Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kadınlarda Böbrek Enfeksiyonunun Belirtileri

Böbrek enfeksiyonu birçok insanda farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkar. Ancak kadınların anatomik yapısı sebebiyle böbrek enfeksiyonu rahatsızlığına yakalanma ihtimali daha yüksek. İnsan vücudunda yer alan idrar yolu enfeksiyonu böbreklere bulaşarak, tedavisi daha zor bir hale gelir.

Böbrek Enfeksiyonu Neden Olur?

Kadınlarda Böbrek Enfeksiyonu

Böbrek enfeksiyonu günümüzde çok sık görülen ve meydana gelme ihtimali çok yüksek olan bir sağlık sorunu. Böbrek enfeksiyonlarının semptomları ani bir şekilde ortaya çıkar ve her gün farklı bir belirti oluşabilir. Böbrek enfeksiyonu semptomları çok fazla ve bu nedenle farklı hastalıkların belirtileri olduğu düşünülebilir.

Böbrek enfeksiyonu birçok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkar. En sık ortaya çıkan sebebi, uzun süre iyileşemeyen idrar yolu enfeksiyonu. İdrar yolu enfeksiyonunu birçok kadın kendi kendine tedavi etmeye çalışır. Karnını sıcak tutma ya da farklı şekilde tedavi yöntemleri uygular. İdrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığını kendi kendine geçmesini bekleme ve bilinçsiz bir şekilde uygulanan tedavi yöntemleri sebebiyle, böbrek enfeksiyonu daha zor bir sürece girer. Bir enfeksiyona sebep olan bakteri türünü yok etmek için, ayrı özelliğe sahip olan antibiyotik kullanılır. Farklı enfeksiyonların tedavisinde kullanılan her antibiyotiğin özelliği aynı değil. Tek bir antibiyotiği her enfeksiyon için kullanırsanız, idrar yolu enfeksiyonun böbreklere yayılma riski artar.

Kadınların yapısal nedenlere bağlı olarak böbrek enfeksiyonuna yakalanma ihtimali daha yüksek. Böbrek enfeksiyonunu önlemek için gerekli olan hijyeni sağlamanız gerekir. Ancak bu konuyu takıntı haline getirmemek gerekir. Vücut için yapılan çok fazla temizlik ise, vücut yapısının doğal dengesini bozarak, yararlı bakterilerin yok olmasına sebep olur. Böbrek enfeksiyonu aynı zamanda cinsel ilişki sırasında da ortaya çıkabilir. Polikistik böbreklerin yapısı da böbrek enfeksiyonunun ortaya çıkmasında önemli bir faktör. Diğer sebepler ise, şeker hastalığı, daha önceden yaşanmış olan böbrek taşı gibi bir sağlık sorunu ve bağışıklık sisteminin zayıflaması.

Böbrek Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda Böbrek Enfeksiyonu

Böbrek enfeksiyonu hastalığı birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkar. Daha çok kadınlarda ortaya çıkan böbrek enfeksiyonunun kendini belli eden birçok belirtisi bulunur.

1. Sebepsiz Yorgunluğun Ortaya Çıkması

7. Yorgunluktan ölecek gibi hissetmek

Her insan zaman zaman kendini yorgun hisseder. Normal zamana göre, kendinizi daha uzun süre yorgun hissettiğiniz zamanlar da olabilir. Bunlar genelde, regl dönemi ve migren ağrılarında ortaya çıkar. Ancak böbrek enfeksiyonu gibi sağlık sorununda, ilerleyen zamanlarda bütün gücünüzü ve enerjinizi kaybettiğinizi düşünürsünüz. Adım atacak ya da hareket edemeyecek kadar kendinizi halsiz hissedersiniz. Sadece uzandığınız zaman kendinizi daha iyi hissedersiniz. Yorgunluk derecesi daha fazla artar. Bu durum ilerleyen zamanlarda da kötü bir hal alır. Yorgunluk durumunun stresle ya da yaptığınız herhangi bir fiziksel aktivite ile ilgisi olmaz. Günlük rutin işlerinizi yaparken zorlanmaya başlarsınız ve yaptığınız herhangi bir ilaç tedavisi rahatlamanıza yardımcı olmaz.

2. Farklı Türden Olan Ağrılar

Böbrek enfeksiyonu belirtileri arasında en sık görüleni, farklı ağrılar olarak tespit edilir. Böbrek enfeksiyonları genel olarak farklı türdeki sağlık sorunlarına neden olur. Genel olarak insan vücudunun farklı bölgelerinde meydana gelen ağrılar. Karnın her iki tarafında oluşan şiddetli, arada sırada kasığa doğru ilerleyen ve kasığa baskı uyguladığınız zaman geçici bir sürede azalan ağrı şeklinde olur. Genel olarak sadece bir bölgede şiddetli sırt ağrısının oluşması. Sadece tek bir bölgede oluşan ağrı, sıcak bir disk varmış hissini uyandırması. Şiddetli bir şekilde nadiren ortaya çıkan baş ağrısı şeklinde de görülebilir.

