Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kafada Sivilce ve Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saçlarımız görüntümüzü tamamlayan doğal aksesuarlarımızdır. Saçlarımızın görüntüsü kadar sağlığı da önemlidir. Saç sağlığını koruyan en önemli elemanlardan biri de saç derisidir. Saç derisinde oluşan herhangi bir olumsuzluk karşısında saçlar da olumsuz etkilenerek kişinin görüntüsünün bozulmasına neden olur. Bunlardan biri de kafada çıkan sivilceler ve bunun devamında oluşan saç dökülmeleridir. Bu konudaki tüm detayları sizler için bu yazıda derledik.

Kafada Sivilce ve Saç Dökülmelerinin Nedenleri Nelerdir?

Saç derisinde oluşan herhangi bir reaksiyon ya da herhangi bir hastalık olarak kafada sivilceler görülür. Kafadaki sivilceler kişinin saç derisini olumsuz etkiler ve farklı sonuçlara neden olabilir. Farklı sebepleri olan kafadaki sivilceler yaygın olarak sebum fazlalığından kaynaklanır. Sebum yağ bezlerinin salgılamış olduğu yağ içerikli bir salgıdır. Bu da saç derisini gözeneklerinin tıkanmasına ve devamında da bakterilerin oluşumuna neden olarak sivilcelere neden olur.

  • Saç sağlığını en çok etkileyen durumlardan biri de strestir. Stres kişinin saç derisinin gerilmesine ve devamında da sivilcelere neden olabilir. Kişinin aşırı üzüldüğü hayal kırıklığına uğradığı dönemlerde de kafada sivilceler görülebilir.
  • Özellikle iklim değişikliğinde ya da hava değişiminde kişinin saç derisinde bazı değişimler meydan gelir. Kimisi yağlanırken kimisi da çok fazla kuruyabilir. Kuruyan saç derisinde de kolay bir şekilde sivilceler oluşur. Özellikle kuru bir ortamdan nemli bir ortama geçişteki ani durumlarda bu daha sık karşılaşılır.
  • Eğer kişinin bulunmuş olduğu ortam sürekli olarak atık gazlara maruz kalıyorsa ve kişi de bu ortamda bulunmak zorunda ise kişinin gözeneklerinin tıkanmasıyla birlikte kafadaki sivilcelerin oluşumu birbirini takip eder. Atık gazlar gözeneklerde tıkanır ve burada çok çabuk saça zarar verebilirler.
  • Kimi zaman da kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olabilir. Özellikle hormon içerikli ilaçlarda bu daha sık görülür.  İçeriğinde çok miktarda erkeklik hormonu ya da kadınlık hormonu varsa bu saç derisinde sivilcelenmelere ve kabuklanmalara neden olabilir.
  • Kişi her ne kadar günlük olarak yıkanıyor olsa da salgı bezleri fazla çalıştığından saçlarındaki sebum miktarı günlük olarak birikiyor ve gözenekleri tıkıyor olabilir. Saç derisinin sürekli yağlı olması saç tellerine zarar vereceği gibi kafada sivilcelerin oluşumuna da  yardımcı olur.
  • Bazı saç bakım ürünleri saçlarda farklı reaksiyonlara neden olabilir. Özellikle saç derisini tahriş eden ürünler genelde arındırıcı olarak piyasaya sunuluyor. Ancak diğer kozmetik ürünlerin kalıntısını arındırsa da kendisi de deriyi tahriş ederek tahrişe bağlı kafada sivilcelere neden olabiliyor.
  • Cildimizin nasıl hava almaya ihtiyacı varsa saç derimizin de hava almaya ihtiyacı vardır. Bu yüzden saç derisini uzun süreli tıkalı tutmak saç köklerinde enfeksiyonlara iltihaplı sivilceler neden olabilir. Bu sivilcelere arılı sivilcelerdir ve özellikle çıkarken kişinin rahatsız olmasına neden olur.

Saç derisinin kalitesizleşmesiyle birlikte işlevi azalır, bu da saçların dökülmesine neden olur. İçtiğiniz sudan bulunduğunuz havanın ortamından tutun da daha birçok konu saçlarınızla direkt olarak bağlantılıdır. Yukarıda saydığımız kafada sivilce oluşum nedenleri genelde saç dökülmelerine neden olur. Önce sivilce olarak kafada deformasyon başlar.

Daha sonrasında da bu sivilcelerin peşini kurumalar ve kabuklanmalar izler. Saç kökü daha fazla tutunacak yer bulamayarak zamanla dökülür. Dökülen saçlar genelde kökten kopar.

Kafada Sivilce ve Saç Dökülmesi Nasıl Geçer?

Kafada sivilce ve saç dökülmesi tedavisi için kişi öncelikle sağlıklı beslenmelidir. Özellikle bir vitamin testi yaptırarak eksik olan tüm takviyeleri edinmelidir. Beraberinde ise kişi ne kuru ne nemli ortamlarda bulunmaya özen göstermelidir. Çok kuru ortamlarda kalmak zorunda olduğu zamanlarda bir saç kremiyle beraber saçın kaybettiği nem geri kazandırılmalıdır.

Saçlarınızı özellikle yaz aylarında en az iki ya da üç günde bir yıkamalısınız. Bu şekilde sebumu önleyebilirsiniz. Saç bakım ürünlerini seçerken de dikkat etmeniz gereken husus, içeriğinde olabildiğince az kimyasal içermesi ve saç tipinize uygun olmasıdır. Tüm bu özeni gösterdikten sonra sağlıklı saçlara kavuşabilmeniz mümkün

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.