Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kafada Ağırlık Hissi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Günümüzde sıklıkla rastlanan hastalıkların başında baş ağrısı gelir. Herhangi bir hastalık ya da rahatsızlığın bir yan etkisi ya da belirtisi olarak kendini gösteren baş ağrısı, çok ciddi sorunların habercisi olabilecek olsa da çoğu zaman herhangi bir önem arz etmez. Bununla birlikte baş ağrısı her daim gözle görülebilir bir hastalığın etkisi olarak da karşımıza çıkmaz. Örneğin psikolojik sebeplerden dolayı kendini gösteren baş ağrısı, vücudumuzun yoğun bir şekilde çalışmasından dolayı da ortaya çıkabilir.

Baş ağrısı söz konusu olduğu zaman, bu rahatsızlık göz ardı edilmemeli ve dikkatli bir şekilde incelenerek takip edilmelidir. Zira bu rahatsızlığın ciddiye alınmadığı ya da tedavi edilmediği kimi durumlarda bu durum ölümle dahi sonuçlanabilir. Bu sebeple de hafife alınmaması gereken bu rahatsızlık ile karşı karşıya kalan kişilerin mutlak surette bir doktora başvurmasında fayda bulunur.

Söz konusu baş ağrısı olduğu zaman akla ilk gelen hastalıklardan birisi de migren olur. Migren rahatsızlığı herhangi bir yaş aralığında spesifik olarak görülmemekle birlikte, herhangi bir kişide ve cinsiyette görülebilir. Migrenin yoğun iş temposu, stres, yorgunluk ve uykusuzluk gibi belirtileri olur. Tüm bu durumlar kafada ağırlık hissine yol açar. Fakat dikkat edildiği takdirde erken teşhis ve ilaç tedavisi ile birlikte üstesinden gelinebilen bu rahatsızlığın tespit edilebilmesi için hastaneye gitmeniz halinde migren haricinde beyin kaynaklı rahatsızlıklar, kulak, burun ve boğaz ile ilgili olan rahatsızlıklar ya da hipertansiyon, kolesterol ve bunun gibi hastalıkların da ortaya çıkması mümkün olur.

Kafada Ağırlık Hissi Neden Olur?

Kafada ağırlık hissi çoğu zaman baş ağrısına tekabül eder. Bu tür durumlarda doktora başvurulması halinde baş ağrısı şiddetinin ne durumda olduğunu bildirmeniz gerekir. Günümüzde sıklıkla görülen fakat tanısı koyulamayan hipertansiyon hastalığı olarak karşımıza çıkar. Hipertansiyon kendisini boyun ve enseden başlayan çekilme, şiddetli ağrı, kulakta çınlama benzeri uğultu sesleri ve baş ağrısı gibi belirtiler ile gösterir. Hipertansiyonun teşhisinin konulmaması halinde kişilerin vücudu bu durumdan tamamen felç olacak şekilde dahi etkilenebilir.

Vücudumuzda baş ağrısına sebep olan ve vücut dengesinin bozulmasına yol açan bir diğer hastalık da kolesterol rahatsızlığı olarak karşımıza çıkar. Kolesterol rahatsızlığı vücuda kan dolaşımı ile yayılır ve bu da baş ağrısına yol açabilir. Fakat kolesterolü olan her kişide, baş ağrısı belirtisinin ortaya çıkacağı herhangi bir kesinlik göstermez. İlk etapta kolesterol ile birlikte kendini gösteren kan yağları da kafada ağırlık hissine yol açabilir.

Kimi durumlarda baş ağrısı rahatsızlığının yanında çeşitli belirtiler de ortaya çıkar. Bu belirtiler genellikle kendisinden çok daha büyük ve önemli hastalıkların habercisi olur. Bu sebeple de bu tür hastalıkların teşhis ve tedavi edilmesi gerekir. Erken teşhis her daim, her konuda ve her hastalıkta hayat kurtarır. Bu nedenle hastaneye giderek rahatsızlığı konusunda doktora bilgi veren bir hastanın özellikle de aşağıda yer alan belirtileri de göstermesi halinde bu konu hakkında da doktora bilgi vermesi gerekir.

  • Kusma ve mide bulantısı
  • El ve kollarda görülen karıncalanma hissi ya da hareket hissinin azalması
  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Hareket ve konuşma bozukluğu
  • İlaç kullanılmasına rağmen düşmeyen tansiyon
  • Bilinç kaybı ve buna benzer durumlarda acil bir şekilde doktora başvurmanız gerekir.

Kafada Ağırlık Hissi Nasıl Geçer?

Diğer yandan nörolojik sebeplerden dolayı kafada ağırlık hissinin oluştuğu da görülür. Kafada ağırlık hissi ile birlikte konuşma bozuklukları, hareket ve güç kaybı gibi durumların görülmesi halinde bir nöroloji uzmanına gidilmesi gerekir. Bu noktada baş ağrısına sebep olan ana etmenin bulunması ve ilk önce bu rahatsızlık ya da hastalığın üstesinden gelinmesi gerekir. Sıkıntı nörolojik bir sebep ise, nörolojik değerlendirmelerin yapılmasından sonra buna uygun teşhis ve tedavilerin yapılması gerekir.

Baş ağrısı ya da kafada ağırlık hissi kendiliğinden geçmemesi halinde genellikle ciddi bir soruna işaret eder. Kafada ağırlık hissinin geçebilmesi için bu duruma sebep olan bulguların üstesinden gelinmesi gerekir. Bunun için de uzman bir doktor tarafından kapsamlı test ve tetkikler doğrultusunda bir tanı koyulması ve buna göre de tedavi uygulanması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.