3. Tuvalete Çıkma ve İdrarda Oluşan Değişiklik

Böbrek enfeksiyonunun belirtileri arasında tuvalete çıkma ve idrarda oluşan değişiklik gibi faktörler yer alır. Böbrek enfeksiyonu gibi bir sağlık sorununda ani bir şekilde tuvalete çok sık gitme isteği meydana gelir. Tuvalete gittiğinizde her an tekrar idrarınız gelecekmiş gibi bir hisse sahip olursunuz. Aynı zamanda idrarın rengi değişir, normalden daha farklı olarak daha koyu bir renk oluşur. İdrarın daha koyu bir renge sahip olması, aynı zamanda idrarın içerisinde kan ya da iltihap olduğunun bir sonucu olabilir. Tuvalete her çıktığınız zaman belirli bir ağrı meydana gelir.

4. Ateşin Çıkması

Böbrek enfeksiyonun bazı belirtileri bulunur. Bu belirtilerden biri de, aniden ateşin çıkmasıdır. Böbrek enfeksiyonunda, normal vücut ısısı birkaç derece yükselir ve vücutta ateş çıkabilir. Ateşin birkaç derece daha yükselmesi, böbrek enfeksiyonu sağlık sorunun ciddi ve açık bir göstergesi olabilir. Bu nedenle mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

5. İştah Kaybının Yaşanması

Böbrek enfeksiyonu belirtilerinden olan aşırı yorgunluk faktörüne ek olarak, aynı zamanda iştah kaybının yaşanması durumu da ortaya çıkar. Gün içerisinde sanki tokmuşsunuz gibi bir his oluştuğu için hiçbir şey yemek istemezsiniz. Bunun nedeni çok fazla su tüketiminin artmış olması. Su tüketiminin yanı sıra, aynı zamanda diğer içeceklere karşı da daha fazla tüketme isteği oluşur. Sıvı tüketiminin artmasının nedeni, daha çok insan vücudunda bulunan enfeksiyonun vücudu kurtulması ve susuz bırakması.

6. Kalbin Hızlı Bir Şekilde Atması

İnsan vücudunun en önemli organları arasında yer alan kalp, genel olarak normal bir atış ritmine sahip. Ancak bazı hastalıklar insan vücudunda meydana geldiği için kalbin normal atış hızını arttırabilir ya da düşürebilir. Özellikle böbrek enfeksiyonunda kalp normal ritminden farkı olarak, daha hızlı bir şekilde artar. Kalbin hızlı bir şekilde artması aynı zamanda çarpıntı ve ateşin direkt olarak bir sonucu niteliğinde olur. İnsan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemi, böbrek enfeksiyonu saldırısına anında savaş açar ve bu durum da kalbin hızlı bir şekilde atmasına yol açar. Kalbin atış hızı arttığı için, buna bağlı olarak kalp daha fazla enerji harcar ve vücudun yorgun hissetmesine neden olur.

Böbrek Enfeksiyonunun Tedavisi

Kadınlarda Böbrek Enfeksiyonu

Böbrek enfeksiyonunda ortaya çıkan belirtiler bazen belirgin olabilir. Bu belirtilere bağlı olarak anında doktora başvurmanız gerekir. Bir an önce hastaya uygulanacak olan tedavi yöntemi belirlenir. Doktorunuz gerekli tahlilleri yaptırdıktan sonra, düzenli olarak kullanmanız için antibiyotik tavsiye eder. Düzenli olarak antibiyotik kullanımı, özellikle böbrek enfeksiyonunda ilk sırada yer alan tedavi türüdür. Antibiyotik kullanımının süresi ve ismi, idrar testinin ya da diğer tahlillerin sonucunun kontrol edilmesi sonucunda belirlenir. Böbrek enfeksiyonun insan vücudunda yer alan belirtiler, tedaviye başlandıktan kısa bir süre sonra etkisini azaltır ve ortadan kalkar.

Böbrek enfeksiyonunda kullanılan antibiyotiklere bir hafta ya da daha uzun süre düzenli olarak devam edilir. Antibiyotik kullanımından sonra belirtiler yol olsa bile, doktorun tavsiyesi olmadığı sürece antibiyotiğin bırakılmaması gerekir. Ağır böbrek enfeksiyonunda hastanın, hastaneye yatması gerekebilir. Hasta hastaneye yattığı zaman, serum takılar, damar yolu ile antibiyotik verilir. Hastanın hastanede kalma süresi, enfeksiyonun ilerleme aşaması göre değişir. Böbrek enfeksiyonun çok sık bir şekilde tekrarlanması ve aynı zamanda kronik bir hale gelmesi durumunda, enfeksiyonun altta yatan sebebine göre farklı bir tedavi yöntemi uygulanır. İlerleri aşamaya gelmiş olan böbrek enfeksiyonu için cerrahi bir operasyon gerekebilir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.