Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kahve Telvesinin Kullanıldığı Birbirinden İlginç 13 Alan

Türk kahvesinin ününün yıllar öncesinden dünyaya yayıldığını hepimiz biliyoruz. Sadece kumda yavaş yavaş pişen o kahvenin kokusunu içlerine çekmek için her yıl binlerce turist Türkiye’yi ziyaret ediyor. Bizim toplumumuzda da günlük sohbetlerimizin, arkadaş buluşmalarının olmazsa olmazı Türk kahvesidir. Ama insan vücuduna saymakla bitmeyecek kadar faydası olan bu mucizevi içeceğin telvesini de kullanabileceğimizi yeni yeni öğrenebiliyoruz. Biz de bu yazımızda sizler için Türk kahvesi telvesini kullanabileceğiniz ilginç alanları listeledik, buyurun beraber inceleyelim.

1. Bulaşık Yıkamada

Dibi tutmuş tencereler, bir türlü çıkmak bilmeyen lekeler bazen bulaşığı işkenceye çevirebiliyor. İçtiğiniz kahvenin telvesini böyle durumlarda atmayın. Onun yerine dibi tutmuş tencerenin içine dökün ve bulaşık süngeri ile sürterek yıkamayı deneyin. Lekelerin uğraşmanıza gerek kalmadan çıktığını fark edeceksiniz.

2. Fayans Temizliğinde

Özellikle sabun birikintilerinden kurtulamadığınız banyo yüzeylerinde kahve telvesini bir temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Temizlik öncesinde biraz ıslattığınız fayanslarınıza kahve telvesi döküp bir temizlik fırçasıyla ovduğunuzda lekelerden eser kalmayacaktır. Hijyen açısından bu işlemin ardından normal temizliğinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

3. Mutfak Tezgahında

Özellikle hamur açmak gibi işlemlerden sonra mutfak tezgahı, kuruyan hamurla tanınmaz hale gelebilir. Kurumuş yemek kalıntıları gibi tezgahınızı mahveden kirlerden kurtulmak istiyorsanız tezgaha biraz kahve telvesi döküp öyle temizlemeyi deneyin. İşinizin ne kadar kolaylaşacağına inanamayacaksınız.

4. Ocaktaki Yağlarda

Ocakları çizmeden yağ lekelerinden arındırmak ne kadar zordur herkes bilir. İşte bu noktada da kahve telvesi yanınızda. Az miktarda telve döktüğünüz ocağı bir de bu şekilde temizlemeyi deneyin. Farkı kendi gözlerinizle göreceksiniz.

5. Tıkanmış Lavabolarda

Eğer lavabonuz birikmiş kirler nedeniyle tıkanmışsa Türk kahvesine bir şans verin. Kahvenin telvesini gidere dökün ve üzerine bolca kaynar su ilave edin. Kahve telvesi hem giderden gelen kötü kokuları önleyecek hem de giderinizdeki tıkanıklığı açıp tertemiz olmasını sağlayacaktır. Biraz daha etkili bir yöntem arıyorsanız kahve telvesini karbonatla karıştırarak kullanmayı deneyebilirsiniz.

6. Cilt Bakımında

Kahve telvesi granüllü yapısı ile harika bir peeling görevi görür. Yüzünüzdeki siyah nokta ve ölü derilerden kurtulmak için ya da çok daha pürüzsüz bir cilde sahip olmak, yüzünüzü ve bütün vücudunuzu duşta kahve telvesi ile ovuşturabilirsiniz. Fazla bastırmadan dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz, cildinizi tahriş etmemeye dikkat edin.

7. Batıklarda

Türk kahvesinin telvesini kıl dönmesi ya da batık problemlerinizde de kullanabilirsiniz. Sorunlu bölgeyi kahve telvesi ile ovuşturmak, derinin altında kalan tüylerin çıkmasını ve ölü derinin atılıp tüylerin çıkmakta sorun yaşamasını engeller.

8. Saç Bakımında

Saç diplerinizin yeterince arınmadığını mı düşünüyorsunuz? Elinizi her saçınıza attığınızda bir şeyler mi geliyor? Çözüm Türk kahvesinde. İçtiğiniz kahvenin telvesini ayırın ve duşa girdiğinizde saç diplerinize, şampuanlama sonrasında bu telve ile masaj yapın. Daha sonrasında tekrar şampuanlayıp saçınızı telveden iyice arındırın.

9. El Yıkamada

Eğer soğan ya da sarımsak doğradıysanız ya da balık ayıklamak gibi elinizin kokmasına neden olacak bir işlem yaptıysanız bunun çözümü de kahve telvesinde. Hemen bir Türk kahvesi yapın ve keyfini çıkara çıkara için. Daha sonrasında kahvenin telvesi ile ellerinizi ovuşturarak yıkayın. Hem kokuların yok olduğunu hem de ellerinizin ölü deriden arındığı için yumuşacık olduğunu fark edeceksiniz.

10. Selülitlerde

Yukarıda bahsettiğimiz kahve telvesi peelinginin en önemli özelliklerinden biri de kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Bu nedenle selülitli bölgelere masaj yaparak kahve telvesi uyguladığınızda, bölgede kan dolaşım hızı artar ve yağ yakımı gerçekleşmeye başlar. Ayrıca kahvenin içerisindeki kafein de bölgeyi uyaracağı için yağ yakımı çok ama çok daha hızlı olacaktır. Daha pürüzsüz ve selülitsiz bir cilt için türk kahvesini tercih edebilirsiniz.

11. Ağrı Kesici Olarak

Diyelim ki baş ağrısı yaşıyorsunuz ve ağrı kesici attınız ama geçmedi. Türk kahvesi imdadınıza yetişiyor. Eğer 1 fincan Türk kahvesini telvesiyle beraber içerseniz aldığınız ağrı kesicinin etkisi neredeyse iki katına çıkar ve baş ağrınız hem çok daha çabuk hem de çok daha etkili bir şekilde geçer.

12. Bitki Bakımında

Eğer evinizde sardunya, kamelya ya da açelya gibi asidik bir toprağa ihtiyaç duyan bitkiler besliyorsanız kahve telvesi tam işinizi görecek malzeme. Bu tarz bitkilerinizin toprağına biraz kahve telvesi karıştırarak bitkinizin gübre almasını sağlayabilir toprağı asidiğe çevirebilirsiniz. Düzenli kullanımda bitkilerinizin bundan hoşlandığını fark edebilirsiniz.

13. Buzdolabında

Buzdolabınızdan kötü bir koku mu geliyor? Hemen 1 kasenin içerisine biraz kahve telvesi koyun ve buzdolabınızın orta raflarına yerleştirin. Bu sayede kahve dolabın içerisindeki kötü kokuyu çekecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.