Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kahvaltıda Kahve İçmenin Faydaları

Kahve bazılarımız için güne başlama nedeni, bazılarımız için gün içinde aranan ilk içecek… Kahve seveninin çok sevdiği hatta tiryakisi olduğu sevmeyenin ise pek az bulunduğu bir içecek olarak bilinir. Özellikle Türk ve Arap toplumunda büyük öneme sahip olan kahve asırlardır severek tüketiliyor. Dünya üzerinde birçok farklı içecek türü olmasına rağmen kahve tüketimi tüm dünyada yaygın. Birçok farklı çeşidi ve farklı hazırlanma usulleri ile kahve geniş bir perspektife sahip.

Kahve yıllardır bir içecekten öteye geçerek bir kültür haline gelmiş. Kahve adına şiirler yazılıyor, önemini vurgulamak ve verdiği hisse atfen şarkılar yazılıyor hatta filmlerde sık sık kullanılıyor. Türk toplumunda da asırlardır yer alan kahve kültürü yaşam tarzı haline gelip ona atfen atasözleri ve deyişler var. Bu özdeyişlerden bazıları ”bir acı kahvenin 40 yıl hatırı vardır”, ” fincanın sıcaklığı, kahvenin lezzeti” gibi. Bu atasözleri Türk toplumunun kahveyi ne kadar sevdiği ve değer verdiğini gösteriyor. Bunca sevdiğimiz ve önemsediğimiz kahvenin tarihçesini ve bir içecek olarak kahvaltı sofralarımıza kadar nasıl geldiğinizi merak ediyorsunuzdur. İşte kahve hakkında bilgiler ve kahvaltıda kahve içmenin faydaları!

Kahve Nedir?

Kahve tropikal iklimlerde yetişen bir ağaç. Bu ağaçta yer alan kahve meyvesinin çekirdeklerinin ayrıştırılıp çıkarılması ile kahve çekirdekleri elde edilir. Bu kahve çekirdekleri ise birkaç işlem geçirdikten sonra tüketilmeye hazır hale gelir. Kahve çekirdekleri hasattan sonra kavrulur ve dövülür. Bu iki aşamadan geçmeyen kahvenin tadını almak mümkün değil. Daha sonra isteğe göre tane olarak, parçalı veya toz haline getirilerek suda kaynatılıp içilir. Dünya üzerinden kahvenin en çok üretildiği yerlerin başında Brezilya gelir. Bunu haricinde Kolombiya, Venezuela, Orta Amerika, Meksika, Arabistan, Afrika, Kenya ve dolayları, Hindistan, Endonezya, Antiller, Büyük Okyanus adaları, bu adaların arasında da özellikle Hawaii ve Filipinler de büyük kahve üreticisi olan yerler. Bu yerlerde üretilen kahveler farkı türlerde ve yapılarda olduğundan dünya üzerinde çok çeşitli kahve türleri bulunuyor.

Kahvede ”kafein” maddesi doğal olarak bulunur. Ölçülen rakamlara göre % 1-2 oranında doğal kafein bulunduran kahve doğru oranlarda alındığında vücuda oldukça faydalı.

Kahve Nerelerde Kullanılır?

