hissetmez. Üstelik uzmanlara göre kadın prezervatifi erkek prezervatifine kıyasla cinsel yol ile bulaşan hastalıkları önleme konusunda çok daha başarılı.

Kadın Prezervatifinin Dezavantajları

Ancak elbette her konuda olduğu gibi kadın prezervatifinde de bazı dezavantajlar bulunur. Prezervatifin açık ucu dışarıdan görülebilir durumdadır. Bu da kendine güven hususunda kişilerde sorun yaratabilir. Kadın prezervatifinin seks esnasında ses çıkarma gibi bir durumu olabilir. Ancak bu sorun da daha fazla kayganlaştırıcı kullanılarak çözülebilir. Kadın prezervatifinin fiyatı da erkek prezervatifine göre daha pahalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.