Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kafada Zonklama Neden Olur?

Bireylerin yaşamları boyunca sıklıkla karşılaşabildiği problemlerden birisi şüphesiz baş ağrılarıdır. Baş ağrısı zaman zaman öyle bir hal alır ki kişi iş yapamaz hale gelebilir. Bu baş ağrılarının artarak ilerlemesi ile birlikte zonklama denilen durumun oluştuğu bilinir ve bu durum katlanılamaz hal alabilir. Bu durum zaman içerisinde yaşam kalitesini büyük oranda düşürecek ve bireyleri mutsuzluğa itecektir.

Kafada meydana gelen zonklamanın birçok nedeni olabileceği gibi bu nedenler oldukça ciddi problemler de olabilir. Kafadaki zonklama hiçbir zaman ihmal edilmemeli ve mutlaka gerekli kontroller yaptırılmalıdır. Yazımızdan kafada zonklamanın nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kafada Zonklamanın Sebepleri Nelerdir?

Baş ağrısı ile başlayan hafif bir ağrı zaman içerisinde yerini zonklama şeklinde daha büyük ve kronikleşmiş ağrılara bırakabilir ve bu durumun birçok sebebi olabilir. Bu sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Travma Kaynaklı Zonklama

Bireyin başına düşen sert bir cisim, sert bir darbe, zemine sert bir düşme ve kafayı çarpma ya da herhangi bir sebeple kafaya alınan darbe sonucunda kafada zonklama meydana gelebilir. Oluşacak zonklamanın şiddeti bireyin kafasında meydana gelen travma şiddeti ile doğru orantılıdır. Kişinin kafasında ki zonklama darbenin ardından zaman geçmesine rağmen azalarak kaybolmuyorsa birey mutlaka doktora başvurmalıdır.

Çünkü kafaya alınan darbeler can kaybına bile neden olabilir, bu nedenle ciddiye alınmalıdır. Ayrıca kafaya alınan darbe kafa içerisindeki basıncı değiştirebileceğinden başlangıçta problem yokmuş hissi uyandırsa da kafa içerisinde düzelmeyen basınç beyin kanamasına neden olabilir. Bu nedenle travma kaynaklı kafa zonklaması asla ihmal edilmemelidir.

2. Migrenden Kaynaklı Zonklama

Beyin damarlarının henüz bilinmeyen bir sebep ile daralıp genişlemesi nedeniyle oluşan ağrılardır. Genellikle tipik bir baş ağrısı zannedilen migren ağrıları fark edilmemesiyle birlikte zaman içerisinde artarak devam eder. Migren ağrılarının en büyük belirtilerinden birisi artarak devam etmesi ve zonklama semptomlarının gözlemlenmesidir. Bireylerin baş ağrısı ve migren ağrısı ayrımını yapabilmeleri doğru tedaviyi alarak ağrılarına çözüm bulabilmeleri için oldukça önemlidir.

Çünkü migren ağrısı ve baş ağrısı için kullanılan ilaçlar birbirinden farklıdır. Baş ağrıları için kullanılan ağrı kesiciler migren ağrısını azaltmayacak aksine sık sık kullanılan ağrı kesiciler migren ağrısının artmasına neden olacaktır. Migren zonklama ile beraber ışığa karşı hassasiyet, sese karşı hassasiyet, mide bulantısı ve kusma problemlerine de neden olur.

3. Patolojik Oluşum Kaynaklı Zonklama

Kafa içi basıncı değişimi, beyin yapısının değişmesi, beyin içerisinde oluşan tümör gibi sebepler ile kafada zonklama gözlenebilir. Bu problemlerin önüne cerrahi müdahale ile geçilebilir, böylece zonklama da ortadan kalkacaktır. Ayrıca beyin içerisinde oluşan tümörün oluştuğu bölgeye bağlı olarak görme problemleri gibi çeşitli açılardan bireyleri etkilediği bilinmelidir. Bu ve bunun gibi ciddi problemlerin belirtisi olabilecek kafada zonklama mutlaka ciddiye alınmalıdır.

4. Küme Kaynaklı Zonklama

Bu tip kafa zonklamaları genellikle yılın belirli dönemlerinde bireylerin hissettiği ağrılardır. Erkeklerin daha çok karşılaştığı bu zonklama tipi gözün tek tarafını çevreler. Bu ağrı tipinin genetik kaynaklı olduğu bilinir.

5. Alerjiye Bağlı Zonklama

Genellikle mevsim değişikliği sırasında alerjiye bağlı sinüslerde meydana gelen tıkanma sonucunda oluşan zonklamalardır. Bireylerde zonklama ile birlikte gözlerde kızarma, yaşarma ve kaşınma da görülür. Bu ağrıların önüne geçmek için öncelik alerjinin tedavi edilmesidir.

Kafada Zonklama Nasıl Geçer?

Bireylerin sıklıkla karşılaşabildiği kafa zonklaması ya da baş ağrısı tedavisi için öncelikli olarak ağrının sebebini bilmeleri gereklidir. Ağrı basit bir neden ile oluştuysa (stres gibi) ağrıya sebep olan faktörlerden uzak durulur ve basit bir ağrı kesiciyle ağrının önüne geçilebilir. Ancak ağrının çok daha ciddi problemlerle de oluşabileceği bilinmeli ve doktor kontrolü sağlandıktan sonra doktorun önereceği tedavi adımları izlenmelidir.

Baş ağrısı için sürekli olarak ağrı kesici kullanımı her hafta 2-3 kez ağrı kesici almak vücutta alışkanlık uyandıracağından baş ağrısının hafiflemesini sağlamayacaktır. Bu nedenle gerekli olmadığı takdirde ağrı kesici kullanılmamalı ve özellikle zonklama şeklinde olan baş ağrıları ciddiye alınarak doktora gidilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.