Kahve sadece bir içecek olarak tüketilmiyor. Birçok alanda da kullanıma müsait olan kahve istatistiklere göre dünyada en çok Amerika Birleşik Devletlerinde tüketiliyor. Bitki yetiştiricileri asitli toprak seven bitkiler için gübre niyetine kahve kullanır. Bu sayede hem hayvanları uzaklaştırıyor hem de toprağı besliyor. Diğer bir kullanım alanı ise; dibi tutmuş ve yanmış tencere tavalar. Kahve telvesini yanmış yüzeye sürüp ovalayarak kolayca temizleyebilirsiniz. Kahve ayrıca tıkanmış lavabo ve giderleri de temizlemek için doğal bir temizlik aracı. Kahve yoğun kokusu ile sarımsak-soğan gibi sebzelerin kokusunu gidermekte kullanılırken; buzdolabında oluşan kötü kokuların da giderilmesinde çok etkili. Asırlardır kahvenin yüze ve vücuda iyi gelen etkisinden dolayı özellikle kadınlar doğal temizleyici olarak kahveyi kullanıyor. Kahve telvesinin kılcal damarları uyarmasından dolayı kan dolaşımını hızlandırıyor. Yüzdeki siyah noktaları temizliyor ve doğal peeling etkisi gösteriyor. Ayrıca vücut çatlakları, selülit gibi problemlere için ise birkaç doğal yağ eklenerek yapılan maskelerde çok etkili sonuçların alınmasını sağlar. Hobi malzemelerinden biri olarak kahve kullanılır. Sabun ve mum yapımında koku verici, eskitilmiş görünüm vermesi için de tamamlayıcı olarak kahve kullanılıyor. Son olarak evde hayvan besleyen kişiler; hayvanlarını pirelerden korumak ve tüylerinin yumuşak bir form alması için kahve telvesini şampuana karıştırarak kullanabilirler.

Kahvaltıda Kahve İçmenin Faydaları Nelerdir?

Kahve günün her saatinde tüketilmeye ve kullanılmaya müsait. Bu yüzden kahve tiryakileri için kahvesiz bir an düşünülemez. Kahvenin asırlardır kullanımı üzerine birçok araştırma yapılmasını da sağladı. Yapılan birçok araştırmada kahvenin faydaları ortaya çıkmıştır. Fakat son yıllarda aşırı kahve tüketiminin sağlığa zararlı olabileceği gibi bazı teoriler ortaya atıldı. İçerisinde bulunan doğal kafeinden dolayı kahve aşırı tüketildiğinde bazı zararlı sonuçlar doğurabileceğine dair yapılan araştırmalar hala tartışılıyor. Özellikle kahvaltıda içilen kahvenin insan sağlığı üzerindeki etkisine dair yapılan birçok araştırma faydalarının ne olduğunu da ortaya koyuyor.

1. Sabahları Ayılmaya Yardımcı Olur

Sabahları uykudan uyanmak çoğumuz için oldukça zor. Uyansak bile ayılmak dakikalarca sürer. Kahvede kafein bulunmasından dolayı uykunun açılması için olumlu etkiye sahip. Sabah kahvaltıda tüketilen bir fincan kahve bir saat içinde bize ihtiyacımız olan enerjiyi sağlar ve daha dinç hissetmemize katkısı olur.

2. Dikkati Arttırır ve Hafızayı Geliştirir

Sabah önemli toplantısı olanlar yahut bir sınava yetişecek olan kişiler için kahvaltı eşliğinde içilen kahve büyük bir kurtarıcıdır. Sabahları bedenimizin uyandığı kadar çabuk beynimiz uyanmaz. Bu yüzden içilen bir fincan kahve ve yeterli şekilde alınan şeker desteği ile beynimizin uyanması daha çabuk olur. Böylece ilgilendiğiniz konu ile ilgili dikkatiniz artar. Hata yapma oranınız azalır. İçerdiği kafein beyinde sinir uçlarını rahatlattığı ve genişlettiği için hafızanız da kuvvetlenir.

3. Sindirimi Kolaylaştırır

Kahvenin sadece kahvaltıda değil her öğün yemekten sonra tüketilen bir içecek olmasının en büyük nedeni sindirimi kolaylaştırması. Kahve içildikten sonra insandaki mide suyunu arttırmasından dolayı yemeklerin daha kolay ve kısa sürede sindirilmesini sağlar. Özellikle sabah mide boş iken yapılan kahvaltının ağır gelmemesi ve midenin aktif edilmesi için en az 1 bardak kahve içilmeli.

4. Doğal Antioksidandır

Kahvede doğal olarak antioksidan bulunur. Antioksidan insan vücudunda bulunan serbest radikallerin zararlı etkisini azaltır ve hücre yenilenmesine yardımcı olur. Kırmızı ve mor sebze ve meyvelerde bolca bulunan antioksidanlar kalbe iyi gelen şeylerin başında gelir. Kahve çeşitlerinden olan ”yeşil kahve” antioksidan açısından çok zengin. Sabah kahvaltısında içilen bir bardak yeşil kahve günlük antioksidan ihtiyacımızın büyük bölümünü karşılar.

