Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kahve ile Güzelleşmenin 9 Pratik Yolu

Kahve, cilt için son derece yararlı maddelerden bir tanesi. Örneğin java kahvesi ismiyle bilinen kahve türü insan ruhuna pozitif etki yapar ve içeriğindeki antioksidan ile hem sağlığı korur hem de saç ve cilt güzelliği açısından son derece önemli rol oynar. Bu yazımızda sizlere güzellik için kahveyi nasıl kullanabileceğinizi anlattık. Kahve ile gelen güzelliğin ana başlıklarına geçmeden önce kahvenizi sabahları içmeniz ve günde 400 miligramın üzerinde kahve tüketmemeniz gerektiğini hatırlatıyoruz.

1. Yüzünüz parlaklık kazansın

Julia Hunter isimli Amerikalı dermatoloji uzmanı kafeinin güzelliğe etki eden bir madde olduğu fikrini paylaşıyor. Kahveyi içerek tüketmek dışında cilt güzelliğinize olumlu etki yapması için harici olarak da uygulayabileceğinizin altını çizen Hunter, cildinizin yüzeyine bir miktar kahve koyun ve kahvenin yüzünüze etkisini geçirmesi için cilde zarar vermeyecek bir fırça yardımı ile kahveyi yayın. Bu sayede cildiniz daha canlı bir hal alacak, tıkanan gözeneklerin açılması sağlanacak, çizgilerin ve kırışıklıkların azalması, derinin yumuşaması gibi güzel sonuçlar ortaya çıkacak.

Kahveyle yüzünüzü fırçalamak için şu adımları takip edebilirsiniz:

Bir kase dolusu sıcak ve süzülmüş suyun içerisinde kahve telvesinin ıslanmasını sağlayın ve epsom tuzları ilave edin. Kasede biriken kahveli su karışımından bir miktar alıp yüzünüzü durulayın ve fırça yardımıyla cildinizde hasara yol açmadan karışımı yedirmeye çalışın. Fırçayla işiniz bitince tekrar kahveli su ile yüzünüzü ıslatın ve bir süre bekleyip yüzünüzü ılık suyla temizleyin.

2. Cildiniz temizlensin

Kahve asidinin cildi temizlediği de düşünülüyor. Öyle ki cilt üstünde birikmiş kimyasalları cildinizden temizlemek için yine yüzünüze kahve sürerek olumlu sonuç alabilirsiniz. Kahvedeki asit yardımıyla bu kimyasallar pul pul dökülecek ve cildiniz daha temiz ve sağlıklı bir hal alacak.

3. Cildiniz korunsun

Kahvedeki asit cildinizi koruma konusunda da size yardımcı olur. Yüze uygulayacağınız kahve sayesinde cilt kendi kendini daha kolay koruyabilir, faydalı bakterilerin işlerini yapması kolaylaşırken zarar verme potansiyeli olan mikroorganizmaların işlevselliği azaltılır.

4. Saç renginiz canlansın

Saçları parlatmak ya da daha fazla sarartmak için papatya çayı ya da şampanya ile yıkamak gibi yöntemlere başvurabilirsiniz. Koyu ve canlı bir saç istiyorsanız da espresso yardımınıza koşacak. New York’ta ünlü bir saç uzmanı olan Doug Macintosh, toz kahve ile suyu karıştırıp saçlarınızı bu karışım ile nemlendirmenizi tavsiye ediyor. Bu sayede saçınız renk ve derinlik kazanacak. Aynı zamanda kahvedeki asit sayesinde saçınızda ekstra bir parlaklık oluşacak.

5. Cilt kanseri ihtimalinin önüne geçin

2011’de Ulusal Bilimler Akademisi tarafından yapılan ve sonuçları paylaşılan bir çalışmaya göre kahve yardımıyla cildinizi zararlı güneş ışınlarından koruyabilir ve yakıcı sıcaklardaki cilt hasarlarını önleyebilirsiniz. Araştırmayı yapanlar tropikal kafeindeki protein enzimi sayesinde deriye zarar verebilecek UV ışınlarının etkilerinin azaltıldığını, moleküler seviyede deri kanserine karşı bedenin mücadelesine katkı verildiğini belirtiyor.

