Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle çalışan kişilerin sıkça tükettiği içeceklerden biri de kahvedir. İçmesi bir o kadar keyifli olsa da lekesi de bir o kadar baş belası olabilmektedir. Kahve lekesinden dolayı birçok kıyafetimiz eşyamız kullanılmaz hale gelmiştir. Ancak her lekede olduğu gibi doğru müdahaleler ile birlikte bu lekelerden kurtulmak oldukça kolaydır. Anlatacağımız yöntemlerle kahve lekesi olan kıyafetlerinize tekrar eski işlevini kazandırabilirsiniz.

Kahve lekesi hemen hemen herkesin karşılaştığı bir lekedir. Ancak yanlış yapılan müdahaleler sonucu bu lekeler kalıcı bir hale gelerek çıkması oldukça kolayken daha zorlu bir hal alarak sizleri yıldırabilir ve hatta o kıyafetinizden vazgeçmenize neden olabilir. Ancak yanlış yapılan yöntemleri de öğrenmekte fayda vardır. Sizlere bu yöntemlerden de bahsedeceğiz.

Her lekede olduğu gibi  kahve lekesinde de ilk yapılan müdahale oldukça önemlidir. Bir de lekelerin kurumasına izin vermeden müdahaleyi gerçekleştirirseniz birkaç dakika içerisinde lekeden kurtulduğunuzu görebilirsiniz. kahve lekesinin bulaşmış olduğu kıyafetinizin ya da diğer yüzeylerin dokusunu korumakta oldukça önemidir. Birçok deterjan markalarının reklamlarında yer alan kahve lekeleri için bin bir çeşit leke giderici üretilmiş olsa da birçoğu kıyafetinizin dokusuna zarar vereceği gibi rengini de attıracaktır. Bu sizler için oldukça hoş olmayan bir durum olacaktır. Bu yüzden doğal yöntemlerle bu lekelerden kurtulmak hem yüzeye zarar vermeyecek hem de kıyafetinizin rengine de hasar vermeyerek sizlerin olumlu bir sonuç almanıza neden olacaktır. Birçok lekenin kesin çözümü olan bir ürün vardır. Bunlar da ağartıcılardır. Ancak bu ağartıcılar hem kıyafetinizin dokusunu inceltecek, hem de kolayca yırtılmasına neden olacaktır. Adı üzerinde ağartıcı olduğu için renginin değişiminden bahsetmeyelim bile. Ancak bu lekelerden kurtulmak oldukça da kolaydır. Biz de bu yazımızda kahve lekesi nasıl çıkar sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Kahve Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Halınızı bir halı temizleme firmasına göndererek kesin çözüme ulaşabilirsiniz. Ancak bir leke için koca halıya para ödemek ekonomik açıdan çok da mantıklı değildir. Bu yüzden bölgesel bir temizlik yöntemi uygulamak oldukça kolaydır. Ancak kahve lekesinin kurumasına izin vermeden bu yöntemleri uygulamanız gerekmektedir. Öncelikle halınızın yıkama şekli de önemlidir. Halınızın kullanma ve yıkama talimatı kısmından yıkamasına uygun bir yöntem seçerek halınızın dokusunu ve rengini koruyabilirsiniz. Halınızın kahve lekesi olan bölgesinde bulunan fazla olan kahveyi almak için bir tampon yöntemi ile lekeli olan kısma tampon yaparak yüzeyde bulunan kahveyi alın. Bunu bir bez yardımı ile ya da sünger yardımıyla kolaylıkla yapabilirsiniz.

Daha sonrasında ise alkali içermeyen bir deterjan bulun. Bunu soğuk su bulunan bir kovanın içerisine boşaltın ve iyice köpürtün. Bir sünger yardımıyla bu köpükten alın ve lekeli olan bölgeye kenarlardan merkezlere doğru oval hareketlerle yedirin. Lekenin oluşum yönüne doğru yapmanız önemlidir. Tersi yönünde yaptığınız takdirde leke diğer bölgelere de bulaşarak işinizi zorlaştıracaktır.

Koltuktan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahve lekesinin en çok maruz kaldığı eşyalardan biri de koltuklardır. Koltuklarda da kahve lekesi doğru yöntemlerle kolayca çıkabilmektedir. Ancak her bölgede olduğu gibi koltuklarda da kahve lekesinin kurumasına izin vermemeniz gerekmektedir. Halıda uyguladığınız tampon işlemini burada da gerçekleştirmeniz gerekir. Bir sünger sizlere yardımcı olacaktır. Daha sonrasında ise eğer koltuğunuz kılıflı ise çıkarıp bu işlemi yapmanız altında bulunan süngerin ıslanmamasına sebep olarak işinizi kolaylaştıracaktır. Daha sonrasında lekeli olan bölgenin üzerine biraz tuz ve karbonat dökün. Daha sonra yarım saat kadar bu ikiliyi lekenin üzerinde bekletin. Ardından ıslatarak arındırmanıza gerek yoktur. Bir elektrikli süpürge ile beraber kalıntıları alabilirsiniz. Lekenin kolayca çıktığını göreceksinizdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.