Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kahve Maskesi

Cildimiz için uyguladığımız güzellik yöntemleri her geçen gün biraz daha doğal hale geliyor. Bu yüzden son zamanlarda kadınların tercih ettiği doğal bakım yöntemlerinden bir tanesi de kahve maskesi oldu. Pek çok ünlü ismin de sıklıkla uyguladığı bu kahve maskesi sayesinde pek çok cilt probleminizi ortadan kaldırmanız mümkün.

Kahve Maskesi Nedir?

Kahve maskesi içerisine ilave edilen farklı malzemeler ile farklı etkiler yaratabilen ve bir nevi peeling işlevi gören tam olarak doğal bir maske çeşidi. Bu maskeyi, hem cildinizdeki yorgunluğu alması için, hem kuru cildinizi nemlendirmesi için, hem sıkılaştırması için, hem sivilcelerden kurtulmak için hem de ölü derileri yok etmek için tercih edebilirsiniz.

Yorgun Ciltler İçin Kahve Maskesi Nasıl Yapılır?

Cildinizi besleyecek, canlandıracak ve temizleyecek bu maske ile kendinizi çok daha dinç hissetmeniz ve aynadaki yorgun görüntünüz ile barışmanız mümkün. Üstelik bu maskeyi isterseniz Türk kahvesinin telvesiyle isterseniz de filtre kahve makinesinde hazırladığınız kahvenin kalanıyla yapabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı kadar Türk kahvesi telvesi
 • 1 adet yumurta
 • 1 çay kaşığı kadar tuz
 • 1 çay kaşığı kadar doğal bal
 • 1 çay kaşığı kadar esmer şeker

Hazırlanışı:

 1. İlk olarak cam bir kasenin içerisine bir adet yumurtayı kırın ve yumurtayı iyice çırpın.
 2. Ardından yumurtanın üstüne bir çay kaşığı kadar tuzu, bir çay kaşığı kadar doğal balı ve bir çay kaşığı kadar esmer şekeri ilave edin.
 3. Bu malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra içerisine son olarak iki çay kaşığı kadar Türk kahvesi telvesini de ilave edip iyice karıştırın.

Yorgun Ciltler İçin Kahve Maskesi Kullanımı

Bu maskeyi uygularken özellikle dudak ve göz çevresine dokunmamaya özen göstermek gerekiyor. Maskeyi cildinizin tamamına elinizle masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Uygulama sonrasında maskenin cildinizde 10 dakika kadar kalması gerekiyor. Sonrasında maskeyi ilk olarak ılık su ile ardından da soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Kahve Maskesi Nasıl Yapılır?

Bu kahve maskesi hem cildinizi çok yumuşak bir hale getirecek, hem nemlendirecek hem de cildinize oldukça doğal bir parlaklık kazandıracak.

Malzemeler:

 • Yarım yemek kaşığı kadar sade yoğurt
 • 1 çay kaşığı kadar Türk kahvesi telvesi
 • 1 çay kaşığı kadar toz haline getirilmiş olan yulaf ezmesi

Hazırlanışı:

 1. İlk olarak cam bir kasenin içerisine yulaf ezmesi ile yoğurdu koyun ve iyice karıştırın.
 2. En son malzemelerin üstüne bir çay kaşığı kadar Türk kahvesi telvesini de ilave edip karıştırın.

Kuru Ciltler İçin Kahve Maskesi Kullanımı

Bu maskeyi cildinize çok ince bir tabaka halinde sürmeniz gerekiyor. Sonrasında maske cildinizde 15 dakika kadar kalmalı. Ardından maskeyi cildinizden ılık su ile temizleyebilirsiniz. Bu maskenin faydasını görmek için haftada iki defa uygulamanızda fayda var.

Yağlı Ciltler İçin Kahve Maskesi Nasıl Yapılır?

Her ne kadar yağlı ciltler çok daha geç ya da az kırılıyor olsalar bile yağlı citlerin de en büyük problemlerinden bir tanesi sivilceler ve siyah noktalar oluyor. İşte bu maske ile bu sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Üstelik uyguladığınız bu kahve maskesinden sonra cildiniz eskisi gibi aşırı şekilde parlamayacak.

