Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kafada Kemik Çıkması Nedir, Ne Yapılmalı?

Vücudumuzda zaman zaman değişimler meydana gelir. Bu değişimler fizyolojik veya psikolojik sebeplerden ötürü olabilir. Her kısmı ile yaşayan vücudumuz çoğu zaman sağlıksız beslenme, iyi muhafaza edememe, fizyolojik darbe veya strese bağlı olarak tepkiler verir. Bu tepkiler küçük bir irinli sivilce olarak da kendini belli edebilirken, bir kemiğin yerinden çıkması şeklinde bile olabilir. İşte vücudun hastalıklara karşı verdiği tepkilerden biri de kafada kemik çıkması durumudur. Peki kafada kemik çıkması ne anlama gelir, böyle bir durumda ne yapılır? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kafada Kemik Çıkması Ne Anlama Gelir?

Baş bölgesi kafatası kemikleri ile kaplıdır. Kafatası kemikleri oynamaz eklemlerden oluşan sert kemiklerdir. Kafanın içinde hayati fonksiyonları düzenleyen beyni darbelere ve dış etkilere karşı korur. Kafatası kemiği vücutta bulunan en sert kemikler arasındadır. Sadece çok şiddetli travmatik darbeler sonucunda çatlama veya kırılma gibi durumlar görülür. Bu tür travmalarda kafatasındaki kemiklerin kırılması ve bunun sonuncunda kafada kemik çıkması gibi sorunlar meydana gelebilir.

Kafada kemik çıkması durumu aslında kafatasına alınan darbelere bağlı kırılan kemiklerin büyümesidir. Bu bölgede oluşan kemik büyümeleri beyne zarar verir. Bunun yanında birçok fiziksel probleme de zemin hazırlar. Kafada kemik büyümesi şüphesi bulunan kişilerin acilen uzman bir beyin cerrahı tarafından tetkik edilmesi gerekir.

Kafada Kemik Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

Kafada kemik çıkması veya büyümesi durumlarının en büyük nedeni şiddetli travmadır. Bir kaza sırasında kafatasına alınan sert darbeler sonucu kafa kemiği kırılır. Darbe alan bölgedeki kemiğin çıkması sonucu beyin zarar görmeye başlar. Bu durumda beyin ile beraber beyin fonksiyonları ile yönetilen tüm organlar etkilenir. Geçirilen bir trafik kazası sonucu ya da kafaya doğru alınan sert darbelerde kafada kemik çıkması durumu gözlenir.

Kafada kemik çıkması durumuna neden olan başka ihtimaller de vardır. Bunlardan ilki kemik kistidir. Kemik kisti en çok çocukluk ve ergenlikte görülür. Kemik içine yerleşen kistik sıvı kemiğin dışa doğru şişkinlik yapmasına neden olur. Bu hastalık kanser türü değildir. Sadece kemiklerim içindeki sıvıda oluşan bir tür kisttir. Çocuğun büyümesi ile bu kistin etkisi de azalır. Bu yüzden kist de küçülür. Kemik kistleri çoğunlukla bacak ve kol kemiklerine görülürken; bazı kişilerde kafatasında da oluşabilir. Böyle bir durum fark edildiğinde mutlaka bir beyin cerrahına başvurmak gerekir.

Diğer bir durum ise ”paget hastalığı”dır. Bu hastalık biçim bozucu kemik iltihabı olarak adlandırılır. Kronik bir hastalık olan bu durum kemiklerdeki kalsiyum depolarını hedef alır. Kalsiyumun kemiklerden ayrılmasına neden olup kemiği yumuşatır. Daha sonra kemik olgunlaşma sürecinde eğrilerek çıkıntılara sahip olur. Bu hastalığın en çok görüldüğü kemikler leğen kemiğidir. Bunun dışında kafatası kemiğinde de paget hastalığına bağlı olarak kemik çıkması ve kemik büyümesi gibi durumlar gözlenebilir.

Kafada Kemik Çıkması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kafada Kemik Çıkması Nedir, Ne Yapılmalı?

Travma etkenlerine bağlı kafatasında kemik çıkması halinde kişilerin acilen doktora başvurması gerekir. Kafada büyüyen kemik beyne baskı yapacak ve kişinin hayati organlarını etkileyecektir. Bu tür durumlarda olan kişilerin en kolay kaybettikleri his görme ve duyma yetisidir. Bu yüzden kafa travması durumlarında kişiye acil müdahale gerekir. Kafada büyüyen kemikler için cerrahi müdahale yapılır. Beyin cerrahları tarafından çıkan kemik kesilerek yerine platin takılır. Platin oldukça sert ve bükülmez bir metaldir. Ayrıca insan vücudunda reaksiyon vermeme özelliği vardır. Bu yönü ile uzun yıllar kafatası kemiğinin yerine kullanılabilir.

Kalça kemiği ve bacaktaki kemiklerin yerine de kullanılan platin; beyne zarar vermez. Kemiklerin kendini yenileme ve uzama gibi bir fonksiyonu olmadığı için kemik çıkması sonucu cerrahi müdahale geçiren kişiler bu platin ile bir ömür yaşamak zorunda kalır. Kemik çıkması durumlarında beyinde ve bedende kalıcı veya geçici hasarlar oluşabilir. Bu hasarları önlemek için kişilere travma anında hemen müdahale edilmesi gerekir. Erken müdahale ile kişilerin kurtulma ihtimali artacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.