5. Bağırsak Florasını Korur

Kahve birçok içeceğin aksine bağırsak iç yüzeyinin yapılandırılmasında görev alır. Bağırsaklarda bulunan iyi huylu bakteriler ‘(probiyotikler) kahve alımı ile harekete geçer ve çoğalması hızlanır. Sabah kahvaltısında içilen kahve ile sabah mide şişkinliğinin önüne geçilir.

6. Kahve Stresi Azaltır

Kahve kararında içildiği takdirde gün içinde stresi azaltır. Kahvede bulunan doğal kafein gün içinde yoğunlaşan oksidatif strese karşı bizi korurken aynı zamanda rahatlamamıza da yardımcı olur. Her şeyin aşırısı zararlı olduğu gibi aşırı içilen kahveler stresi azaltmak yerine artmasına neden olabilir.

7. Kahve Zayıflamada Yardımcı

Yazın gelmesi ile zayıflamak isteyen kişiler diyet listelerine kahveyi gönül rahatlığı ile ekleyebilirler. Biraz yağsız süt ve şekersiz içilen kahve hazmı kolaylaştırır. Aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırır. Diyet yapanlar için büyük önem taşıyan kahvaltı öğününde içilen kahve tokluk hissi verirken aynı zamanda kişiye enerji de sağlar. Kahve çeşitlerinden olan yeşil kahve yağ yakımını sağlayan bir özelliği olması dolayısıyla diyet yapan kişilerin kahveyi diyet listelerine eklemesi önerilir.

8. Kahve Organ Dostudur

Kahvenin birçok organa iyi geldiği bilinir. Özellikle karaciğere iyi geldiği ise yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıktı. Kahvede bulunan vitaminlerin karaciğer hücrelerini yenilediği, siroz veya karaciğer yağlanması gibi hastalıkların da önüne geçtiği saptandı. Günde 2 veya 3 fincan içilen kahvenin karaciğer dostu olduğunu unutmayın.

Kahvaltıda Kahve İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahvenin faydalarını yukarıda sizler için anlatmışken bazı konularda da uyarılar yapmamız gerekir. Kahvenin kahvaltıda içildiği takdirde vücuda faydalarını azaltmamak ve engellememek için kahvaltıda yediğiniz şeylere dikkat etmelisiniz.

  • Kahvaltıda aynı anda portakal suyu ve kahve tükettiğiniz takdirde içecekler yapı olarak çok asidik olacağından midenizde yanma hissedebilirsiniz. Bu yüzden evde doğal olarak sıkılmış portakal suyunu içtikten sonra kahvaltının sonuna doğru kahve içmeniz daha faydalı olur.
  • Kahvaltıda tereyağı, yağlı börekler, çörekler veya aşırı şekerli şeyler yediğiniz takdirde içilen kahvenin faydasını azaltırsınız. Bu yüzden kahvaltıda yeşil sebze ve meyve ağırlıklı, daha çok yulaflı şeyler tüketmeniz önerilir.
  • Eğer kahvaltı yapmaya vaktiniz yoksa ve bu yüzden sandviç ile kahvaltıyı geçiştirmek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken şey aşırı yağlı ürünler kullanmamak. Sandviç hazırlarken işlem görmüş et ürünleri, aşırı yağlı peynir yerine, yeşil sebze ve haşlanmış hindi veya tavuk göğsünü tercih edebilirsiniz. Bu sandviçin yanında tüketeceğiniz bir fincan kahve oldukça iyi bir kahvaltı öğünü olacak.
  • Unutmayın! Ne kahvaltıda ne de diğer öğünlerde aşırı kahve tüketimi tavsiye edilmez. Günde iki fincan kahve bir bireyin tüm kafein ihtiyacını karşılar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.