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı kadar Türk kahvesi
 • 2 çay kaşığı kadar taze sıkılmış limon suyu
 • Çeyrek çay bardağı kadar süt ya da yarım çay bardağı kadar sade yoğurt

Hazırlanışı:

 1. Öncelikli olarak tercihen cam bir kasenin içerisine iki çay kaşığı kadar Türk kahvesini koyun.
 2. Sonrasında içerisine 2 çay kaşığı kadar taze sıkılmış limon suyunu ilave edip karıştırın.
 3. En son da süt ya da yoğurdu ilave edip karıştırmaya devam edin.

Yağlı Ciltler İçin Kahve Maskesi Kullanımı

Bu kahve maskesini cildinize direkt olarak masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Fakat göz çevrenize sürmemeye özen gösterin. Bir de maskeyi hazırlarken limon miktarını daha az ya da daha çok koymayın, tarifteki miktar en doğru orandır. Eğer fazla koyarsanız cildiniz yanabilir, az koyarsanız da istediğiniz etkiyi göremeyebilirsiniz.

Sivilceler İçin Kahve Maskesi Nasıl Yapılır?

Eğer sık sık sivilce problemi yaşıyorsanız bu kahve maskesi sivilcelerinizden kurtulmak için çok iyi bir yöntem olacak. Çünkü içerisinde bulunan maddeler sayesinde cildinizdeki sivilce oluşumunu önemli ölçüde azaltıyor.

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı kadar kakao tozu
 • 2 çay kaşığı kadar Türk kahvesi telvesi
 • 2 çay kaşığı kadar doğal bal

Hazırlanışı:

 1. Başlangıçta cam bir kabın içine iki çay kaşığı kadar kakao tozu ve iki çay kaşığı kadar doğal balı koyup iyice karıştırın.
 2. Sonrasında içine iki çay kaşığı kadar Türk kahvesi telvesini de ekleyip tamamen homojen bir kıvam elde edene kadar karıştırın.

Sivilceler İçin Kahve Maskesi Kullanımı

Karışımı cildinize çok nazik hareketler ile sürün. Bu kahve maskesinin cildinizde ortalama 20 dakika kadar kalması gerekiyor. Ayrıca bu maskeyi bir kez bolca hazırlayıp ve buzdolabında muhafaza edip uygulama gerektikçe hazır olarak kullanabilirsiniz. Fakat yine de aşırı miktarda yapmamaya dikkat edin; çünkü malzemeler buzdolabında da dursa bozulabilir. Malzeme miktarını 3 katına çıkartıp 3 günlük maske ihtiyacınızı bir kerede hazırlamanız en mantıklısı olur.

Sıkılaştırıcı Kahve Maskesi Nasıl Yapılır?

Genellikle yaşın ilerlemesi ile birlikte ciltte sarkmalar ya da kırışmalar meydana gelir. İşte bu kahve maskesi sayesinde bu problemlerinizden kurtulabilir ve çok daha sıkı bir cilde sahip olabilirsiniz. Çünkü cildinizdeki gözenekleri küçültüyor ve cildinizi sıkılaştırdıktan sonra çok daha pürüzsüz bir görüntüye sahip olmasını sağlıyor.

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı kadar doğal bal
 • 2 çay kaşığı kadar Türk kahvesi telvesi

Hazırlanışı:

 1. İlk olarak biraz derin olan bir tavanın içerisine balı koyun ve çok kısık ateşte yaklaşık 3 ya da 4 dakika boyunca ısıtın.
 2. Sonrasında balı ocaktan alın ve içine iki çay kaşığı kadar Türk kahvesi telvesini ilave edip karıştırmaya devam edin.
 3. En son karışım ılık bir kıvama gelene kadar bir kenarda bekletin.

