Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kadınların Sık Yaptığı Hata: Eşine Çocuğuymuş Gibi Davranmak

Kabul edelim; biz kadınlar zaman zaman eşlerimize ya da sevgililerimize çocuğumuzmuş gibi muamele ediyoruz. Ancak bu durum evliliklerin çok daha kısa ömürlü olmasına, kısa ömürlü olmayacaksa da mutsuz bir şekilde devam etmesine neden oluyor. Yani evliliklerde eşlerden birinin anne gibi diğerinin de çocuk gibi davranması ya da o rollere mecbur kalması evliliği derinden sarsıyor. Evet, biz kadınlar evlendiğimiz andan itibaren annelik duygusuyla dolabiliyoruz ve henüz çocuğumuz olmasa bile ilk olarak bunu eşimiz üzerinde denemeye başlayabiliyoruz. Fakat bu gerçekten çok yanlış. Çünkü zaman içinde bu duruma eşiniz de alışmaya başlıyor ve işler bir anda iki tarafın da hiç istemeyeceği şekilde gitmek durumunda kalabiliyor.

Durum bu hale geldiğinde çiftlerin arasındaki aşk ilişkisi ve karı koca bağlılığı zayıflıyor. Haliyle ilişki çok daha monoton bir hal alıp zorunlu yürütülen bir evliliğe dönüşebiliyor. Bu yüzden kadınların asla eşlerine çocuklarıymış gibi davranmaması gerekiyor. Eğer bazen siz de ona çocuğunuz gibi davrandığınızı düşünüyorsanız bundan kurtulmak için hazırladığımız 7 öneriyi uygulamaya başlayabilirsiniz.

Sağlıklı Bir İlişki ve Mutlu Bir Evlilik İçin Öneriler

1. Eşinizi çocuk severmiş gibi sevmeyin.

İşe onun çocuğunuz olmadığını idrak ederek başlayabilirsiniz. Unutmayın, siz severek ya da birbirinize denk olduğunuzu düşünerek evlendiniz ve aranızda anne-çocuk ilişkisinin ötesinde bir şeyler var. Bu yüzden ona kızdığınız zamanlarda ve hatta onu sevdiğiniz zamanlarda bile ona çocukmuş gibi davranmayın. Çünkü bu rolün zaman içinde yerleşmesi durumu çok daha zorlaştırmaya başlayabilir.

2. Tüm yükü kendi üstünüze almayın.

Kadınların içgüdüleri mi yoksa sosyal baskı mı bunu buyuruyor bilmiyoruz ama kadınlarda genellikle her şeyi çekip çevirme ihtiyacı bulunuyor. Bu yüzden de kadınlar genellikle evde her şey ile ilgili tüm yükü tek başlarına sırtlıyorlar. Ancak bu durum da evliliğin zayıflamasına neden olabiliyor. O yüzden asla “Sen dur, onları ben yaparım, sen otur.” demeyin eşinize. Yoksa siz de direkt olarak eşinizin gözünde anne pozisyonuna geçmiş olursunuz. Üstelik bu durum sürekli bir hale gelirse zaman içerisinde eşiniz kendi sorumluluklarını da yerine getirmemeye başlayabilir. Hatta bazen onu bu duruma sizin fazla fedakar ve iyimser davranışlarınız da getirmiş olabilir. Eğer işler böyle ilerlerse hem sizin için hem de evliliğiniz için her şey çok daha zor olacaktır. Bunun yanı sıra bu tip bir alışkanlık eşlerin cinsel hayatlarına da olumsuz etki yapabiliyor.

3. Yemekleri yalnızca onun istediği şekilde yapmayın.

Eşinize sürekli olarak ne yemek istediğini sormayın ya da o ne isterse onları yapacağınızı söylemeyin. Elbette birbirinize bu tip jestler yapmanız zaman zaman oldukça güzel olur ancak bu sürekliliğe geçerse sizin için çok büyük bir sıkıntı yaratacaktır. Bazen bu jestleri onun da yapmasını isteyin. Ya da ikinizin de bu tip görevleri olsun. Çünkü aksi şekilde davranırsanız bir gün siz onun istediği şekilde bir şeyler hazırlayamadığınızda size tepki göstermeye başlayacaktır ve bu da ilişkinizi çok derinden zedeleyebilir.

4. Sohbetlerde yalnızca ev ve çocuklarla ilgili şeyler konuşmayın.

Eşlerin birbirleriyle konuşacakları özel konuları da olmalıdır. Yani tüm sohbetleriniz yalnızca ev ile ya da çocuklar ile ilgili olmasın. Birbirinizi ilgilendiren keyifli sohbetler yapmaya da özen gösterin. Böylece birlikteyken asla sıkılmazsınız ve ilişkiniz çok daha sağlam bir şekilde ilerler. Aksi takdirde ilişkiniz bir anne çocuk ilişkisine dönüşmeye başlayabilir. Bu durum hem eşinizi hem de sizi çok mutsuz edecektir.

5. Ondan kendine dikkat etmesini istediğiniz gibi siz de özenli olun.

Kadınlar erkeklerin kendilerine hiç özen göstermediklerinden ve çok bakımsız olduklarından şikayet eder dururlar. Ancak bu konuda siz de kendinize özen göstermelisiniz. Üstelik bunu yalnızca dışarı çıkarken değil evdeyken de uygulamalısınız. Bu yüzden evde de güzel ya da bakımlı görünmek için dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Aksi takdirde evin kadını değil hizmetçisi gibi bir misyona girmiş gibi durabilirsiniz. Ayrıca eğer kendinize böyle dikkat ederseniz eşiniz de bundan fazlasıyla etkilenecek ve ona değer verdiğinizi hissedecektir.

6. Hata yaptığında eşinizi azarlamayın.

Kadınlar zaman zaman annelik duygusuyla eşlerinin yaptıkları hatalara da azarlamayla karşılık verirler. Ancak bu da eşinizin sizi annesi gibi görmeye başlamasına ve sizden uzaklaşmasına neden olabilir.

7. Eşinizi size hesap vermek durumunda bırakmayın.

Eğer eşinizin özgüvenini elinden alırsanız ilişkiniz çok daha mutsuz bir hal alabilir. Bu yüzden eşinizi sürekli olarak size hesap vermesi gerekiyormuş gibi bir pozisyona sokmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.