6. Yorgun gözlerdeki şişliği ortadan kaldırın

Göz altı torbalarınızı indirmek, koyu halkaları ortadan kaldırmak ya da hafifletmek için genelde göz kremi kullanırsınız. Bilinmeyen bir yöntem ise kafein yardımıyla göz bölgesindeki şişliğin ve göz altı torbalarının inebileceğidir. İnsan yaşlandıkça gözlerin altında koyu halkalar oluşmaya başlar, yoruldukça göz bölgesindeki şişlikler belirginleşir ve genelde rahatsızlık verici ve bir an önce kurtulmak isteyeceğiniz bir görüntü ortaya çıkar. Bu bölgelere kahve sürdüğünüz durumda ise cilt üzerinde sıkılaştırıcı etkisi bulunan kahve, geçici de olsa torbaların ve şişliklerin azalmasını sağlayabilir. Kahveyi şişliğin olduğu bölgeye sürdükten yarım saat ya da bir saat sonra sonucu görebilirsiniz.

7. Koku duyunuzu sıfırlayıp daha doğru seçimler yapın

Bir mağazaya gittiniz ve birkaç parfüm arasından en güzel kokuya sahip olanı bulmaya çalışıyorsunuz. Bir parfümü kokladıktan sonra diğer parfümü koklamak duyunun karışmasına ve ikinci kokuyu doğru analiz edememenize sebep olabilir. Duyuyu sıfırlayıp sonraki parfümleri daha iyi analiz edebilmek için kahve çekirdeklerinin olduğu kaba burnunuzu dayayıp sert bir nefes alın. California Üniversitesi’nde çalışan bir sinirbilimci olan Noam Sobel’in araştırmalarına göre bu eylemi yaptığınızda duyularınız sıfırlanıyor ve daha doğru kararlar alabiliyorsunuz.

8. Selülitlerden kurtulun

Günümüzde kozmetik mağazalarının, özellikle yaz aylarında, tek bir duvarını selülit kremleri kaplıyor. Genelde birbirinden pahalı olan bu ürünleri almak da dolayısıyla cep yakıyor ve kabarık bir cüzdan istiyor. Evimizdeki malzemeleri kullanarak da selülitlerden kurtulmak mümkün. Bunun için sizlerle iki yöntem paylaşacağız:

Birinci yöntem: Yarım su bardağı dolusu su, 1 su bardağı kahve telvesi, birkaç damla çay ağacı yağı.

Bu malzemelerin hepsini bir kap içerisinde karıştırın ve daha sonra elde ettiğiniz karışımı dairesel hareketler çizerek bacaklarınıza ya da sıkılaşmasını istediğiniz diğer bir bölgenize sürün. Eğer karışımı sürerken kese gibi bir bez kullanırsanız kan dolaşımının daha çok artmasına yardımcı olabilirsiniz. Karışımı sürdükten sonra kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra da ılık su yardımıyla temizleyin.

İkinci yöntem: Yarım su bardağı kahve telvesi, çeyrek su bardağı deniz tuzu, çeyrek su bardağı esmer şeker, çeyrek su bardağı tatlı badem yağı ile zeytin yağı.

Tüm bu malzemeleri de tek bir kap içerisinde karıştırıp bir önceki yöntemde olduğu gibi sıkılaşmasını istediğimiz bölgeye sürüyoruz. Bu yöntemleri haftada iki kez düzenli olarak uyguladığınız durumda, beslenmenize ve spor yapmaya özen gösteriyorsanız, selülitlerden daha hızlı kurtulabilirsiniz.

9. Ayak bakımı yapın

Gün içerisinde çok fazla ayakta kalmanızı gerektirecek bir işte çalışmıyor olsanız bile ayağınızın uzun saatler boyunca ayakkabı içerisinde kalması onun yorulmasına ve yıpranmasına sebep olabiliyor. O yüzden hem ayakları ödüllendirip rahatlatmak hem de daha sağlıklı bir yapıya kavuşmalarını sağlamak için kahveyi kullanabilirsiniz.

Bunun için gerekli olan malzemeler: 4 yemek kaşığı mısır unu, 6 yemek kaşığı kahve telvesi, 4 yemek kaşığı deniz tuzu.

İlk olarak ayaklarınızı yıkayın ve daha sonra yukarıdaki malzemeleri kullanarak elde ettiğiniz karışımı temizlediğiniz ayağınızın her bölgesine güzelce yedirin. Eğer arzu ederseniz yatıştırıcı bir özelliği de bulunan çay ağacı yağından da karışıma birkaç damla ilave edebilirsiniz. Karışımın peeling efektini artırmak isteyenler bir fırça kullanmayı da tercih edebilir. Karışımı sürdükten sonra on dakika kurumasını bekleyin ve daha sonra ılık su kullanarak karışımı temizleyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.