Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kadınlarda Akıntı ve Kaşıntı Neden Olur?

Kadınlar akıntı olması durumunda normal bir akıntı mı, yoksa bir hastalığın habercisi mi olduğu ayırt edilmelidir. Normal vajinal akıntıları anormal akıntılardan ayırmak için, kişiye ağrı veya kaşıntı vermiyorsa ve kötü kokulu, değilse genelde akıntı normal bir akıntıdır. Akıntılar özellikle bekar olan genç kızlar ve menopozda olan kadınlarda görülür. Herhangi bir nedeni olmayabilir. Bu akıntılara fizyolojik yani doğal akıntı denir. Herhangi bir enfeksiyon veya altında yatan bir nedeni varsa bu akıntılara fizyolojik olmayan akıntılar denir.

Fizyolojik doğal akıntılar hormonlar tarafından kontrol edildiğinden dolayı, özellikle aktif olarak hormon üretiminin devam etmiş olduğu üreme çağlarında görülebilir. Östrojen düzeylerine bağlı olarak örneğin adet kanaması öncesinde olabilir. Cinsel uyarı ile vajianada oluşan ıslanma, akıntıyı meydana getirebilir. Gebelik döneminde rahim ağzı bezlerinin salgıları, gebelik ve bebeğin korunması için hamilelik süresince artabilir. Spiral taktıran kadınlarda buna bağlı olarak akıntılar oluşabilir.

Kadınların adet dönemleri yaklaştıkça bazı kadınlarda vajinal bir koku olabilir ve akıntılarının renginde koyulaşma olabilir. Bu adet kanamalarını oluşturan hormonların bu dönemlerde getirmiş olduğu etkiden dolayıdır. Şayet kadınlardaki akıntı normale oranla artmışsa, görüntüsünde ve yapısında değişiklik varsa ya da herhangi bir enfeksiyon olma şüphesi varsa bunu anlamak için doktor tarafından vajinal muayene ve gerekirse vajinal kültür yapılabilir.

Fizyolojik yani doğal olmayan akıntılar yeni ortaya çıkan, koyu sarı, yeşil, kahverengi, kanlı, köpüklü ve kötü kokuludur. Bunun yanında ağrı, idrar yaparken yanma, anormal kanama gibi belirtiler ile seyreden akıntı varsa bu genital bir sorun olduğuna işaret eder. Bu sorunun mutlaka doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir. Çoğu durumda sebebi genital enfeksiyonlar olur.

Gelişmekte olan kız çocuklarında görülmesinin nedenleri hormonal olmasıdır. Küçük çocuklarda görülmesinin nedenleri arasında çok düşük bir ihtimal de olsa yabancı cisim olasılığı düşünülmelidir. Bundan şüphe duyulursa doktora götürmek gerekir. Çocuklarda kötü hijyen ve bağırsak parazitleri de akıntıya neden olabilir.

Kadınlarda Akıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda vajinal akıntıların tedavileri farklıdır. Enfeksiyonun etkenine göre tedavi edilmesi gerekir. Bazı durumlarda tanı konulmamış akıntılarda vajinal kültür yapılması gerekir. Bu durumda muhtemelen doktor dirençli ve hassas olan antibiyotikleri tespit ederek, uygun tedaviye başlatır. Bunun yanında kişinin bu bölgeyi temiz tutması da çok önemlidir.

Tekrarlayan mantar enfeksiyonları kişileri çok fazla rahatsız eder ve yaşam kalitelerini düşürür. Kullanılan antibiyotikler eğer işe yaramaz ise son derece basit ve maliyeti düşük olan borik asit tedavisi de doktor tarafından önerilebilir.

Kadınlarda Kaşıntı Neden Olur?

Kadınlarda vajinal kaşıntı olmasının en önemli nedeni, doğum kontrol hapı kullanımı ve antibiyotik kullanımı ile yararlı olan bakterilerin ölüp zararlı olan bakterilerin üremesi için uygun ortamlar oluşturmasıdır. Kısaca meydana gelen kaşıntıların en önemli nedeni, büyük ihtimalle vajinal mantarın meydana gelmesine neden olan bakterilerdir. Eğer vücuttaki bağışıklık sistemi az da olsa zayıflarsa, bu zararlı olan bakteriler harekete geçip vajina bölgesini ele geçirir.

Kadınlarda emzirme ve menopoz dönemlerinde de bu tür kaşıntılar olabilir. Özellikle genital bölgede aşırı derecede kaşıntı olursa nedeni, vajinada meydana gelen mantar enfeksiyonları olabilir. Bu enfeksiyonlar kadınların ortalama %75’inde görülür. Vajinal enfeksiyon olmasının bir diğer nedeni de, vajina asitliğinin bozulması sonucunda mantar oluşmasıdır. Vajinanın normal yapısı değişirse mantarların üremesi için ortam hazırlanır.

Vajinada kaşıntı olmasının sebebi havuz sonrasında ıslak mayo ile oturulması ya da sık sık duş alınmaması da olabilir. Ayrıca karşı cins ile ilişkide partnerinizin mantar taşıması ondan size kolay bir şekilde geçmesine neden olabilir. Vajinal kaşıntı sebebi vajinal trikomonas adı verilen hastalık da olabilir. Bu hastalıkta yeşil akıntıyla beraber kötü kokular da meydana gelir. Bu nedenlerin yanında kılların uzaması, stres, apse ve iltihaplanma, kişisel bakım ürünleri ve genital bölge temizliğinde aksaklıklar da kaşıntıya neden olabilir.

Kadınlarda Kaşıntının Tedavisi

Vajinal kaşıntıdan kurtulmak amacıyla pek çok krem ve ilaç vardır. Küçük çaplı mantarın tedavisinde fitil ve krem kullanılabilir. Fakat önemli olan kökten bir çözüm elde etmektir. Bunun için doktora başvurmalı ve gerekli testlerden sonra kaşıntı sebebi tam olarak tespit edilip uzun vadede kurtulmak için tedaviye başlanmalıdır. Gerekli tedbirler alınmazsa yeniden nüks edebilir. Mantar enfeksiyonu varsa uygun antibiyotik tedavisi verilir. Sebebi belli cilt hastalıkları varsa steroid kremler, menopoz varsa östrojen içeren kremler tedavi yöntemlerindendir.

  • Vajina bölgesi aşırı kuru veya ıslak bırakılmamalı
  • Her gün yıkanmalı lakin vajina içini yıkanmamalı
  • Banyoda vajinal bölge önden arkaya doğru yıkanmalı
  • İç çamaşırı her gün değiştirmeli
  • Parfümlü ped, krem, deodorant veya temizlik jelleri kullanmamalı
  • Dar kıyafet giymemeli, pamuklu ve rahat kıyafetler giyilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.