Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kafada Aniden Çıkan Sislikler Neden Olur?

Kafada ani olarak çıkabilen şişliklerin birçok sebebi bulunur. Kafada meydana gelen bu şişliklerin çoğunun yağ bezesinden dolayı olduğu düşünülür. Bu sebeple şişlikler pek fazla önemsenmeyebilir. Lakin bazen bu şişlikler kist gibi ciddi sağlık problemlerinden de ileri gelebilir. Bu şişlikler bazen hasta tarafından farkedilebilir, bazen de hastanede yapılan tetkikler sonucu keşfedilebilir. Şişliklerin tamamen keşfedilmesi ve sonrasında doktor takibi yapılması gerekir.

Çünkü bu kistler iyi huylu olabildiği gibi kötü huylu da çıkabilir. Oluşan kistlerin doktor tarafından sürekli olarak kontrol edilmesi ve büyüyüp büyümediğine düzenli olarak bakılması önemlidir. Görüldüğü üzere kafada görülen şişliklerin pek çok sebebi olabilir. Uzman bir doktor tarafından detaylı olarak incelenmesi en doğru yoldur. Yazımızda sizlere kafada aniden çıkan bu şişliklerin en çok görülen nedenlerinden bahsettik.

Kafada Aniden Çıkan Şişliklerin Nedenleri Nelerdir?

1. Yağ Bezesi

Tıp dilinde lipom olarak ifade edilen yağ bezeleri, cilt altındaki yağ hücrelerinin birikmesi sonucu oluşan yumuşak kiste denilir. Kafadaki şişlikler yağ bezelerinden kaynaklı da olabilir. Yağ bezeleri tehlikeli değildir ama rahatsızlık verdiğinden dolayı doktor tarafından alınması gerekebilir. Vücutta herhangi bir bölgede meydana gelebilen ve genelde bezelye tanesi büyüklüğünde olan bu yağ bezeleri, başta da çıkabilir. Kafada beliren şişliğin nedeni yağ bezesi sanılarak önemsenmese de, bazen de şişlikler ciddi sorunların habercisi olabilir. Yağ bezeleri uzman müdahalesi sayesinde kolay bir şekilde alınabilir. Şişliğin yağ bezesi olup olmadığını anlamak amacı ile uzman bir doktora başvurmakta yarar vardır.

2. Kistler

Yağ vücuttan dışarı çıkamazsa, bu durumda cilt altında birikir ve kistler oluşur. Aynı zamanda yağ dokularının olduğu yerlerde kontrolsüz büyüme sonucu da oluşabilirler. Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelebilen kistler, kafada da çıkabilir. Kistler iyi huylu olacağı gibi kötü huylu da olabilir. Yağ kistlerinin kendi kendine geçmesi mümkün değildir. Bu sebeple kistlerin doktor kontrolü altında tutulması gerekir. Doktor muayenesi ve kontrollerin ihmal edilmemelidir. Şişliğin kistten kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için uzman bir doktora başvurulması gerekir. Genelde bu kistler cerrahi müdahale ile alınabilir.

3. Beyin Tümörü

Kafada beliren şişlikler kimi zaman beyin tümörü rahatsızlığına işaret edebilir. Nadir olarak görülen bu durum, yalnız başına beyin tümörü bulgusu olarak da değerlendirilmez. Görme ve konuşma zorlukları yaşanması, baş dönmesi, denge kaybı, düz yürüyememe, çift görme, epilepsi, şiddetli baş ağrıları, titreme ve seğirmeler beyin tümörünün belirtilerinin arasında yer alır. Eğer şişlik ile beraber diğer belirtiler de baş gösterirse, ihmal edilmeden bir an önce uzman bir doktora başvurulması gerekir. Beyin tümörlerinden kaynaklı şişlikler hayati önem taşır. Erken tanı her zaman hayat kurtarıcı olur.

Kafada meydana gelen şişlikler görüldüğü üzere birçok sebepten kaynaklanır.

Kafada Aniden Çıkan Şişlikler Nasıl Geçer?

  • Kafadaki şişlikler yağ bezelerinden kaynaklanıyorsa, bu durum çok ciddi değildir. Bu yüzden çok fazla endişelenmemek gerekir. Rahatsızlık veriyorsa uzman bir doktor tarafından ufak bir operasyon ile alınabilirler. Böylece kişi yaşadığı rahatsızlıktan kurtulabilir.
  • Şişliklerin nedeni kist gibi bir sorundan kaynaklanıyorsa öncelikle bir cildiye doktoruna gidilmesi gerekir. Doktor durumun sebebine göre gereken tedaviyi uygular. Enfeksiyon kaynaklı ise antibiyotik reçete edebilir. Gerekli görülür ise cerrahi operasyon ile bu kist alınabilir. Kanserden şüpheleniliyorsa biyopsi uygulaması yapılabilir.
  • Kafadaki şişliklerin nedeninin beyin tümörü olduğunu tespit edilmişse, bu durum hayati önem taşır. Beyin tümörü rahatsızlığında birçok rahatsızlıkta olduğu gibi erken tanı çok önemlidir. Bu yüzden kişide, yukarıda bahsettiğimiz beyin tümörü belirtilerinden birkaçı dahi görülse, vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmasında yarar vardır. Başarılı bir ameliyat ile tümör iyi bir şekilde temizlenebilir. Bundan sonra MR yöntemi ile teyit edildikten sonra şayet tümör kötü huylu ise hasta radyoterapi ve kemoterapi tedavisi de alabilir. Günümüzde beyin tümörü rahatsızlığında, ışın tedavisi uygulaması da son derece başarılı sonuçlar verir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.