Sıkılaştırıcı Kahve Maskesi Kullanımı

Uygulama öncesinde karışımın ılık olmasına özellikle dikkat edin. Maskeyi cildinize uygulayın ve 15 dakika boyunca cildinizde bekletin. Sonrasında yine ılık su ile temizleyin. Tam olarak etkisini görebilmek için bu işlemi haftada iki kez yapmanız gerekiyor.

Peeling Etkisi Yaratan Kahve Maskesi Nasıl Yapılır?

Cildiniz yağlı ya da kuru olsun; hiç fark etmez. Her ne durumda olursa olsun cildinize düzenli olarak peeling yapmanız gerekiyor. Çünkü peeling sayesinde cildinizdeki gözeneklerde birikmiş kirler temizleniyor ve cildiniz ölü derilerden bir çırpıda arınıyor. İşte bu yüzden bu kahve maskesi cildinizde muhteşem bir etki bırakacak.

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı kadar esmer şeker
 • 2 çay kaşığı kadar Türk kahvesi telvesi

Hazırlanışı:

 1. İki çay kaşığı kadar esmer şeker ile iki çay kaşığı kadar Türk kahvesi telvesini cam bir kasenin içerisinde karıştırmanız yeterli.

Peeling Etkisi Yaratan Kahve Maskesi Kullanımı

Peeling etkisi yaratacak olan bu kahve maskesini cildinize biraz bastırarak ve dairesel hareketler ile masaj yaparak uygulamanız gerekiyor. Bu şekilde 10 ya da 15 dakika boyunca uygulayabilirsiniz. Sonrasında aynı şekilde maskeyi ılık su ile temizleyebilirsiniz.

Kahve Maskesinin Faydaları

Kahvenin içinde bolca kafein bulunması ve telvesinin olması onu ev yapımı cilt maskesi tariflerinde ilk başvurulan malzemelerden bir tanesi yapıyor. Elbette kahveyi tükettiğimizde vücudumuz için birçok fayda sağlıyor. Ancak tüketmenin dışında kahve, cilde uygulandığında da oldukça faydalı. Çünkü kahve eğer cilde doğru bir şekilde uygulanır ise cildimizde kan dolaşımının hızlanmasını sağlıyor, göz altımızdaki morlukları ya da şişlikleri büyük ölçüde düzeltiyor. Fakat yine de kahveyi göz altına uygularken oldukça dikkatli olmakta yarar var.

Tüm bunların haricinde kahve gözeneklerimizin açılmasına ve cildimizin tüm kirlerden arınmasına da olanak sağlıyor. Zaten bu sebeple kahve telvesi tek başına bir peeling niteliği taşıyor. Gözeneklerimizi temizleme özelliği olan kahve benzer şekilde gözeneklerimizin sıkılaşması konusunda da oldukça etkili bir madde.

Ayrıca kahveyi cildimize uygluladığımız zaman cildimiz çok daha canlı, parlak ve göz alıcı görünmeye başlıyor. Üstelik ciltte yaşın ilerlemesi ile beraber meydana gelmesi muhtemel olan kırışıklıkları da önleme konusunda oldukça usta olduğunu söylememiz gerek. Hatta kahve cildimizdeki kızarıklıkları da ortadan kaldırabiliyor.

Bilindiği üzere pek çok insan kahveyi uykulu ya da yorgun olunan zamanlarda canlandırması için tercih ediyor. Kahve aynı şekilde cilde uygulandığında da cildi canlandırma işlevine sahip.

Kahve Maskesinin Zararları

Aslında kahve maskesinin cilde herhangi bir zararı bulunmuyor çünkü tamamen doğal bir madde. Fakat cildinizin kahveye karşı bir alerjisi var ise sorun yaratabilir. Bunun için öncesinde bacağınızda kahve maskesini bir kez deneyebilir ve etkilerini gözlemleyebilirsiniz. Ek olarak çok hassas bir cilde sahip olan kişilerin bu peelingi yapmadan önce de dikkatli olması gerekiyor. Çünkü peeling ciltte bir nevi soyma işlevi yarattığı için tahrişe yol açabiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.