Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kafa Çarpması Sonucu Ödem İçin Ne Yapılmalı?

Düşmeye bağlı olarak veya herhangi bir kaza atlatıldığında vücudun herhangi bir bölgesinde morluklar oluşması, kan damarlarının çatlaması veya yırtılması sonucu derinin alt kısımlarında dokulara kan sızması durumuna işaret eder. Oluşan bu morlukların çarpma veya kaza sonucu olduğu düşüncesi de 2-3 hafta gibi bir sürede geçeceği yönünde düşüncelere neden olur. Düşme, bir yere çarpma veya trafik kazası geçirme gibi olaylardan sonra oluşan şişlik veya kanama gibi durumlar, bazen ödem oluşumuna da neden olur. Ödem, vücudun her bölgesinde oluşabilen, vücutta dokular arasına sıvının fazla birikmesi sonucu şişlikler oluşması durumu ile ifade edilir. Kafaya alınan bir darbe durumunda da kafada ödem oluşumu gerçekleşebilir. Bu bölgede oluşan bir ödem sonrasında da ihmal edilmeden doktora gidilmesi gerekir.

Kafa Çarpması Sonucu Ödem Oluşması Durumunda Ne Yapılabilir?

Ödem, genelde bir hastalık olarak görülmeyip basit ve geçici bir durum gibi düşünülür. Asıl sebepleri karaciğer bozukluğu, böbrek yetmezliği, kalp rahatsızlıkları, alerjik rahatsızlıklar, damar tıkanıklıkları, psikolojik ve hormonal sebepler olabiliyor. Bu gibi rahatsızlıkların sonucunda oluşan ödemler dışında bir yere çarpma, spor aktivitesinde çarpışma, zemine çarpma veya herhangi bir kaza sonrasında da ödem oluşumu gerçekleşebilir. Ödemler vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilir ama genel olarak kol, bacak ve el bölgelerinde daha çok ödem rahatsızlığı oluşur. Ödemin gözle görülür hale gelebilmesi için vücudun yaklaşık 3 litre fazla sıvı toplamış olması gerekir. Bunların yanı sıra herhangi bir yere kafayı çarpma sonucunda da kafada ödem oluşumu gerçekleşebiliyor ve bu durum sanıldığından da tehlikeli bir hal alabilir.

Kafaya sert bir darbe alınması sonucu beyin ile kafatası arasında sıvı birikimi oluşur. Kılcal damarlar, etrafındaki dokulara sıvı sızdırmaya başladıkça, o bölgede şişlikler meydana gelmeye başlar. Damarlara uygulanan fazla basınç veya kuvvet, damarlardan sıvı sızmasının nedenidir. Kılcal damarlardan sıvı sızması sonucunda da oldukça sık bir şekilde ödem oluşumu gerçekleşir. Travmatik etkenlerle ilgili olan bu durumun nedenleri arasında kaza, darbe ve hasar gibi durumlar gösterilebilir. Ödem sorunu, kılcal damarlardan çok toplardamar ve lenf sistemleri ile ilgilidir. Ödem daha çok bu alanlarda meydana gelir. Aynı şekilde vücuda alınan herhangi bir darbe de ödem oluşumuna neden olur. Kafayı bir yere çarpma sonucu ödem oluşması sorunu bölgesel ödem rahatsızlığı adını alır.

Ödem Rahatsızlığının Nedenleri

Kafayı bir yere çarpma sonucu ödem oluşabileceği gibi ödemin oluşmasına neden olan başka etkenler de mevcuttur. Bu etkenler şu şekildedir;

 • Yanık,
 • Hareketsizlik,
 • Hamilelik,
 • Bazı ilaçların kullanımı,
 • Tuzun aşırı kullanımı,
 • Darbe, hasar gibi travma durumları.

Ödem Rahatsızlığının Tedavisi Nasıl Olur?

Ödemin ortadan kalkması için öncelikli olarak yapılması gereken ödemin oluşmasına neden olan durumun ortadan kaldırılmasıdır. Örneğin, genel olarak vücutta ödem oluşmasının önüne geçmek için tuz alımının normal seviyelerde tutulması, alkol alımının durdurulması, hazır besin ve soslardan mümkün olduğunca uzak kalınması, kafeinli içecekler ve özellikle sigara tüketiminden kaçınılması alınabilecek önlemlerin başında gelir. Ödem oluşumu üzerinde oldukça etkili olan hareketsizlik ve aşırı durağanlık için de lenf ve kan dolaşımının attırılmasına yönelik eylemler yapılabilir.

Vücutta oluşan ödemin riskini en aza indirmek için ayrıca dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

 • Fazla kilolardan kurtulmak,
 • Düzenli bir şekilde su tüketmek,
 • Karbonhidrattan uzak durmak,
 • Posalı gıdaları tercih etmek,
 • Fizyoterapist tarafından hazırlanan bir egzersiz programını bandaj ve çorap kullanımı eşliğinde uygulamak.

Çarpma veya kaza sonucu oluşan ödemler için ihmal edilmeden doktor kontrolünden geçilmesi gerekir. Ödemin durumuna göre ilaç tedavisi şeklinde bir uygulama yapılabilir.Uygun görülen durumda bölgenin bandaja sarılması veya üzerine buz kompleksi yapılması durumun ağırlığına göre yeterli olabilir. Nasıl bir tedavi uygulanacağı kazanın şiddetine, ödemin ya da morluğun durumuna göre doktorun vereceği karara bağlı olarak değişir. Daha ciddi bir sağlık sorunu ortaya çıkmadan acilen doktora başvurulmalı ve şikayet detaylı olarak doktora aktarılmalı. Kafayı bir yere çarpma veya kaza sonucu kafaya alınan darbeden sonra da vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünülmeli.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.